Philips CD820 помощ за преработка

Съобщение
Автор
Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Philips CD820 помощ за преработка

#1 Мнение от Simonov »

Ами наскоро се снабдих с един 16 битов CD820 с TDA1541A. Веднага в галавта ми започнаха размисли как да се подобри звученето му :pm . Честно да си призная очаквах доста по добро изпълнение но... тук инженерите на Philips са решили да направят компромиси. Направи ми неприятно впечатление наличието на множество SMD елементи. Използвани са SMD кондензатори и в схемата на TDA1541. Като за начало мисля да се снабдя с качествени кондензатори 0.1uF и да изнеса цялата итеграла на отделня платка заедно с новите кондензатори и отделно добре стабилизирано захранване. В кутията има място така че това няма да е проблем. Следващото стъпало най вероятно ще е лампово и си мисля да го изкарам в отделна кутия като двата компонента ще се свъжат с качествена(доколкото мога да си позволя :wink: ) връзка.

Ако някой е работел преди с този модел на Philips, моля да помогне с ценни съвети :D :D :D

p.s. и тези които не са работили с този модел нека да дават ценни съвети :lol: :lol: :lol:

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Philips CD820 помощ за преработка

#2 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Simonov написа:Ами наскоро се снабдих с един 16 битов CD820 с TDA1541A. Веднага в галавта ми започнаха размисли как да се подобри звученето му :pm . Честно да си призная очаквах доста по добро изпълнение но... тук инженерите на Philips са решили да направят компромиси. Направи ми неприятно впечатление наличието на множество SMD елементи. Използвани са SMD кондензатори и в схемата на TDA1541. Като за начало мисля да се снабдя с качествени кондензатори 0.1uF и да изнеса цялата итеграла на отделня платка заедно с новите кондензатори и отделно добре стабилизирано захранване. В кутията има място така че това няма да е проблем. Следващото стъпало най вероятно ще е лампово и си мисля да го изкарам в отделна кутия като двата компонента ще се свъжат с качествена(доколкото мога да си позволя :wink: ) връзка.

Ако някой е работел преди с този модел на Philips, моля да помогне с ценни съвети :D :D :D

p.s. и тези които не са работили с този модел нека да дават ценни съвети :lol: :lol: :lol:


Защо ще изнасяш дака на отделна платка?! Защо ламповото в отделна кутия !? :smt064

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#3 Мнение от Simonov »

Ами мерака ми е да разкарам тези гадни SMD кондензатори и да сложа на тяхно място някакви по добри, но просто на самата платка няма как да стане. Това е единствената причина. Иначе захранването мисля, че не е проблем да се направи отделно(с отделен траф) и да се "бодне" направо на крачетата на чипа. Ламповото стъпало ще е отделно, защото просто няма никакъв шанш да набутам двата канала на стъпалото и захранващия траф в тая кутия. За съжеление не съм толкова добър, че да "изкорма" :twisted: цялото CD със всичките му части и да му направя изцяло нова кутия, голяма и комфортна :P ,въпреки че имам необходимите материали. Схемата която мисля да реализирам е с ECC88, която може да се замени с 6SN7 но за това ще му мисля като дойде време :)

По принцип добра идея ли е да се направи TDA-то с отделно захранване?

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Chakarov »

Взимаш сигнала от токовите изходи на ТДА1541.За целта даваш към маса 6 и 25 краче през 33ома.Пада върху тях подаваш на решетките
на два триода ,които ти дават изходните сигнали.В катодите на лампите е добре да сложиш по една бобина от 30н .Изключването на цифровия филтър зависи от конкретното изпълнение на плеъра.Колкото повече блокове захранваш по отделно-толкова по-добре.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#6 Мнение от Simonov »

Значи решаващо ми е мястото. Малките кондензатори на WIMA от MKS серията ще свършат ли работа?

lozef написа:Не вади 1541-та на отделна платка,Монтирай втори траф и захрани с него чипа и аналоговата част.А куплиращите кондензатори хич не са лоши,нищо че са смд,а ако намериш по добри ще им намериш място :D .Не се нахвърляй веднага на лампи,има още доста неща да направиш по него -лампите да са ти последна грижа :D


Мдааааа... :roll: ... мисля че като за начало едно изходно стъпало с транзистори ще е добра идея. Не искам операционки :) Мисля си давзаимствам :lol: :lol: ето тези две схемички то сайта на TNT - audio:
TDA1541A :

Изображение

тразнисторното стъпало:

Изображение

и захранването:

Изображение

Ако одобрите схемата на изходното стъпало ще направя платка и ще я пусна за да може всеки който има "девствен" :twisted: плейър с TDA1541A да се възползва.

Поздрави :)

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#8 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Според мен доста ще греят R301, R302 и R303, аз бих сложил на R302/3 стойност 270ома а на R301 към 470ома. Също и R401 и R402 ми се виждат ниски, там може да пробваш с 1к.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#9 Мнение от Simonov »

Едно въпросче - защо е необходимо напреженията да се стабилизират двапъти - веднъж на +/-19V(в захранващия блок) и след това допълнително да се понижават до +5V, -5V и -15V?? :roll: В тази връзка, ще се повличе ли каеството, ако захранващият блок се остави нестабилизиран, а необходимите напрежения се стабилизират поотделно. Така напрмимер за +5V може да се използва UA78L05. За -5V - UA79L05, а за -15V - UA79L15. Моля ако разсъжденията ми са неправилни или неприемливи да ми кажете и сътветно да се придържам към оригиналната схема.

Поздрави :)

Svetoslav Kalqshev
има опит
има опит
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#10 Мнение от Svetoslav Kalqshev »

Simonov написа:Едно въпросче - защо е необходимо напреженията да се стабилизират двапъти - веднъж на +/-19V(в захранващия блок) и след това допълнително да се понижават до +5V, -5V и -15V?? :roll: В тази връзка, ще се повличе ли каеството, ако захранващият блок се остави нестабилизиран, а необходимите напрежения се стабилизират поотделно. Така напрмимер за +5V може да се използва UA78L05. За -5V - UA79L05, а за -15V - UA79L15. Моля ако разсъжденията ми са неправилни или неприемливи да ми кажете и сътветно да се придържам към оригиналната схема.

Поздрави :)

:smt018
Всичко това се прави с цел по-добро филтриране и малак шум в захранването. Забрави за 78XX, 79XX до края на дните си!!!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#12 Мнение от Simonov »

Значи оставаме на оригиналният вариант :D
Още един въпрос - авторът на схемата препоръчва, кондензаторите - C405-408 да са полипропиленови с много високо качество. Стойността от 100pF не ме притеснява, но от каде могат да се намерят качествени такива кондензатори със стойност 10uF?

п.п. до довечера ще гледам да постна и платката :)

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#13 Мнение от jimy »

Здравей Simonof,

Да, определено хубави метализирани или film/foil полипропиленови конд. се намират малко по-трудно. Там при вас по магазините за електр. компоненти няма ли такива? Обикновено това са конд. на Philips, RIFA, ERO (Vishay), Siemens с гранични напрежения 100/250 В.
10 микроФ ще е скъпичък, но няма начин, качеството струва пари. Да не говорим за разни екзотики при кондензаторите, напр. AudioCap, Hovland (made in USA), които струват луди пари. В София със сигурност ще намериш, но трябва да се разтърсиш. На мен миналата година ми се наложи да си поръчам няколко стойности от Щатите за едни филтри за тонколони, просто исках да сложа нещо класно. Стана, но има доста формалности, банкови преводи, кореспонденция и около 2 седмици чакане. По принцип има голям избор, но ... извън България.

Успех!

brum

#14 Мнение от brum »

Малко офтопик.

Тези кондензатори какви са точно:

Изображение

Не знам дали много се вижда от снимката и дали може да се каже само с гледане, но ги намирам по разни платки с интересни интегрални схеми. Примерно това е от cd player с дак pcm54.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#15 Мнение от Simonov »

Мисля че се отрази по-добре на звука ако двата канала са отделени а захранването им съответно се филтрира отделно за левия и за десният канал.
Нещо такова:

схема на единия канал:
Изображение

Ето това е печатната платка - изглед от към елементите

Изображение

Така като поразгледах различните марки кондензатори, всичките ми се сториха доста обеисти и затова съм предвидил място. Дано да е достатъчно, а се надявам да намеря място в плейъра :lol: Ако нещо не ви се струва както трябва - казвайте :P

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта