USB DAC PCM2706+TDA1543 free project

Съобщение
Автор
Аватар
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

USB DAC PCM2706+TDA1543 free project

#1 Мнение от altium »

Здравейте,
искам да обсъдим свободния проект на Росен Атанасов:
http://neonknight.data.bg/Electronics/U ... anasov.zip

Файловете се отварят и от тук:
http://bgaudio.org/images/upload/Schematic%20Prints.pdf
http://bgaudio.org/images/upload/Compos ... %20ALL.pdf)

Схемата в този вид не е тествана.
Идеята е да се направи USB DAC с достъпни елементи, външен за PCM-а DAC и акцентуване върху стабилизираното захранване и правилното опроводяване на платката.
Оптроните се ползват с цел разделяне на изходните аналогови маси от шасито на компютъра.
По принцип масите са разделени още в чипа, но не мога да кажа доколко сполучливо, затова исках и вашето мнение.


Всякакви коментари са добре дошли, особено ако забележите грешки.
Последно промяна от altium на Пон Сеп 08, 2008 11:47 am, променено общо 4 пъти.

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

а на него дали ще му хареса.
в заглавието имаш грешка. даковете се връзват успоредно не заради джитера, а заради една друга простотия която на теория е вярна ... на половина.
оптроните си мисля че няма да имат положителен ефект. също едната стабилизация не разбирам защо има стаб. на 5в и след него стаб. на 3,3 . и другото е че имате 4 трансформатора, което не знам колко е оправдано. а също и паралелните дакове при това напрежение ще отделят доста топлина.

Tanev
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#3 Мнение от Tanev »

D.Kolev - защо да се отразят зле на звука оптроните. Те все пак са в цифровата част и не би трябвало да внасят изменение в сигнала. Дори и да "замазват фронтовете", след тях има по един тригер на Шмит. Единствено биха внесли някакво минимално закъснение на цифровия сигнал. А ползата - разделяме ДАК-а от шумовете по маса на PC-то. За паралела на 1543 - ако може да обясниш, защото в интернет са противоречиви нещата и се обърках.....
Захранването - ПЦМ- да се захранва от USB-то, 1543 от акомулатор.
Един въпрос за тактовата честота на ПЦМ-а - Ако се направи външен генератор на 48MHz, раздели се на 4, след което се подаде на 13 пин (XTO) какъв ще е резултата?


Темата (поне за мен) е изключително интересна. Не знам защо няма развитие :roll: . Надявам се авторът и да няма нищо против за побликуването и тук както и за обсъждането.

Ако греша някъде, моля поправете ме.

D.Kolev

#4 Мнение от D.Kolev »

ми то и джитера си е в цифровата част , но указва влияние в/у звука.
идеята е да не се ползват ненужни части и да се придържаме към оптималното решение предполагам. и за мен темата е интересна и се чудя защо няма постове.
за паралелните дакове при 1543, причината ми се струва че е ниската цена. не съм видял diy паралелни тда1541 или пцм56... а може и да има :lol:
защо се ползва паралел. 1543 на книга е 16 бита, на практика е 13-14. връзването на 3-4 броя означава покачване с 1 бит, което са 3 дб на изхода . даковете като направени от човек, не са безгрешни, но дори единия да сгреши, другите 3 няма да сгрешат. 1543 е с токов изход , очевидно 4 броя ще осигурят повече ток от 1 и след като е решено да го обръщаме в напрежение пасивно само с резистор, неговото съпротивление ще е доста по-малко, а ние това искаме :lol:
резистора се определя опитно като зависи от захранващото напрежение, броя дакове,оптимално изходно ниво при оптимално ниско съпротивление и запазване на формата на вълната.
до тук добре, обаче трябва да подберем 4 идентични дака с по 2 канала всеки.някой ще каже -не е проблем, трябват ни само няколко хиляди броя и все ще се намерят 4 еднакви :lol: само че как да ги измерим 8O .
предполагаме че сме ги мач-нали. тука идва следващия проблем, при конвертирането, дак-а генерира рандом грешки в изхода 8O , да ама ние имаме още 3 дака и те ще замажат полужението. обаче във всички технически книги, не само по електроника, пише че грешката се смята в модул като се сумира. значи ако в петък 13-ти ти си карък , 4-те дака ще грешат едновременно и ще чакаш до 24:00 за да слушаш музика :lol: , на практика естествено не става така, но имаме примерно 60-70% увеличение. боли ни фара обаче щото пода е 3 дб по-надолу от този на само 1 дак. по-ниско но вече е фрашкан до линията със всякакви гадости 8O
още не съм видял обяснение какво става със шината като и праснем 4,8 или 256 дака 8O :lol: и какъв акъл му идва на един дак ако реши да стои на тая стъпка, а другите 3 кажат - слизаме надолу примерно.
въобще за мен , ако един не може да си свърши работата, още 100 да сложиш е все тая.
другия проблем с тая схема е че сумата за стабилизаторите и оптроните като гледам можеби е съизмерима с тази за даковете и пцм-а.
също имам чувството че схемата може да се събере на по-малка еднослойна платка, но като попитах неон кое е по-важно- най-кратките сигнални писти или заоблени пътеки и добре

Tanev
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#5 Мнение от Tanev »

Като прочетох какво е джитера и на мен ми светна, защо не е добре да има оптрони :oops: Май и с оптроните и тригерите нещата стоят както и с 1543! От 1000 бройки трябва да търсим по три еднакви :D . Звучи забавно :smt064
А какво ще кажеш за външния тактов генератор на PCM-а? Той не би ли трябвало да намали джитера? Все пак клока ще е по-точен.

За 1543 - нож с две остриета. Ако сложим един - иска буфер (лампа или ОУ). Ако сложим няколко почват да лъжат, НО и все пак да стигат до консенсос! Ако го нямаше факта че грешите се сумират в модул - щеше да е добре :cm
Имам един калкулатор за 1543 (от нета). Не знам как да го кача тук на сайта и затова ако някой го иска да даде мейл или да го пратя на някой да го качи :wink:

Захранването - мисля че е по-добре двата стабилизатора на 5 и на 3.3 волта да са един след друг, както и 12, 7.5. По този начин би трябвало пулсациите да са по-малко!

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#6 Мнение от Tisho »

Освен изброените недостатъци на схемното решение мога да напиша още няколко:

1. Сгрешено захранващо напрежение на PCM2706 според описанието на чипа VBUS трябва да е 5v. В случая е 3.3...

2. Оставени несвързани изводи. Част от тях аналогови маси и входове. 8O

3. Оптроните са директно свързани към изходите на чипа. При 3.3v и 220ом резистори ток-а е 15ма. Обикновенно този тип изходи са за максимален ток около 5ма... :wink: Сами се сещайте какво ще стане при 15ма....

И т.н....

Нека разгледаме платката :

1. Липса на всякаква логика при поставянето на полигоните... По калпаво връзване на маси не бях виждал... :roll:

2. Платката не е оптимизирана, има големи празни пространства.
Незнайно защо са предвидени 3 крепежни отвора. :D

3. Обърнете внимание на корпуса на IC4. Обикновенно е DIP14. И си ги има всичките 14 извода. :P
Но в случая автора на това произведение явно е открил някакво секретно производство на който 9 и 13 извод не са монтирани фабрично, и за това няма отвори за тях на платката... :prayer:


-----

Друг интересен момент представлява стабилизацията на 3.3v от 5v.
Би ми било много интересно автора да разясни режима на работа на транзистор Q3... :roll: Все пак разликата между входното и изходното напрежение е 1.7v :D


Предполагам това ще е достатъчно за ентусиастите решили да реализират схемата да им стане ясно, че това ще е хвърляне пари на вятъра...

D.Kolev

#7 Мнение от D.Kolev »

дори когато правите готов проект, четете дейташитовете по няколко пъти и сверявайте и отмятайте проверените места. хора сме все пак и грешки се правят. попадал съм на проекти които са потвърдени че работят, но са имали грешки.

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от dimithehunt »

Tisho написа:1. Сгрешено захранващо напрежение на PCM2706 според описанието на чипа VBUS трябва да е 5v. В случая е 3.3...


При захранване на PCM270х от USB-шината на VDD има 3.3V. Vdd се явява изход на вътрешния стабилизатор от 5V на 3.3V (както и VCCR, VCCL и VCCP - погледнете блоковата схема на интеграла). VDD, VCCR, VCCL и VCCP се вързват през филтриращи кондензатори към маса - просто няма как такива капацитети да се натикат в интеграла. При външно захранване VDD и VBUS се свързват заедно към 3.3V.

Може ли някой да ми прати схемата, за да я огледам. Тук, в Германия, нямаме достъп до някой БГ сайтове.


Аватар
sasbgsas
има опит
има опит
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: гр. Русе
Обратна връзка:

#10 Мнение от sasbgsas »

Моля да ме извините че се включвам с голямо закъснение в темата !

Не мога честно казано да разбера каква е задачата, т.е какво искаме да
постигнем като краен резултат:
По-високо изходно ниво на аналоговите изходи или...
Идеята е да се направи USB DAC с достъпни елементи


Нали самото PCM270x е точно такова каквото иска автора!!! :)

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#11 Мнение от dimithehunt »

Благодаря на D.Kolev за схемите.


ЦАПа в РСМ270х е 16 битов Delta-Sigma (bitstream), докато TDA1543 e 16 битов (монотонността му е по-малка) R-2R ЦАП (multibit). Тоест втория може да си изпее 16те бита без да се се налага овърсемплинг, докато първия свири по бит на такт и "цъка" със 128Х овърсемплинг.

Идеята е да се използва висококачествен или поне многобитов ЦАП и да се избегне каквато и да е промяна на семплиращата. Най-вече нещо от порядъка на 128 пъти.

TDA1543 е с токови изходи с максимално ниво 2.3mA - при ползване на пасивен I-U преобразувател изходното ниво няма да е много високо. В случая с 680 омови резистори се получава към волт и половина изходно напрежение, което е напълно достатъчно, но не знам как биха изглеждали нещата с линейността в този случай. Аз бих ползвал малки съпротивления (ниско изходно напрежение) и максимално опростено стъпало.

Това е лично мое мнение. Ще се радвам имащите повече опит да го споделят.


И аз съм намислил нещо подобно и затова започвам по-активно да вземам участие в раздела. Като остане време да завърша схемите ще пусна тема и за моя проект.
Последно промяна от dimithehunt на Вто Яну 22, 2008 11:02 pm, променено общо 1 път.

Аватар
sasbgsas
има опит
има опит
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: гр. Русе
Обратна връзка:

#12 Мнение от sasbgsas »

А възможно ли е 1543 да се захрани през УСБ с 3.3 В и по този начин да се избегнат множеството стабилизатори (при условие че макс ток е допустим за УСБ) и цялата оптична част в схемата да се премахне?

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#13 Мнение от dimithehunt »

Може. Въпроса е до колко има смисъл от това. Срещат се ЦАПове, предусилватели и други "малосигнални" захранвани от акумулатори, за да се избегнат шумовете в захранването. Нямам идея до каква степен ще могат да се филтрират шумовете от захранването на USB-шината, дори ако захранващото напрежение падне на 3.3V (според спецификациите е възможно, но не бих го свалял толкова ниско).
Два последователни стабилизатора са безсмислени в този случай, даже бих спорил дали не са по-лош вариянт от един.

По-напред в темата май беше казано, че оптроните и тригерите са излишни. Има смисъл, ако се търси развръзка на масите, но не смятам, че е такъв случая.

D.Kolev

#14 Мнение от D.Kolev »

sasbgsas написа:À âúçìîæíî ëè å 1543 äà ñå çàõðàíè ïðåç ÓÑÁ ñ 3.3 Â


ìîæå è òî íàïðàâî ñ 5 âîëòà, âúïðîñà å íóæíî ëè å ÷àê òàêîâà óïðîñòÿâàíå.

Аватар
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#15 Мнение от altium »

Всъщност целта е да се ползва външен DAC след PCM-a.
TDA1543 се намира по-лесно и е по-евтин, затова и автора го е избрал.

Имате ли идеи за максимално опростяване на конструкцията и премахване на излишните неща (оптрони, тригери и т.н.)?
Дайте да го подкараме вече, помагайте.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта