лек мод на CD ARCAM

Съобщение
Автор
геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

лек мод на CD ARCAM

#1 Мнение от геримо »

Image.jpg
Здравейте, имам желание да напрявя лек мод на ARCAM CD73.Плейърът си го донесох от чужбина.Понеже е на 10 години точно, ще почна от филтриращите кондензатори в захранването.

Разполагам със следните кондензатори нови:
1.Elna Silmic II - 1000uF/16V-3 br.
2.Panasonic FC 105 C-2200uF/25V-3br.
3.Nichicon Fine Gold -1000uF/16V-2br.
4.Panasonic FC 105 C-2200uF/16V-2br.
5.Elna Silmic II - 100uF/100V-3 br.
6.Elna Silmic II - 220uF/35V-1br.
7.Panasonic FC 105 C-100uF/25V-10br.
8.Elna Silmic II - 10uF/50V-3 br.
9.Elna Silmic II - 10uF/35V-15 br.
10.Elna Silmic II - 22uF/25V-2 br

Паралелно на електролитите мога да сложа всякакви кондензатори(имам изкл.разнообразие).Кажете примерно от тези на Thomson ,Siemens,Wima,Philips, кои да сложа?Важен е и капацитетът(100 нано или по-голям)?.

Имам керамични многослойни на 50V свръхминиятюрни.Имам и SMD.

Трансформаторът е тороидален.С отделни намотки за цифровата и аналоговата час.Има ли смисъл да слагам отделен траф за аналоговата част в този случай?

Прилагам схемата.
Прикачени файлове
Image0001.jpg

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#2 Мнение от геримо »

Не съмзавъртял схемата на DAC-а и филтрите в аналоговата част.Сега ще ги кача наново .
Прикачени файлове
Image0001.jpg

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#3 Мнение от геримо »

Това, което засега съм решил е да заменя всички кондензатори по цифровото и аналогово захранване на DAC-а с оригинални Elna Silmic II 10m/35V. На С408 и С410 отдолу ще запоя по 1 бр. 22м/25V танталов и по 1 бр. 100n/50V многослойна керамика NPO.Въпросът ми е да сложа ли и по 1 тантал и по 1 керамика на С416 и С420 ? Друг въпрос-има ли резон да сложа по 1 филтърен кондензатор(електролитен или танталов) спрямо маса на захранванията на ОУ ?

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#4 Мнение от геримо »

снимка на ЦД-то има тук:

http://www.head-fi.org/t/528454/arcam-c ... ntz-sa7001

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#5 Мнение от velinski »

Като цяло с Elna Silmic II внимавай. Имат изнесен честотно баланс нагоре, неубедителен фундамент (ниски честоти без ударност и инерция), детайлни високи и "пухкав" звук като цяло с леко "замазана" (разфокусирана) среда.

Какъв е в момента звукът на плейъра и в каква посока искаш да го развиеш?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#6 Мнение от геримо »

Звукът е много приличен.С дълбок и плътен бас.Има динамика .Има много ясен вокал.Искам още повече динамика !Оригиналните 10м/35 V Silmic ще ги заменя със същите SILMIC II.Въпросът е в захранването.На изхода на аналоговите захранвания сега има Fine Gold 1000 м/25V. Мисля, че няма да има проблем да сложа на 16 Волта(при изход 12 волта).

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#7 Мнение от геримо »

http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... 0CD73.html

от тук можете да дръпнете сервизното, 1е моите схеми ги сканирах на 300 дпи и не се четат много ясно.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#8 Мнение от velinski »

Аз не разбрах каква ти е концепцията, освен че подменяш части със същите
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#9 Мнение от геримо »

Ми то замяната на 10-годишни електролитни кондензатори само по себе си е концепция.Иначе .Ще сложа допълнителен мрежов филтър , щото оригиналният е символичен.Евентуално ще заменя оригиналните грецове с такива с бързи диоди с малко време за възстановяване.Имам такива на Philips керамични за 3,5 ампера под ръка.Малко са им дебели изводите.Ако не станат-ще видя нещо друго.Нямам маломощни Шотки диоди под ръка.Имам и друга идея-да сменя ЦАП-а.Оригиналният WM8740 свири доста добре.Обаче WM8741 е един от най-добрите( в смисъл с най-аналогово звучене).Ще трябва да направя малко промени в захранването(не е проблем).Между другото ЦАП-а го поръчах вече. :D Хубавото на това ЦД е, че са му проектирани много добре цифровата и аналоговата маса и са добре разположени по платката и в тази посока не е необходимо да се пипа нищо(според мен).

Тези дни смених кондензаторите на една Ямаха предусилвател на 30 години.Вътре имаше доста Black Gate. Сложих Силмици. Не е истина колко се промени звука към хубаво!!!Басът стана много дълбок.Усети се динамиката.Започнаха да се чуват някои нещаааа.

Питането ми беше основно за електролитите в захранването.Чета тук-там , че Силмиците при паралелни тестове дават най-добри резултати.Въпросът ми е за Панасониците FC-серията.Има ли някой наблюдения за тях.Имам намерение да ги сложа и след двата греца.Защото нямам Силмици на 25 Волта.

Приемам всякакви забележки и препоръки. :st

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#10 Мнение от геримо »

Има ли смисъл това със замяна на грецовете с шотки диоди?Разликата в цената не е кой знае каква, а не съм виждал да слагат шотки и в скъпи ЦД-та-за по 1000 и повече долара.Знам , че въпросът ми за някои ще е безсмислен, щото тук вече е коментиран.Обачееее-интересува ме някой с преки впечатления, а не само от теоретици :js

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

Не пускай по няколко съобщения едно след друго :!:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#12 Мнение от velinski »

На 10-годишен електролитен му няма нищо - ако е марков. ESR-то не му е мръднало, гарантирам. Занимавката ти е излишна. Шотките диоди в греца е положителен мод, ще чуеш разликата. Най-важното нещо е да си сложиш хубав осцилатор на мястото на фабричния, от това трябва да се почне.

Идеята да се слагат по-високоволтови електролитни при ниски напрежения е заради по-големия ripple current и по-ниското ESR на по-големите. Нерядко се ползват 100-волтови кондензатори на 16-25-волтови линии.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#13 Мнение от геримо »

Велински, оказа се прав за използването на Силмиците.Не трябва да се слагат в захранването 5 волта аудио.Много се измества спектъра към високите честоти.Вчера цял ден си изграх и извъртях 15-20 комбинации с различни кондензатори в това "фатално" за този ЦАП 5V(A).Въртях, суках.все нещо не ми харесваше.Търсех балансиран звук в целия чуваем спектър.Накрая свалих от платка два black Gate-ми добре свирна с тях.Макар и 220 м/10 V да са малък капацитет, обаче ЦД-то свирна както с никои други.Втората по баланс комбинация се оказа на входа на LM317- 470м/25V Cerafine и на изхода 2200m/16V Panasonic FC.Разбира се говоря за това , с което разполагам в наличност.За 12v(a) сложих на входа 2200/25V Panasonic FC, a на изхода 1000м/16V Fine Gold na Nichicon.По схема на изхода на 12v(a) трябваше да са 1000м/25V, обаче на практика се оказаха 100м/25V Rubycon ZA?И понеже отворите са доста тесни, нищо друго не можах да "набутам" там освен споменатите 1000м/16V Fine Gold na Nichicon.Не съм си играл с комбинации на 12v(a), защото не ми стигна времето, а и шибаната помпа за калай ми се сдуха точно когато не трябва.
Всички електролити байпаснах със 100N/63V Siemens полипропилен.Локалните 10м/35V SilmicII( kоито замених с нови),които са на 5V(D) и 3.6V(D),си позволих да байпасна с по 22M/25V Tantal и с по 100n/50V многослойна керамика.Вчера не сложих допълнителен мрежов филтър-това ще го направя , когато окончателно реша, че съм приключил с това ЦД.Иначе на тороида подложих 4мм супер фина торсионна силиконова разпенена гума(made in UK) с цел демпфане на трафа :H .Направих и подготовка за захранване на "новият" ЦАП(ако дойде де).

Направих и една грешка , която при следващо отваряне на ЦД-то(а то със сигурност ще има)ще поправя.На изходите на LM317 за 5v(D) i 3.6V(D). замених електролитите(100м/10V) с танталови със същата стойност и напрежение.Обаче са в капковидната форма.Четох, че има много случаи да дадат фира, заедно с пушек и светлина :lol: .Не се отказвам от тантала, ама ще се помъчя да сложа 330м/16V Siemens военно изпълнение.Малко са тукмаци, ама знам, че не гърмят(уж).Проблемът е в мястото-лепнали са ги на края на платката, ама ще го измисля някък.

Иначе за тестови използвам един диск на Дичката(Д2) и на Тото.На 7-мото парче на Дичката извади такъв нисък бас, че помислих, че има земетръс :mrgreen: Паркета се пренареди...

Иначе за замяна на кварца- чел съм, че дава голям ефект, но нямам опит в тази област.Само кварца ли се заменя или?Може би се ползва външен генератор.Приемам напътствия...Уж щях да правя само козметика 8)

Велински, препоръчай ми шотки диоди за грецовете.Аз нямам малки в наличност.Оригиналните грецове са с много тънки изводи.Слагат ли се кондензатори паралелно на всеки диод и какви да сложа?

След толкова много писане да обобщя-дотук съм доволен от това, което чувам.В сравнение с преди се изравни възпроизвеждането в целия чуваем от мен спектър.С една идея високите станаха по-ясни.Басът има необходимата рязкост и стегнатост.Имам чувството , че чувам с 5 херца надолу ниските( :lol: ).
Предварително бях наясно, че при един сравнително добре проектиран и изпълнен компонент , не може да се очакват някакви супер драстични промени във звука.Станах фена на Wolfson DAC.Четох, че WM8741 значително превъзхожда сегашният ми ЦАП.Вероятно са малко хората, които са пипали такова ЦД.Ако има такива-ще съм щастлив да си обменим опит.

Благодаря на Велински, че единствен се включи в тази дискусия.Поздрави и спорна Нова Година!!!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#14 Мнение от velinski »

За съжаление схемите ти са с много ниска резолюция и не се виждат стойности, а не съм по шарения боб

Последното ми откритие на звук са United Chemi-Con KZH с електролит на водна основа. Балансирани, леко твърди и остри, но с натурален тембър и феноменален бас - много бърз и удрящ като чук. С KZH можеш да си оправиш баланса, ако нещата станат меки и bright
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

геримо
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 10:40 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: лек мод на CD ARCAM

#15 Мнение от геримо »

Къде ги слагаш тези кондензатори по-точно.Имам на тази марка кондензатори , но са за импулсни захранвания(на 100-200-400 Волта).
Сервизното в оригинал можеш да дръпнеш от линка, даден от мен няколко поста по-нагоре :st :

Тези дни ще ходя да купувам шотки диоди малогабаритни.

Може би тези:

http://store.comet.bg/bg/Search/?keywor ... JTQjFBMCJ9

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта