OPA604 ,OPA627

Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#16 Мнение от velinski »

Аз схема не виждам и не намирам. По снимка не мога да гадая, съжалявам
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#17 Мнение от Simonov »

velinski написа:Че лампите са излишни по снимка ли разгада?

Е, сега. Казах нещо лошо за лампите и веднага скочи. Не виждаш ли че схемата е copy+paste на datasheet-а? Каква роля играят тия лампи там след като сигнала вече минал през 4 ОУ? Имаш I/V, имаш low-pass фитри, имаш диференциален към небалансиран преход и всичко това е направено с ОУ. Та пак питма, каква е ролята на лампите в случая? :wink:

Ако тия лампи вършеха някаква реална работа, то в схемата щяха да присъстват само първите ОУ в качеството си на I/V а всичко след тях щеше да се поеме от лампи в схема с висока линейност. Например по този начин:

Изображение

Йордане, моето мнение е, че в тази конкретна схема лампите са абсолютно излишни и само вкарван хармонични изкривявания, който обаче придават една по-висока приятност на звученето. Това обаче не е линейност. Може да направиш прост експеримент, като дръпнеш сигнал директно от изхода на последния ОУ. Ако има значителен офсет, добре е да има блокираш кондер и 100К резистор към маса. Така ще направиш разликата.
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#18 Мнение от velinski »

Пак да кажа, че схема не виждам и не бих се заклел, че е копие на ds
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#19 Мнение от Йордан52 »

Благодаря ви за вниманието по темата... :-)

Simonov аз съм от Пловдив, доколкото виждам ти си от Пазарджки. Ще се радвам ако имаш време и желание разбира се,
да ти докарам ЦД плеара да го чуеш и да го погледнеш на живо, да видим какво ще е най-подходящо да се направи
като Мод...

Поздрави Йордан!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#20 Мнение от Simonov »

Здравей
за слушане винаги може да се организира. Идеи също мога да дам, но не знам кой ще го модва, защото аз по чужди машини не обичам да барам :D

Ето една идея обаче, която лесно можеш да пробваш, за да се убедиш има ли разлика. Може да купиш три броя евтини ОУ. Примерно TL071. Слагаш ги на единия канал. Рипваш си някое от любимите CD-та и с някаква програмка, копираш само единия канал върху другия. Така и на двата канала ще имаш абсолютно еднаква аудио информация. Пускаш и слушаш. Може да изключваш една по една колоните за да видиш дали има разлика.


Може и да купиш директно 6 броя такива ОУ и да ги сложиш и сам да видиш, дали ще хванеш разлика.
Изображение

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#21 Мнение от Йордан52 »

Simonov аз утре ще идвам в Пазарджик. Трябва да се видя с един приател,че си е дошъл от Лондон.
Ако имаш време и желание разбира се, не е проблем за мен, да метна ЦД плеара в багажника....

Поздрави!

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#22 Мнение от Йордан52 »

velinski написа:Пак да кажа, че схема не виждам и не бих се заклел, че е копие на ds
ако това моге да помогне....

Поздрави ! :-)
Последно промяна от Йордан52 на Чет Юни 27, 2013 7:04 pm, променено общо 3 пъти.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#23 Мнение от Simonov »

Я, ми тя същата като по datasheet-а. :mrgreen:



...с лампи за цвят :)
Изображение

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#24 Мнение от Йордан52 »

това е схемата.... :-) това туферно свързване ли е ....?!?

Поздрави !
Прикачени файлове
cdt-17a tube.jpg

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#25 Мнение от Simonov »

Сигурно ли е, че схемата е вярна?
Изображение

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#26 Мнение от Йордан52 »

ами да, поне така мисля. ?
Последно промяна от Йордан52 на Чет Юни 27, 2013 7:05 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#27 Мнение от Simonov »

Някой да ме поправи ако греша, но тази схема има изключително високо изходно съпротивление!!! 8O
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#28 Мнение от velinski »

Високо е. И какво ти казва за звука то?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#29 Мнение от Simonov »

Казва ми, че ще има сериозен проблем със следващото стъпало, кабелите и много голямото усилване на и без това силният сигнал идващ от последният ОУ, което е предпоставка за високи хармонични изкривявания.

Забележете делител на напрежение на входа! За какъв чеп е там? Значи имаме достатъчно силен сигнал, готов за подаване към усилвател, но не. Ще го прекараме през лампи. И понеже сигналът е много силен, разбирасе е пляснат въпросният делител.

Как ще свирят лампите? Ами оцветено. За това са ги сложили. Вършат си работата перфектно в тази си роля и в тази схема. За по-нагледно това което излиза от изхода.

Изображение

Та толкова от мене по въпроса за звука. Не коментирам дали той е приятен или не. Просто показвам нагледно, каква е ролята на лампите. От разговор с Йордан онази вечер, той каза, че свирнята на машинката му харесва много и е правил сравенения с други източници без лампи. Аз уважавам това и му казах, че това е най-важното.

Изходното съпротивление е много високо. Ако маме транзисторен усилвател с ниско входно съпротивление от примерно 20к, това ще влоши работата на схемата значително. Излишно е да казвам, че висок паразитен капацитет на кабела, може да доведе то чуваем спад във високите.
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#30 Мнение от velinski »

Кефя се как говориш за звук по снимка и по схема :D
Лампите щели са свирят оцветено, операционните били страшно линейни, усилвателят щял да има ЧУВАЕМ ВЧ завал... явно така "слушаш" музика, лошо няма :|
Аз купешки усилвател под 50к входен импеданс досега не съм виждал. Не е невъзможно да няма...
Иначе в момента слушам лампово стъпало с изходен импеданс 5 килоома с последващо стъпало 50 килоома, можеш ли да познаеш как свири? :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 20 госта