RIAA с RX корекция

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

RIAA с RX корекция

#1 Мнение от Stefan Stefanov »

Някой правил ли е подобно нещо?
http://www.aml.nm.ru/articles/rx_corrector.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Как ви се струва идеята?

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#2 Мнение от VALMIG21 »

Интересно.Всичко което говори за кондензаторите в ролята на коректори е вярно.Идеята да построи коректора чрез трансформатор е нестандартна,но съм сигурен,че ще работи прекрасно.Неприятното е,че пак трябва да се изчислява и да се навива траф със специална конструкция,но това не е невъзможно.Аз лично ще пробвам като ми остане свободно време.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#3 Мнение от DJ Popa »

Хипотезата за инерционно-нелинейните изкривявания на диелектрика в кондензаторите е много интересна и определено има смисъл в нея. Авторът е пробвал с всички разпостранени видове кондензатори. Но е пропуснал един специален тип. Според него, основен причинител на различните нюанси в звученето на кондензаторите е инертността на диполите на съответния диелектрик при поляризация. Логично, ако се придържаме към хипотезата му, е че полученият резултат с въздушните кондензатори е най-добър, поради най-малката плътност на газа и съответно най-малките инерционно-нелинейни изкривявания, които ще с породят от по-малкия брой и по-неинертни диполи. Тук обаче авторът е направил един съществен пропуск, отписвайки всички кондензатори като коректиращ елемент в RIAA предусилвателите. Вероятно не се е досетил , че съществува още един тип кондензатори , при който според хипотезата му, инерционно-нелинейните изкривявания ще клонят към нула. Ако самият диелектрик на кондензатора е всъщност...липса на всякаква материя. От тук следва , че няма да имаме диполи , а оттам и инерционно-нелинейни изкривявания. Вакуумните кондензатори съществуват, макар че са скъпи и обемисти и макар че са предназначени за съвсем други цели. Венецът на цялата му хипотеза всъщност за мен не е трансформаторната корекция , където имаме същите инерционно-нелинейни изкривявания, макар от магнитен тип и честотно независими /според автора/ , а изработката на корекция с нулеви инерционно-нелинейни изкривявания , сиреч с вакуумни кондензатори...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#4 Мнение от velinski »

Съществува дори работещ коректор със 100% дроселна корекция на Коцето Rammstein
Той може да коментира преимуществата и трудностите "от извора"
Но нямам идея дали пише във форума и дали ще иска да коментира :)
Аз в момента работя по коректор с LCR-корекция, но тя не е напълно capacitorless... Първите ми впечатления са много добри!

Аватар
cecoEL34
има опит
има опит
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 12:00 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#5 Мнение от cecoEL34 »

Не намерих време , да прочета цялата тема на руснака . Стигнах до възхищението му от въздушните C-та и съжалението за големите размери . Знаем , че има тример кондензатори с малки размери . Не може ли да с пробва с тях ?
"Deep Purple" e стил на живот .

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#6 Мнение от velinski »

Най-големият е 300 пикофарада. Ще коригираш RIAA за комари с такива :P

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Срещу природните закони не се рита!

Аватар
cecoEL34
има опит
има опит
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 12:00 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#8 Мнение от cecoEL34 »

Не се замислих за стойностите им . Изказах се неподготвен :oops:
"Deep Purple" e стил на живот .

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Точно заради това не е възможно физически да се използват въздушни или ваккумни кондензатори и се е появила идеята за индуктивна корекция.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#10 Мнение от Goro »

Идеята му е много добра. Но индуктивността на разсейване трудно се постига с необходимата точност. А при RIAA точността е много важна. Освен това основната индуктивност трябва да е много пъти по-голяма от индуктивността на разсейване. Иначе индуктивността на разсейване се превръща в обикновена индуктивност, с нейните минуси. А пък за най-ниския полюс е необходима доста голяма индуктивност на разсейване.
五郎

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: RIAA с RX корекция

#11 Мнение от apm »

аз също се сетих за вакуумните кондензатори след като прочетох статията преди доста време, но намирането и използването им просто не е за обикновените простосмъртни DIY-ри, докато с променливи от радиа изпълнението е напълно възможно. според мен изпълнението с RL елементи е по-правилния път - дори и като повтаряемост на резултата - нека не забравяме че АМЛ слуша предимно моно и затова и коректора му е в такъв "моно" вид

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта