Оптичен Потенциометър

Съобщение
Автор
naskoialan

Оптичен Потенциометър

#1 Мнение от naskoialan »

Здравейте, някой може ли да ми даде информация дали се продава такова нещо или дали мога да си го направя целта ми е да заместя механичния потенциометър на MIDI контролер по точно който е за педала на MIDI контролер.

Благодаря предварително.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Оптичен Потенциометър

#2 Мнение от Tisho »

naskoialan написа:Здравейте, някой може ли да ми даде информация дали се продава такова нещо или дали мога да си го направя целта ми е да заместя механичния потенциометър на MIDI контролер по точно който е за педала на MIDI контролер.

Благодаря предварително.



Ако пък разбрах нещо.... :finga:

А какъв ти е механичния потенциометър ?

naskoialan

#3 Мнение от naskoialan »

Под механичен имах предвид нормалния които се използва тоест обикновен потенциометър със ос и пластина която допира до графитен слой.
А за оптичен си мислех с използването на фоторезистор и лампа и някаква преграда така в зависимост от осветеността да се изменя съпротивлението това е само предположение.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#4 Мнение от lusi »

В списание "Радио" съм срещал такава схема.
Проблемите там са в подбора на фоторезистори с еднакви
параметри за двата канала и по-високия шум.

naskoialan

#5 Мнение от naskoialan »

При мен е за моно вариант и ще се използва за регулиране на право напрежение, тоест мисля че шума не ме бърка ако не греша тоест напежението се подава на входа на ADC na PIC контролер.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#6 Мнение от Tisho »

naskoialan написа:Под механичен имах предвид нормалния които се използва тоест обикновен потенциометър със ос и пластина която допира до графитен слой.
А за оптичен си мислех с използването на фоторезистор и лампа и някаква преграда така в зависимост от осветеността да се изменя съпротивлението това е само предположение.


Аха. Ами лесно. Ако имаш място слагай ФРП и контролер.
Поне е надежно.
Можеш да ползваш и енкодер, слагат ги на по новите дръжкофони (касетофон с дръжка).


А ако ти се занимава си намери някоя мишка от старите с топче, и ползвай механизъма с оптроните.

Zmej

#7 Мнение от Zmej »

Tisho написа:А ако ти се занимава си намери някоя мишка от старите с топче, и ползвай механизъма с оптроните.


Ще се види в чудо, много са чувствителни... Направо си е неприложимо. По магазините има енкодери за смешни пари, не си струва занимавката...

nikolay

#8 Мнение от nikolay »

Сложи един фоторезистор и един светлодиод. Това е най-лесното.
Само захранване на диода ти трябва и доооста време за губене за да го нагодиш към системата.

Аз така и не разбрах какво ти пречи това, че педала в миди педалиерата като е с потенциметър??

Един друг акъл. Става за отрицателно време.
Ако потенциметъра ти е примерно 50К, земи един стерео 100к и изводите ги вържи паралелно. Така се получава от 1 стерео един мото потенциометър със стойност 2 пъти по-малка - демек 50к
Така бъди сигурен, че никога няма да ти пръщи потенциометъра !!!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

nikolay написа:Сложи един фоторезистор и един светлодиод. Това е най-лесното.
Само захранване на диода ти трябва и доооста време за губене за да го нагодиш към системата.


На времето съм пробвал със светодиод и така не можа да се получи.
Твърде нелинейна е функцията на светлинно излъчване спрямо тока.
С лампа и фоторезистор е значително по-добре, но за съжаление фоторезисторите внасят недопустимо високи нелинейни изкривявания, за шума вече стана дума. Освен това съпротивлението им се изменя първо нелинейно и второ в сравнително тесни граници.
С две думи - не си губи времето.

Ако само пращенето е проблем, номерът със стереопотенциометъра според мен ще го реши...

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от Fenkiller »

Rutcho написа:
nikolay написа:Сложи един фоторезистор и един светлодиод. Това е най-лесното.
Само захранване на диода ти трябва и доооста време за губене за да го нагодиш към системата.


На времето съм пробвал със светодиод и така не можа да се получи.
Твърде нелинейна е функцията на светлинно излъчване спрямо тока.
С лампа и фоторезистор е значително по-добре, но за съжаление фоторезисторите внасят недопустимо високи нелинейни изкривявания, за шума вече стана дума. Освен това съпротивлението им се изменя първо нелинейно и второ в сравнително тесни граници.
С две думи - не си губи времето.

Ако само пращенето е проблем, номерът със стереопотенциометъра според мен ще го реши...

Горното е абсолютно вярно!
Навремето имаше оптрони с изход фоторезистор но не се намират а и както ти споменаха са силно нелинейни от тока и температурата.
Понеже каза че потенциометъра регулира постоянно напрежение освен идеята за стерео варианта може да сложиш и филтриращи кондензатори между изводите (например 10 - 100 нанофарада)!
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта