Лампизиране на моя DAC.

Съобщение
Автор
Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#16 Мнение от Veselin Krachunov »

Имаш работещ пример пред себе си - взимаш, мериш и правиш! Ако нещо не ти харесва (в което се съмнявам) - променяш леко нещата и слушаш. Не гледай, че лампата е в толкова "крив" (от електротехническа гледна точка) режим - там свири най-добре. Можеш да помислиш и за стабилизация на анодното - параметрично е най-лесно и удобно, стига да можеш да го направиш достатъчно безшумно и да съобразиш капацитетите/тоците. Иначе става с 2-3 ламбета (може и с двоен триод, или триод-пентод и стабилитрон).
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#17 Мнение от 50AE »

Аз мисля да построя постановката на две части - първо ще построя катодния последовател и ще пусна ДАК-а само с него, да видя дали ще ме удовлетвори усилването. Ако не - правя останалата част и съединявам :)
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#18 Мнение от velinski »

Катодният повторител е намалител, а не усилвател
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#19 Мнение от 50AE »

Намалител е, просто не намерих (и не знам) какви термини да използвам, за да се изразя правилно. Тъй като напрежението на сигнала на изхода ще бъде малко по-малко от входното и въобще няма да бъде усилено, тъй като премахвам първата част, искам първо да експериментирам дали сигналът няма да ми дойде прекалено нисък и дали ще мога да достигна желаното от мен SPL.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#20 Мнение от Veselin Krachunov »

Техническият термин за "намалител" не е ли "атенюатор"?
Също така "повторител" ми се струва далеч по-благозвучно от "последовател" (последното носи съвсем друг смисъл)...

Непосредствено след DAC-чипа можеш да ползваш нещо малко по-ярко и детайлно, като ECC81 например. Триодите от серята 6Н.. малко глъхнат в случая...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Joro_S
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 12:06 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#21 Мнение от Joro_S »

Катодния повторител(това си е правилния термин), си е усилвател, само дето усилването му е по ток, а не по напрежение. Използва се обикновено за съгласуване на висок изходен, и малък входен импеданс.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#22 Мнение от velinski »

Според мен обикновеният КП не усилва ток, но работи с голям ток, който в комбинация с нисък изходен импеданс го превръща в отличен драйвер на дълги висококапацитивни линии. Преводното токово отдаване е единица. Катодният повторител на Уайт вече има 2 пъти усилване по ток. Усилването по напрежение на КП и КПУ е 0.9
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#23 Мнение от 50AE »

Veselin Krachunov написа:Т
Непосредствено след DAC-чипа можеш да ползваш нещо малко по-ярко и детайлно, като ECC81 например. Триодите от серята 6Н.. малко глъхнат в случая...
Охх.. предпочитам сам да установя това, щото ако започна да се водя по на всекиму вкусовете, ще стане манджа.

Ами добре. Вчера късно вечерта експериментирах с опитната "постановка" и пуснах единия канал на ~20мА ток, 120V B+ на лампа. Не ми е нужен чак толкова, но нали идеята е да чуя на кой режим лампата свири най-добре.

Утре идват мачнати лампички и нямам търпение да запретвам ръкавите :)

ЕДИТ: катодният повторител е готов. Божее, давам си сметка какво изпражнение съм слушал. Да, сигналът не е достатъчен и ще трябва да направя и анодния повторител, но всичко си дойде на мястото!

Първи впечатления - пространството се увеличи много. Metallica - Enter sandman - сякаш бас китарата свири някъде вътре в мен. Гласовете запяха нежно. На акустичните китари започна да се чува кухарската част и много ме впечатли. Появи се финес в чинелите, които в същото време свирят детайлно.

Появи се повече разграничение между инструментите, както и изпъкване на звуци в някои парчета, за които не знаех съществуването им.

В момента лампите работят на 13мА ток всяка, така реших да ги пусна. В дейташита на 6Н6П пише оптимални 20-21мА, ще експериментирам в бъдеще.

След малко ще започна лепенето на анодния повторител и отново ще пиша (ще ми трябва и по-голяма дъска) :).
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#24 Мнение от 50AE »

Получи се малко напредък.

-режими на работа - 2,4мА ~(-2V) на входните и 20мА -2В на изходните ; захранващо напрежение около 240В.
-въглерод композитни резистори по пътя на сигнала от DJ popa и тесла металослойни.
-КУ-40 по пътя на сигнала в шик кожухче :)
-EZ81 кенотрон.

Изображение Изображение Edit: гледайки снимката видях, че дроселът не е оптимално завъртян.

Свирнята е много готина. Обаче искам още :)

Планове за по-нататък:
-изготвяне на двуотделно захранване.
-експериментиране с други входни лампи, например ECC83
-при възможност експериментиране с други кондензатори до нагласа на вкуса
-спешна подмяна на електролитите в захранването - възможно добавяне на по-индуктивни дросели и премахването на електролитите изцяло.
-относно захранването на самия ДАК - изготвяне на Salas шунтови регулатори за цифровата и аналоговата час - след тази интервенция платката ще бъде почти оголена :)
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#25 Мнение от Simon »

50AE написа:...Свирнята е много готина...
Това "звучи" добре :D.
50AE написа:...Обаче искам още :) ...
И аз бих искал... да си харесаш спойките и монтажа... :?.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#26 Мнение от 50AE »

Simon написа:И аз бих искал... да си харесаш спойките и монтажа... :?.
Е, ама това е опитна постановка де. Да признавам си, не се старая на тестовата дъска, но в завършен вид всичкото това ще изглежда по друг начин.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#27 Мнение от 50AE »

По нещастен случай чипът на DAC-a изгоря. Гледайки от хубавата страна на нещата, това ме накара да се започна по-съсредоточена работа върху шасито, докато чакам доставката на нови чипове.

Това ще ми бъде първото изработено дървено шаси за усилвател. Не съм удовлетворен от получилото се, но запомних допуснатите от мен грешки и ще внимавам, да не ги допускам по-нататък.

За горна носеща основа избрах текстолит. Медното покритие ще бъде премахнато по-нататък, в момента се възползвам, готино се "драска" по него. Дървото ще обработя с шел-лак, тъй като го обичам и съм сравнително запознат със свойствата му. Плочата най-вероятно ще боядисам в черен мат.

Имам възможността да повдигна плочата, но за момента така повече ми харесва. Ще си помисля.

Изображение Изображение

Скицата ми на хартия е немалко надраскана. Затова спретнах едно бързо изображение на пейнт, за да ви покажа горе-долу какво съм намислил:

Изображение

Цифровият вход няма да бъде точно там, сложих го в последния момент, бях забравил за съществуването му :D
Ще бъдат пробити дупки около цоклите на лампите. Подът ще бъде перфориран под регулаторите на ЦАП-а и въздушният поток ще бъде обмислен така, че да преминава през потенциално най-греещите елементи.
Кабелите за отоплението ще бъдат възможно максимално отдалечени от всякакви пътеки на сигнала и изправено захранване. Цифровият кабел ще бъде разположен колкото се може под тях.
Магистралата на масата е около 3мм2 два запоени един за друг медни проводника. В определена точна на магистралата ще се събират всички маси от лампите.

Захранването ще бъде външно, а стабилизацията ще се извършва в самия корпус.

Всякакви критики и коментари по темата са добре дошли :)

А, имам и въпрос - откъде мога да се сдобия с ключе, подобно на връткащите се черни бакелитени от едно време, които се използваха за включване на лампите по къщите? Много ми харесват като стил. Идеята ми е, да разположа врътката отпред, ключето в задната част и с помощта на дълга ос да превключвам - off/отопление/анодно+ отопление.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#28 Мнение от Rumen Suvandjiev »

50AE написа:А, имам и въпрос - откъде мога да се сдобия с ключе, подобно на връткащите се черни бакелитени от едно време, които се използваха за включване на лампите по къщите?
Аз ще ти дам.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#29 Мнение от 50AE »

Благодарности на Румен, който ми услужи с ключе! :)

Изображение Изображение Изображение Изображение

Въпреки актуалните ми финансови затруднения, ето докъде стигнах. Споменах, че имам опит със шел-лак, но уви предимно в пиротехниката, а не толкова като за лакиране на дърво. Имам още работа по покритието. Хубавото е, че шел-лакът е винаги поправим - разтваря се в спирт по всяко време.
Имам забележки, но като за първи проект му се радвам :)
Тези дни ще си поиграя с още спирт и водна шкурка.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#30 Мнение от 50AE »

Ето снимки от днешното развитие:

Изображение

Изображение

Едит: само да ми върнат статива и ще го нащракам на дневна светлина, далеч по-красиво изглежда от тази дразнеща светкавица.

08.04:
Изображение

09.04:

Изображение Изображение

Моля, не се смейте на шел-лаковото покритие. Изчаквам го да засъхне напълно за няколко седмици и ще го дообработя. За щастие съм направил предната плоча сваляема от шасито, като за целта ще се развиват само 6 винтчета и ще се разпоят няколко жици. Това означава, че мога да си играя по дървеното шаси по всяко време.

10.04:


Изображение

Изображение

Изображение

11.04
Ураа! Днес пристигна новия чип от digikey и ако всичко стане добре, ще слушам музика :D

Хиляди благодарности на Румен за муфата!

Остана ми малко:

Изображение

Изображение
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта