Лампизиране на моя DAC.

Съобщение
Автор
50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Лампизиране на моя DAC.

#1 Мнение от 50AE »

Като тепърва навлизащ в света на истините, бих се зарадвал да споделя час от разработването на моята система.

Тъй като използвам главно компютъра като аудио източник, твърдо съм решил да модифицирам този ЦАП, в който наистина има хляб.
http://www.ebay.com/itm/DAC-2496-AK4393 ... 0697307857.

Смяната на кондензатори - да, подобри се леко картината, ама искам още. Реших да премина към "олампяването му". Да разкарам гнусния LM4562 ОУ с многобройните му транзистори вътре, както и излишните съпротивления по пътя на сигнала :twisted:.

Попаднах на lampizator.eu сайта и четейки, намерих вече извършен проект върху същия ЦАП чип - АК4393. Извършителят доста хвали идеята си. Видях схемичката му на анодния последовател и си поръчах лампите - 5Ц4С кенотрон и 6Н6П предусилваща.

http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPO ... inger.html
Схемата: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPO ... G_9446.JPG

В същото време прочетох малко теория "какво е, що е, за какво е", за да не правя схемата на сляпо и да не знам кое за какво съм сложил. Залях си и десктопа с "дейташийтове"
Вчера ми пристигнаха МБГО кондензаторите, но нямах всичките идеални елементи. Както и да, нямах търпение и сглобих една циганска опитна постановка. 5Н дросел вместо 40Н, евтин електролит, безобразно дълги сигналопреносни жици, прости UTP проводници. Нагревателите - този на кенотрона е захранен с 4,9-5В променлив ток, а на предусилващата с малко повече от номиналното - 6,5-6,55В.

Направих внимателна проверка на всичко, премерих напрежения, най-вече на изхода на кондензаторите (вечно ме гони някаква параноя, че последните ще пробият) и пуснах първоначално на слушалки.

Може би в този момент изражението ми е наподобявало тази емотиконка: 8O . Седя безмълвен и слушам. Музиката сякаш имаше пространство, в което плувах. Детайли, които винаги съм губил, изпъкваха с лекота. Появи се изключителна динамика. Високите се изчистиха и смекчиха. Басът стана рязък, настойчив и плътен, а в същото време мек.

Дванадесет часа по-късно? Музиката изпълва стаята като магия. Мога да слушам цял ден. Останалите живущи веднага усетиха разликата и като че ли, не желаят да намалявам нивото :)

Както и да е, нека не се изхвърлям много. Приготвил съм кутия с достатъчно обем, но бих желал да оставя проекта в тестова точка, за да го усъвършенствам още. Имам следните идеи:

-Добавяне на втори кенотрон, за да станат два за всеки канал поотделно.
-Добавяне на стабилизиращи за напрежение лампи?
-Премахване на какъвто и да е електролит, слагане на по-значителен дросел и повече капацитети.
-Добавяне на втора предусилваща, за всеки канал отделна?
-Събличане на кондензаторите от тенекия и обличане с дръвче и парафин.
-Сребърно окабеляване и разбира се, максимално къси сигнали.

Ще съм благодарен за всякакви други предложения. Въпреки циганията, която съм сътворил, държа да кажа, че свири страхотно! Вярвам, че ще засвири още по-хубаво.

Изображение
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#2 Мнение от npn »

Можеш да опиташ с по-добри входни кондензатори. Тези MKS4, не са нищо особено.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

50AE написа:Попаднах на lampizator.eu сайта и четейки, намерих вече извършен проект върху същия ЦАП чип - АК4393. Извършителят доста хвали идеята си.
Моят съвет е да подхождаш към "рационализациите" на мърлячите от lampizator с максимално недоверие.
Това, че си разчекват устата да се хвалят, не означава, че принципът им "на всяка манджа - мерудия и във всяка схема - лампа" трябва да се спазва сляпо.
Преди всичко намери (а още по-добре - състави и оразмери сам) подходяща схема на лампов усилвател с диференциален вход.
След това ще коментираме и останалите ти идеи за подобрение, повечето от които нямат смисъл към момента.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#4 Мнение от 50AE »

Общо взето съм доста недоверчив, но нали целта е да започна отнякъде.
Благодаря, коментарът ми помогна. Ще се развивам нататък и ще пиша при наличие на резултати.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
ipetkow
чете и пита
чете и пита
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Мар 06, 2011 12:20 pm
Местоположение: София

Re: Лампизиране на моя DAC.

#5 Мнение от ipetkow »

-Събличане на кондензаторите от тенекия и обличане с дръвче и парафин.
Не е ли по-лесно просто да замасиш корпуса на кондера ?
който каквото иска да мисли аз слушам музика от PC ... и се радвам на звука

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

50AE написа:Общо взето съм доста недоверчив, но нали целта е да започна отнякъде.
Най-добре е да се започне от по-добра схема. Дифренциалният вход е добре да бъде с два триода.
Ако нямаш втора 6Н6П, ще те уредя с една.
ipetkow написа:Не е ли по-лесно просто да замасиш корпуса на кондера ?
По-лесно е.
Но идеята е обвивката да е от немагнитен материал, а още по-добре - неметал.
В този форум употребяваме думата "кондензатор".

Аватар
ctef
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#7 Мнение от ctef »

А може ли поне линк към такава схема с диференциален вход?
По принцип Лампизатора подходи по същия начин и с прословутата му Lampucera с CS4397, но по-късно май се усети и в даквете които продава пише, че ползва диференциални преобразуватели, но си трае за схема.
И моля споделете, какво губим ако се прилага схемата в този си вид?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

ctef написа:А може ли поне линк към такава схема с диференциален вход?
Е, всичко наготово ли?
Вместо де четем брътвежите на подпийнали поляци, по-добре е да погледнем тук:
http://www.tubecad.com/
ctef написа:И моля споделете, какво губим ако се прилага схемата в този си вид?
На този въпрос очаквам да отговориш самият ти.
Да не забравиш преди това да публикуваш схемата (не на поляците, а диференциалната)! :-)

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#9 Мнение от 50AE »

За момента си харесах тази схема. Намерил съм идеята на няколко места, но тази рисунка е най-готина според мен :)

Изображение

http://www.tubecad.com/2008/03/blog0136.htm

Edit: Тъкмо се ровех в дейташийтовете на лампите за анодното съпротивление и Румен ме изпревари :)
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Има и по-зaвършена схема ...:-)

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#11 Мнение от 50AE »

Останалите варианти, които разгледах досега, са с ИКТ (CCS) след катода. Нещо не ми е приятен. Не шуми ли прекалено? :) Въпреки че има доста прилични нискошумящи схеми.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Joro_S
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 12:06 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#12 Мнение от Joro_S »

Хмм, лапизатора си е направо за цензура :D , при препоръчано натоварване на изходите 600оМ за АС натоварване, единия изход е на 330оМ, а другия 300кОм, ползата диференциален изход така е никаква, но вероятно разчита на "специфични" изкривявания.
Когато правиш проекта, обърни внимание на стр.5 на ПДФ-а по-специално на препоръчвания товар за изходите.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Joro_S написа: при препоръчано натоварване на изходите 600оМ за АС натоварване, единия изход е на 330оМ, а другия 300кОм...
Е, ама недей подсказва на младежите! :-)
Ама като сме започнали, ето схемата, която имах пред вид. Разбира се, те трябва да се оразмери според лампите, които ще се използват и търсения входен импеданс.

Изображение

50AE, използването на LM334 като източник на ток не е задължително...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#14 Мнение от velinski »

И моят съвет е да се стои на 300 метра от ТНТМ "проектите" на мърляча, гордо кръстил се Лампизатор. Пълна свинщина като идеи, елементна база и изпълнение, увековечена с макро снимки 8O

Ето една моя схемичка, мислена за слушалков драйвер, но ще върши прекрасна работа и за изходно гейн стъпало/токов буфер след DAC с небалансирани изходи:

Изображение

Прехвърлящият капацитет е неелектролитен и задължително неруски. Захранващото напрежение е в границите 180-200V и трябва да отдава 70 mA минимум на канал (150mA минимум за стерео). IXCP 10M45S се монтира на радиатор с изолационна термоподложка, защото радиаторът е анод. Вместо 6С45П може да се ползва директно 6С3П или 6С4П. Резисторът Mills може да се замени с друг качествен жичен минимум 12W, по възможност неиндуктивен. Светодиодът е мощен ultra bright, за ток 40+mA. Обикновен не става!

Входният резистор 50K може да се използва и за конвертиращ ток-напрежение и съответно да се намали стойността му до 47-100 ома. Ако се използва като конвертиращ, трябва да е максимално качествен, препоръчвам bulk foil - Texas Components, Vishay...

За балансиране на входа може да се ползва пермалоено трансформаторче 1:1 - бързо, лесно и вкусно решение :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампизиране на моя DAC.

#15 Мнение от 50AE »

Някой може ли да подскаже за оптимален режим на лампата 6Н6П? -3В биас добре ли е? Полякът изглежда я е сложил да работи на ~(-3,3).
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта