Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

Всякакви новости подобряващи! звученето на аудиосистеми и музикални инструменти
Съобщение
Автор
Asparuh Jeliazkov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#1 Мнение от Asparuh Jeliazkov »

Авторско право (c) 2012 Etheraudio OOD
Предоставя се разрешение за копиране, разпространение и/или модификация на този документ,
съгласно условията на Лиценза за свободна документация GNU, Версия 1.2
или всяка следваща версия, издадена от Фондация „Свободен софтуер“!

Желанието на всеки аудиофил е да чуе своите плочи колкото е възможно по-добре. Това се постига:
- като се намали вътрешното напрежение на винила;
- като се измести собствения резонанс;
- като се подобри вътрешното отражение.
Пробийте отвор с диаметър 6,5мм, на разстояние от центъра на плочата 32 мм.
Препоръчително е да използвате центрово свредло и конусно свредло за фасетиране.
Приятно слушане!
louis.JPG
svredlo.JPG

Вергил
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 4:20 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#2 Мнение от Вергил »

Здраейте аудиофили,
Събирам плочи от над 30 години. За няколко секунди прослушване разбирам кога и къде е записана и издадена плочата. И досега предпочитам плочите, въпреки че усъвършенствания плейър на Аспарух заедно с пробиването на дисковете направи разликата минимална.
Вионаги съм се стремял уредбата да изважда колкото се може повече от записаното – нещо в което според мен уредбите на Аспрух са ненадминати. С увеличаване прозрачността на уредбата обаче, започват да се чуват недостатъците на записа. Или поне така си мислех доскоро. Сега финдаметалните изобретеня на Аспрух разкриха друга истина. Оказа се. че голяма част от тези недостатъци идват от носителя, а не от записа.
Пиша тук за да споделя въодъушевението си от последните нововъдения на Аспарух понеже виждам, че май никой не се престрашил да пробива плочи. Е, ако е така, аз вече го правя и го препоръчвам. Пробивайте смело!
Пробиването на носителя го „оскъпява“.

Отвъд фабричния звук
Последните финдаметални изобретения на Аспарух правят възможно да се надникне отвъд ограниченията на носителя, да се чуе оригинала по-отблизо, такъв какъвто дори и в самите звъкозаписни студия не би било възможно. Те позволяват да се чуе музиката по-добре от оригинала, ако под оригинал се има предвид стандартното фабрично състояние на звуконосителите. Те също осмислят прозрачността на уредбата: сега недостатъците които правеха някои плочи неслушаеми се стопиха.
Макар и отделните нововъдения да имат разлика в звученето всичките намаляват ограниченията и звуковите замърявания вградени в самия носител (LP, cd) или непрекъснато създавани от самото възпроизвеждащото устрийството (phone, stylus, cartridge, player) . Най-общо ефекта им е такъв, че изчиства звука, изважда детайлите, подобрява атаката и увеличава пространството.
Пробиването на плочата например, я прави да звучи като много по-добро издание или като а много по-добра уредба! Все едно досега си я слушал да кажем на плажа и звука и е бил примесен с шума на вълните.
Няма как да разбереш какво наистина е записано на плочите преди да ги пробиеш. Както преди да стабилизираш дозата и хоризонталните вибрации на плочата.
Хрумва ми и друго сревнение: да слушаш носителя в оргиналния му вид е като да гледаш монитора без да си го разопаковал от найлона с който идва от фабриката.

izumrudy
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 123
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 7:54 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#3 Мнение от izumrudy »

Привет и добре дошъл =)

Моето мнение съвпада напълно с твоето, въпреки че досега съм пробвал само с CD-та.

Поздрави,
Руди

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#4 Мнение от kromuilis »

Е, какво ще кажете, приятели?
След презентацията на корифея, дупчихте ли плочи?
Как беше?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#5 Мнение от Ivelin Braikov »

Модификацията е съвсем истинска. Подобрението е фундаментално. Скоро всичките ми плочи ще са с дупка. Удоволствието от слушането е в пъти по-голямо.
Всякакви разсъждения по темата са излишни. Скептиците тъй или иначе няма да пробват, само ще се присмиват на воля, но това си е тяхно право.
Който обича да слуша плочи да пробва.
Приятно слушане!
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Evgeniy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 99
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 8:39 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на грамофонни плочи

#6 Мнение от Evgeniy »

Слушам само винили от много време. За съжаление сравнително скоро Аспарух ми показа на практика за какво става въпрос и колкото и човек да е скептик, няма как да не намери разликата в звученето. Сцената става една идея по детайлна.Пробил съм много скъпи и качествени плочи.
Когато нещо си струва и има осезателен ефект, то трябва да бъде споделяно!

Публикувай отговор

Обратно към “Аудио изобретения”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта