OPA604 ,OPA627

Съобщение
Автор
Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#31 Мнение от Simonov »

Е, не се и съмнявам, че свири униклано приятно :D

Няма какво да си говорим. Звукът на това последното лампово стъпало е много, ама много далече от линейното възпроизвеждане. Дали е приятно на някого или не, това не го коментирам.
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#32 Мнение от velinski »

На каква база реши, че последното стъпало е далече от линейно възпроизвеждане?
Извинявам се за малоумните въпроси, но ме изумяваш с екстрасенските си способности.
Това, че има висок втори и трети хармоник, води ли според теб до нелинейност? Имам предвид нелинейност в класическия смисъл - с пропадане или повдигане на АЧХ. Или виждаш нелинейността някъде другаде.

Аз продължавам да подозирам, че схемата не е истинската, катодният резистор на изходното стъпало ми се струва с невероятна стойност, освен ако не е катоден повторител на практика, а не общ катод.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#33 Мнение от Simonov »

Хармоничните изкривявания се използват за да характеризират линейността на даденото аудио звено. Пропадането и подвдигането в АЧХ се наричат НЕРАВНОМЕРНОСТ до колкото ми е известно :D В английският език се ползват термини които са доста близки. За линейност ползват linearity. За неравномерност - nonlinearity. Поне така съм го срещал по разни технически публикации.

Иначе и аз си мисля, че това не е реалната схема на изхода. По скоро би била DC катоден повторител в изхода.
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#34 Мнение от velinski »

Явно ни се различават разбиранията. Българският термин за (не)линейност е (не)равномерност. Линейност е някаква привзета англочуждица. Иначе по твоята логика всяко стъпало с чуваем шум (НЧ, ВЧ и пр.) от PSU е нелинейно? Хармониците и ноизфлора винаги са се изчислявали инженерно в проценти и като динамичен диапазон в децибели. За първи път от теб чувам, че се обвързват с неравномерността на АЧХ...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#35 Мнение от Simonov »

Велински АЧХ тука няма нищо общо.

От Wikipedia:
The total harmonic distortion, or THD, of a signal is a measurement of the harmonic distortion present and is defined as the ratio of the sum of the powers of all harmonic components to the power of the fundamental frequency. THD is used to characterize the linearity of audio systems and the power quality of electric power systems.
Това е първият резултат от Гугъл. Не ми се рови за още линкове показващи същото. Защо трябва да спорим за основни понятия, само това не мога да разбера :D
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#36 Мнение от velinski »

Нищо не спорим. Просто се опитвам да ти разбера изотеричния подход към аудиото.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#37 Мнение от Simonov »

Нищо езотерично. Просто казвам, че лампите в изхода при тази схема, ще добавят по-топло и приятно звучене на плейъра. Това се показва и от симулациите, на които се наблюдава знаичтелно присъствие на хармоници от четен и нечетен характер. Проста логика.

За сравнение. Представянето на показаната от мене, малко по-горе, схема:

Изображение

Веднага се забелязва, че е много по-линейна.
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#38 Мнение от velinski »

Благодаря за поправката, всички се чувстват длъжни да ми коригират запетайките :)

Аз не казвам нищо по-различно от теб - стъпалото добавя "топлина" и хармоници, но не виждам, защо ще е нелинейно (с неравномерна АЧХ на български).
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#39 Мнение от Йордан52 »

Здравейте !
И аз незнам дали схемата е истинска,намерих е в нета. Дал сам линк на сайта от където е видях ,там се
вижда ,че пише * CDT-15 tube output circuit * моя ЦД-плеар е CDT-17A но предполагам ,че е същата.
А относно за ВЧ не ми се струва,че липсват.... това не е само мое мнение. Simonov ти знаеш с кой дак сме
го пускали за сравнение. И И.Тодоров мисли,че високите са даже повече от необходимото.....е казва ,че има и
оцветяване на звука... На мен лично звученето на ЦД-плеара ми хареса повече,по-жив и ясен ми се стори...
Пускал сам го и с Yamaha RX-V2600 като използвам само вграденият му DAC и пак цд е по-добре,според мен.
Също имам на компютара карта Asus Xonar D2 същата работа цд е по-добро.Онзи ден един приател донесе Philips CD850 mk2
(хареса ми как свири philips-а),но моето ЦД свири по-добре,някакси по-надъхвацо,по-живо и с по-голяма сцена...
Та немисля ,че му липсват ВЧ. И едно питане philips cd850 mk2 хубав плеар ли е,с хубаво звучене ли е ,за да
знам все пак с какво сам го сравнявал,моя ..... :-)

Благодаря ви
Поздрави!

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#40 Мнение от ortho »

Aз не съм филолог или инженер, така че няма да се намесвам в благородния ви спор относно линейности и неравномерности, но пък слушах въпросният плейър у собственика му, на неговата си система.
В едно кошмарно помещение.
За сравнение носех собствен дак, който познавам добре като звучене.
Определено плейърът на Йордан свири с по-украсени, оцветени и подчертани високи и високи среди и е с доста високо изходно. Отчетливо повече, отколкото на дака ми. Аз лично смятам, че има изразени хармонични изкривявания, и че те се отразяват на линейността или на равномерността - няма да коментирам.
Това, в случая на Данчо, не е точно лошо. Не знам дали е от тонколоните или от помещението (склонен съм да го отдавам на тонколоните в по-голяма степен), но определено има недостатък във високите, което деградира средите и обезличава баса. По-силните и ярки високи подобряват общата картина в този частен случай, което е добре.
Ако желаете, мога да организирам измерване на характеристиките на плейъра и да ги публикувам впоследствие. Следващата седмица смятам да поканя Данчо и Симонов вкъщи, където на моята система да направим още едно сравнение. Да се почувства поканен и Велински, само че да носи неговият източник. Ще уточнявам датата по-късно, защото графикът ми е доста натоварен - все пак е сезонът на моторните резачки и дърводобива.


Не само счупеното носи щастие, понякога и ъглошлайф с циркулярен диск прави чудеса.
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#41 Мнение от Simonov »

Понятието "НЕРАВНОМЕРНОСТ НА АЧХ" и понятието "НЕЛИНЕЙНОСТ НА СХЕМАТА" описват две съвсем различни неща.

Неравномерност на стъпалото се измерва, чрез суип 20-20'000Hz
Линейността на дадена схема се измерва, чрез фундаментален сигнал синус - 1kHz и спектрален анализатор.


Данчо, какво стана с опита с TL071? Пробва ли дали ще хванеш някаква разлика.
Изображение

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#42 Мнение от Йордан52 »

Поздрави!
Последно промяна от Йордан52 на Съб Окт 13, 2012 3:02 pm, променено общо 2 пъти.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: OPA604 ,OPA627

#43 Мнение от Simonov »

Направи си диск с два абсолютно еднакви канала, премести двете колони една до друга и пробвай.
Изображение

Йордан52
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 8:41 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#44 Мнение от Йордан52 »

В едно кошмарно помещение.


Да ,ама вече не :-) направих си стаята която ползвах за склад, на стая специално и само за слушане на музика :-)
ето как стана...
Прикачени файлове
IMG-20121012-00131.jpg
IMG-20121012-00129.jpg
Последно промяна от Йордан52 на Чет Юни 27, 2013 7:05 pm, променено общо 1 път.

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

Re: OPA604 ,OPA627

#45 Мнение от ortho »

Йордан52 написа:В едно кошмарно помещение.


Да ,ама вече не :-) направих си стаята която ползвах за склад, на стая специално и само за слушане на музика :-)
ето как стана...
Ааааааааа, извинявай!!!
Ще се идва пак явно :-)
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта