Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

Всякакви новости подобряващи! звученето на аудиосистеми и музикални инструменти
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#91 Мнение от EmilRachev »

Въобще не е нужно да се ползва центрово свредло, то си е просто едно улеснение.
Същия ефект се постига, ако ползваш за начало по-малко свредло, примерно 3мм., а в последствие да разшириш отвора на 6.5мм.
После можеш да пипнеш отвора леко с едно още по-голямо свредло, просто да направиш фаска от двете страни и си готов.
Работа за минута-две.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#92 Мнение от Kiril Kirilov »

EmilRachev написа:Въобще не е нужно да се ползва центрово свредло, то си е просто едно улеснение.
Същия ефект се постига, ако ползваш за начало по-малко свредло, примерно 3мм., а в последствие да разшириш отвора на 6.5мм.
После можеш да пипнеш отвора леко с едно още по-голямо свредло, просто да направиш фаска от двете страни и си готов.
Работа за минута-две.
На теория е така, Емо, но на практика и с 2-те обикновени свредла нямаш удобното водене, което имаш с центровото. Така можеш да сгрешиш по-лесно...не че не е възможно.

Центровото свредло не се води 6.5 мм, това е диаметъра на уширената част. По каталозите дават малкия диаметър. Може би ще трябва да го намериш с шублер...

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#93 Мнение от Simonov »

Като гледам филмчето, технологията не е чак толкова хай-тек. Ще ползвам свредло за дърво. То има център и с него няма да имам проблеми.
Изображение

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#94 Мнение от kromuilis »

EmilRachev написа:Въобще не е нужно да се ползва центрово свредло, то си е просто едно улеснение.
Същия ефект се постига, ако ползваш за начало по-малко свредло, примерно 3мм., а в последствие да разшириш отвора на 6.5мм.
После можеш да пипнеш отвора леко с едно още по-голямо свредло, просто да направиш фаска от двете страни и си готов.
Работа за минута-две.
Предимството на центровото свредло е, че се води по маркирания център и фрезова директно надолу.
Докато конусните свредла се влияят малко или много от ъгъла под който пробиваш спрямо повърхността. Тоест ако не сме точно перпендикулярни на пробиваната повърхност, центърът се измества леко, понеже едната от "перките" на свредлото навлиза първа в материала. Този ефект или по-точно грешка се натрупва, когато използваме няколко диаметъра свредла за получаването на един отвор.
И отделно от това разбира се шансът да се спука диска при употреба на конусно свредло е по-голям.

Колкото до фасетирането, предвид доста меката пластмаса на дисковете, аз използвах просто ножче или пила за нокти за обиране на стружката по ръба на отвора и мисля, че става перфектно.

И отделно:
От 4 проведени с помощта на брат ми слепи теста, у нас, на 4 двойки дискове, 75% избирам по приятност на звученето непробитите.

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#95 Мнение от N.Jordanov »

kromuilis написа:75% избирам по приятност на звученето непробитите.
Т.е. непробитите ти допадат повече?
_________

NJ

izumrudy
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 123
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 7:54 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#96 Мнение от izumrudy »

kromuilis написа: От 4 проведени с помощта на брат ми слепи теста, у нас, на 4 двойки дискове, 75% избирам по приятност на звученето непробитите.
Това е чудесно, поне си направил тест и сравнил.
Щом повече ти харесва как звучат дисковете в оригиналния им вид ще си спестиш доста усилия =) Аз лично предпочитам модификацията и сега около 200 CD-та трябва да минат под ножа (свредлото)...

Поздрави,
Руди

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#97 Мнение от kromuilis »

N.Jordanov написа: Т.е. непробитите ти допадат повече?
Да, макар че разликата не е огромна, което ме навежда на мисълта до колко мога да съм обективен в преценката си.
Искам да кажа, че при една и съща двойка пробит и непробит, по-често избирам непробития, но все пак по някога ми допада повече пробития. Така звучи малко объркващо и за да въведа някакъв ред в разсъжденията си и да направя извод, стигнах до следното:

Аз постоянно слушам различна музика. Нямам 5-10 любими албума, които да познавам до болка и да знам точно как звучат в наай-дребни детайли.
Когато искам да преценя или да сравня компоненти от аудиото използвам просто 2-3те албума, които слушам тази седмица или месец най-често.
От тук следват 2 неща:
1. често пъти музиката, която слушам не е много аудиофилска.
2. в известен смисъл слушаното в момента не ми е познато по онзи специфичен начин, който позволява за секунди да се чуват посоки на кабели, кондензатори, галети и пр.

Това ме навеждана някои размисли във връзка с възприятието, вниманието и паметта в процеса на слушането и преценката за това кое ми харесва като звучене и кое не чак толкова.

Прослушвайки някакъв пасаж за втори път, винаги, ама винаги ми правят впечатление други неща, отколкто при първото му прослушване. Това го отдавам от една страна на възприятието - човек не може да направи тотален и пълен скан на музикалната картина от първо слушане. Винаги при първото прослушване остават незабелязани неща. Обръща се внимание на по-общите моменти, тези, които са на по-преден план и които съдържат основната част от музикалния замисъл, свирене и озвучаване.

При второто и третото прослушване вече информацията в паметта ни влияе по такъв начин на съзнанието, като разтоварва необходимостта отново да се запознаваме с вече чутото. Тоест ние вече до голяма степен знаем какво ще чуем, а това дава възможност на вниманието ни да се насочи към все по-тънките детайлчета, ефекти и изобщо да вниква в по-голяма дълбочина.
Това за слушането и чуването по принцип.

Други неща които неминуемо влияят на пези процеси са общото психофизическо състояние - настроение, умора, моментни състояния и пр.
Всичко това го казвам за да изясня колко чувствителни можем да бъдем във възприятията си и от там в преценката си. Колкото сме по-чувствителни, толкова и сме по-лесно манипулируеми.
Тук под "манипулация" нямам предвид външно въздействие с косвен меркантилен характер, а създаването на една обикновена нагласа.

Нагласата или очакването за това което ще чуем, има много силно влияние върху възприятията, особено когато става дума за музикално съдържание. Това последното съм го наблюдавал върху себеси и говоря за себе си.

И накрая на тези опити за разсъждение
заключавам, че ако един отвор в cd-то или грамофонната плоча ни дава повод да се наслаждаваме по-пълно на музиката, няма нищо по-прекрасно от това...

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#98 Мнение от Ivelin Braikov »

Както и да се нагласиш :) , пробития диск звучи много по-добре.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#99 Мнение от Simonov »

Скан на чисто нова пластина. При записа е използвано увеличаване на питовете с 20%, което е еквивалент на AMRQ на Yamaha.

Резултати:

Скан на току що записан диск:
http://www.audioworkshop.org/AutoTest_2 ... 0m52s.html

Скан на продупчен диск:
http://www.audioworkshop.org/AutoTest_2 ... 9m31s.html

Двата скана са идентични. За разлика и дума не може да става.

Вместо извод. Промяна в звука в следствие на "модифициране" на пластината е немислима. Единствената промяна може да идва от две места.
1. Самовнушение. Промяната става само в главата на слушащия
2. Хлабава механика и нарушени механични х-ки на транспорта. От там сервото се натоварва значително повече. Значително по-големия брой грешки се компенсира чрез интерполация. Това значи, че звукът който се чува не е бил оригинално кодиран на пластината, респ. това не е информацията подадена на входа. Системата е значително нелинейна. Това което чуваме е всичко друго, но не и верен звук.

Толкова от мене по темата.
Изображение

Аватар
p100ynov
има опит
има опит
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 11:14 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#100 Мнение от p100ynov »

Симонов, "картинките" са близки, но различни... каквото и да означава това.
you're nobody without a naim

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#101 Мнение от Ivelin Braikov »

Едни търсят под вола теле, други пък от девет кладенци вода вадят. Толкова ли ви е трудно да разберете, че между цифрите и звука допирната точка е невидима.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#102 Мнение от Borislav Stankov »

Какво означават графиките ? Защо са различни?
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#103 Мнение от EmilRachev »

Не знам защо са различни графиките, и аз съм си играл с такива измервания и резултата графично е винаги с малки разлики при измерване на един и същи диск.
Софтуера е много прецизен, даже леко небалансирана или стъпила на нестабилна повърхност записвачка си оказва влияние на графиката.
Важното в случая е друго - при пробит и непробит диск C1/C2 грешките са почти идентични като количество, в настоящия случай и при двата варианта имаме изключително качествен запис, средна стойност под единица на C1.
С това поне си мисля, че дупченето не оказва почти никакво влияние в смисъл увеличаване на грешките и последващото погрешно прочитане на информацията.
Оттам корекция на многото грешки и слушаме интерполация вместо истинския звук, поне аз така си мисля. :wink:

Симонов, ти кога проби диска, преди или след записа?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#104 Мнение от Simonov »

След продупчването се наложи да позабърша малко диска. Вероятно някъде се е получило микроскопино замърсяване, въпреки че ползвам специална кърпичка.

Както вече написах, ниво на C1 грешки под 220/сек се счита за добър запис. Ако някой мисли, че от 18 грешки в секунда до 20 грешки в секунда има чуваема разлика, просто е в дълбока заблуда. Също така искам да кажа, че подобен запис не може да се направи на каквато и да била записвачка и скапана пластина, т.е. при други записи, сервото на плейърите рботи в много по-тежки условия.

Ето и скан на чисто нов матричен диск:

http://www.audioworkshop.org/AutoTest_2 ... 7m08s.html
EmilRachev написа:
Симонов, ти кога проби диска, преди или след записа?
Дисъкт е записан, тестван и след това пробит и след това тестван втори път.
Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката на матрични и записани дискове

#105 Мнение от Stefan Stefanov »

Simonov, какви са впечатленията ти от прослушването?

Публикувай отговор

Обратно към “Аудио изобретения”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта