Модификация на PCM-58

Съобщение
Автор
Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Модификация на PCM-58

#1 Мнение от Alexander Gekov »

Господа,
горд съм да споделя, че вече притежавам модифициран PCM-58 на CD-то си.
Нямам представа какво направи Аспарух, но имам по-висока концентрация на звуци. :)
Впечатлен съм от промяната.

Добавка, след още 3 часа слушане:
Модификацията е изключително съществена. Дълбочината в 3д сцената е огромна. Вокалите са с около 1 метър пред хорните.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#2 Мнение от EmilRachev »

Честито за мода и браво на Аспарух, за пореден път! :)

Няма да е зле да проверя и при мен какви са възможностите.
Доколкото помня плеъра ти беше Sony CDP-228esD и си съответно с 2 x PCM58P-J, а на моя плеър са 2 x PCM58P-S.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#3 Мнение от Alexander Gekov »

Емиле, отлагах модификацията дълго време, поради липса на време да стигна до Рухи. Съжалявам, че го направих чак сега. На твое място още утре ще свърша тази работа. :)
Да, плейърът ми е 228esd с точно този грейд чипове. Не съм слушал S грейд на моята система и не мога да кажа каква ще е разликата. В случай, че е много голяма ще направя и този ъпгрейд, но Рухи не каза нищо по този въпрос :) Вероятно след модификацията грейдовете нямат значение. :)

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#4 Мнение от Angel Gekov »

За да не пускам нова тема ще се присламча към тази с моите впечатления.

Най-накрая успях да намеря време да донеса и моя ДАК на Аспарух за ъпгрейд на чипа, в резултат от което сега трябва да коригирам слушателското си място с 2-3 метра назад:D. Разширението на сцената е драстично, вокалите се позиционират и изпъкват..., т.е пак слушам дисковете си като нови. Имам диск на Рей Чарлз (Дуети), при който бях свикнал да чувам вокалите много точно центрирани. Сега се оказа, че всеки от тях е позициониран леко в ляво или дясно (дори в началото реших, че имам проблем в баланса). Аспарух пак е сътворил магия...

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#5 Мнение от Ivelin Braikov »

...третия закон на Артър Кларк... :D
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Модификация на PCM-58

#6 Мнение от Simonov »

Какви са ви клоците в машините? Това е въпроса, който питам аз :mrgreen: Колкото и да вдигате грейдове на чиповете, най-сериозното подобрение идва от захранването и клока.

Ей го моя Аркам какво му се случи :mrgreen:

http://mdiyab.blogspot.com/2011/09/cloc ... layer.html

S1 си бе достатъчен.
Изображение

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#7 Мнение от Alexander Gekov »

Симонов, клокът е модифициран от Етераудио, има етерен стабилизатор и други манипулации за точни нива и стабилност, нисък джитер, нисък дитер... За повече информация, Аспарух би бил много по-изчерпателен от мен.
Поздрави.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#8 Мнение от Borislav Stankov »

Аспарух пипа директно по чипа дълбае дупка и върху самия кристал поставя нещо и после залива със смола. Не знам какво точно слага, (сигурно есенция от музика :D ) но звука се подобрява ушевадно.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#9 Мнение от Nikolay Kolev »

Симонов много зависи от чипа на който се пипа клока. TDA1541A е много ядлива към лоу джитер клокове и каквито и да съм пробвал винаги нещата са били в положителна насока. Дакът просто свири по-мъгляво и не толкова прецизно и поставянето на клок оправя точно тези недостатъци, детайлът става брутален и звукът се изтънява. Поставянето на прецизен клок на PCM58 довежда звука до една прекалена детайлност и тънкост, отзвучаването на инструментите става доста скъсено, така че за мен лоу джитер клокът е изключително полезен, но не може да се слага навсякъде, зависи и много от системата, ако е по-запушена веднага грейва, но на една бърза и отворена система ще изтъни прекалено много звукът. Тъй като темата е за PCM58, може да се направи една нова тема за ползата и вредата от лоу джитер клоковете и всеки слушал и експериментирал с такива да сподели опит.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#10 Мнение от velinski »

Аз за вреда от лоу джитър клок сефте чувам, ама има още хляб да изям :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

izumrudy
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 123
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 7:54 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#11 Мнение от izumrudy »

Nikolay Kolev написа:Симонов много зависи от чипа на който се пипа клока. TDA1541A е много ядлива към лоу джитер клокове и каквито и да съм пробвал винаги нещата са били в положителна насока. Дакът просто свири по-мъгляво и не толкова прецизно и поставянето на клок оправя точно тези недостатъци, детайлът става брутален и звукът се изтънява. Поставянето на прецизен клок на PCM58 довежда звука до една прекалена детайлност и тънкост, отзвучаването на инструментите става доста скъсено, така че за мен лоу джитер клокът е изключително полезен, но не може да се слага навсякъде, зависи и много от системата, ако е по-запушена веднага грейва, но на една бърза и отворена система ще изтъни прекалено много звукът. Тъй като темата е за PCM58, може да се направи една нова тема за ползата и вредата от лоу джитер клоковете и всеки слушал и експериментирал с такива да сподели опит.

Съгласен съм с Ники,

От 2 седмици имам "Ultimate DAC" на Етераудио. Към момента съм със смесени чувства. Мисля, че лампите още се разсвирват. Смея да твърдя, че системата ми в момента е повече от отворена (Хахаха). Детайлите са нечовешки, но музиката е леко извънземна =) Трябва ми още време, за да съм сигурен, че това е "моята" музика.

Поздрави,
Руди

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#12 Мнение от Nikolay Kolev »

velinski написа:Аз за вреда от лоу джитър клок сефте чувам, ама има още хляб да изям :lol:
Ефектът си го обяснявам като при диодите и кенотроните. С улта фас софт рикъвири диодите, имаме минимални загуби, имаме бързина и куп други екстри, но звукът е един такъв боднеш ли кенотрон и диодите отиват само за нисък клас проекти. Кенотронът е бавен, има загуби, но хармоничния спектър който инжектира не е така урязан като на мега гъзарските диоди, засега не съм предпочел диод пред кенотрон. Аз затова и се насочвам към не чак толкова мега безджитерни клокове 50ppm, 100ppm, но опитите в Анадола продължават :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#13 Мнение от Stefan Stefanov »

Кенотронът въобще не е бавен!
Според мен е с порядъци по-бърз и от най-бързите диоди.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#14 Мнение от Nikolay Kolev »

Стефане това е доста интересно, някаква статия или данни по въпроса има ли.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Модификация на PCM-58

#15 Мнение от Stefan Stefanov »

Не се сещам за статия, но помисли, каква причина би могла да забави електроните в кенотрона и с колко?
Там са само електрони, излъчени от катода, които се поглъщат от най-положителния анод.
Няма неосновни (бавни) токоносители.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 21 госта