Проблем с лампов за слушалки

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Проблем с лампов за слушалки

#1 Мнение от tsekov »

Здравейте, правя усилвателя по оптимизираната схема на Морган Джоунс Изображение и всичко ми е както по схемата за двата канала. След като го пусна докато се загряват лампите първо тръгва музиката от левия канал за секунда, после спира и продължава само десния канал. Поотделно ако подавам захранването само на левия или само на десния канал няма никакви проблеми. Захранването, което ползвам е по тази схема: Изображение . Лампите ми са руски. Също забелязах, че лампата на десния канал свети(нагревателите й) по-слабо от тази на левия канал без значение от това коя лампа къде слагам. Иначе сигнала няма нито брум, нито изкривявания...

Ще съм много благодарен на всички, които ми помогнат

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Проблем с лампов за слушалки

#2 Мнение от Tube »

Резистора на 2 решетка 1М е много голям.
Пробвай 470к.
Провери връзките на отоплението.
TUBE

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от tsekov »

Можеби глупав въпрос, който задавам за пореден път, но захранването(всичко преди анодите) трябва ли да е по отделно за левия и десния канал(визирам частта показана на втората картинка с захранването, иначе преди това имам една гретц схема и двата кондензатора с резистора между тях). Ако е от отоплението, тогава защо ще работи когато е само с две лампи(без значение втората коя лампа ще бъде и дали ще е в левия или десния цокъл), а с всичките три няма да работи и то все един и същ канал. Все пак ще презапоя жиците за отопление на този цокъл.

sigkill

#4 Мнение от sigkill »

Пробвай да разделиш масата на отоплението от тази на анодното като свържеш "-" на греца САМО с "-" на електролитното кондензаторче.

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#5 Мнение от Tube »

Анодните резистори трябва да са по поотделно за 2та канала.
TUBE

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от tsekov »

Имам отделни маси за отоплението и анадното и те не са свързани. Преди анодите имам общо 6 резистора и 2 кондензатора, след това двете жици се свързват заедно и отиват към захранването(2 кондензатора,1 резистор,1гретц и трафа съответно, който е тороиден...от нищо не съм пестил и затова ме е и толкова яд). Значи за отоплението след гретца и кондензатора имам две жици, които са запоени на цокъла на входната лампа и после по една двойка съм запоил оттам към левия и десния канал, като съм ги усукал(четох някъде, че така е редно). Входната лампа свети най-силно, втора по яркост е тази, която не вади звук и най-слабо свети работещата изходна лампа.

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#7 Мнение от Tube »

Направи си отправна точка за отоплението и от там пускаи еднакво дълги проводници за отоплението на всички лампи.
Опитай без да изправяш отоплението, като за целта слагаш на 2-та проводника по 1резистор 200 ома към общата маса.Смятам , че далеч по добре ще стане.
Последно промяна от Tube на Вто Яну 29, 2008 10:05 pm, променено общо 1 път.
TUBE

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#8 Мнение от tsekov »

Току що размених лампите още веднъж за да съм сигурен, че преди не съм смесил лампите и да съм объркал "конфигурацията" и да съм ги наредил по старо му и сега се размениха развалените канали... Значи явно едната лампа е дала някакъв дефект, но все пак ще ги разменя още веднъж и тогава ще потвърдя. Значи звъка се чува докато се загрява и после докато изтива. Някакъв начин да може да се оправи лампата?

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Svetlin Iliev »

Направи две отделни захранвания за двата канала на усилвателя, или поне ползвай две отделни намотки за анодното напрежение и отделни за отоплението от един трансформатор. Така ще избегнеш доста проблеми.

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#10 Мнение от Stanislav Bratanov »

Съдейки по предпоследния пост имаш дефектна лампа.Когато лампата е студена и загрява бавно, токът и се повишава плавно, респ. и напрежението върху нея.
Когато лампата загрее поради дефекта предполагам вътре в нея между някой от електродите започват са прехвъркват искри.Когато го изключиш и напрежението започне да спада искренето спира след даден момент и се чува звук.Лампата предполагам не може да се поправи.
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от tsekov »

Не мога да си позволя нов траф, ще карам с този. 100% лампата е дефектна, като я сложих за първо стъпало отначало си имах звък от единия канал както нормално, от другия не и изведнъж се чу як пукот от неработещия канал и мембраната на слушалката изхвърча. Слава Богу работещите лампи не се увредиха(или поне така изглежда за сега) и ползвах евтини слушалки от дискмен(нискоомови са и това създава много проблеми, но ги ползвам за по няколко секунди само тестово да се определи как работи усилвателя, преди да го закача към HD650).

Значи не остава нищо друго освен пак да ви благодаря, вече трети път помагате за този усилвател, направо вие го сглобихте :D

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#12 Мнение от tsekov »

Установих още един проблем - всички кондензатори, които съм ползвал са не 350, а 400 волта и от захранването вместо 230 волта както е по схема излизат 400 волта при включване, които падат до около 300-350 с лампите загряти(това е без товар все измерено) :? При откачени кондензатори напрежението е 250 волта без лампите(което си е съвсем в допустимите норми за 6Н23П, но не искам да го пробвам без кондензатори). Кондовете по захранването вместо 220uF са ми 330uF. Някакви съвети(резистор или нещо такова)?

Аватар
diadoto
има опит
има опит
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Ное 16, 2006 1:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

proverka

#13 Мнение от diadoto »

Махни това "грец"изправяне!направи го с лапа.кондензите да са до 50мф /350в и дросел вместо товарно съпротивление.при 250 АС получаваш тези 350в ДС които товарят лапите и без това!Това е от практиката,от теорията виждаш какво се получава.добре ще е анодното да е около 70/80% от максимума за тези триоди.Така удължаваш живота им и звученето им в НЧ честотна лента е по добро срямо високото им МЮ!

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта