Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

Съобщение
Автор
bobby_76
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 5:46 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#1 Мнение от bobby_76 »

Здравейте,

Като всеки начинаеш за мен ЦД плейъра беше просто външен вид и функции докато не започнах да се интересувам от това сложено вътре. Много хора ми помогнаха да избера устройство, но сега имам друг въпрос. Както знаете това много влече започнеш ли веднъж се лекува трудно. Слушах доста плейъри с различни DAC - ове и звука, който е по моя вкус се оказа на PCM56 или Burr Brown като цяло, който е много близък PCM61 като звучене, но с много хубава диманика. Имам друг избор, който е PCM58 също близък до PCM1701 в добър плейър, защото съм попадал на хубав DAC с неприятен звук. Въпросът ми е:

Сходни ли са по тази логика PCM63 с PCM1702 имам право на избор на устройство с тези DAC - ове, ама не мога да ги чуя и затова има ли някой, който ги е слушал да ме насочи какъв да избера от двата. Има ли смисъл да избера 63 пред 58 и 1702 пред 1701, защото сега имам Денон 690 с 2xPCM61P, ама няма регулируем изход на аудиото. Благодаря на всички за съветите.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#2 Мнение от velinski »

Изборът на ЦАП-чип не би трябвало да е самоцелен. Кажи каква ти е останалата система и какъв стил музика слушаш.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#3 Мнение от Marian Lozev »

........хахахха, това за избора на ЦАП-чип е пълна тъпотия, ЦАП-чипа е най-евтиното на един плейър или външен конвертор.

ПС: ЦАП-ове се сменят и заменят, взимаш 50 ПСМ-58 и мачваш 2 бр. важно е това около тях.

..надявам се съм ви разбрал. :P
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#4 Мнение от velinski »

А защо реши, че PCM58 е най-добрият ЦАП :D
PCM63 (K2/KY/Y) и D20400 предполагам са по-зле от PCM58 :D
За "аранжирането" на ЦАП-а си прав... но само за това си прав

bobby_76
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 5:46 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#5 Мнение от bobby_76 »

Ами значи трябва да обработя малко въпроса си. Как да избера качествен плейър в границите до 200лв това директно го праща в ниския клас за начинаещи като мен. Идеята е, че дори и да взема скъп на моя транзисторен усилвател Сони няма да усетя качеството му. Желанието ми е да си направя система за качествено слушане на тиха рок музика, но това ще е по стария начинда събирам едно по едно, което ми е ясно, че не е правилно, ама на куп не стигат парите. Затова след толкова слушане на различни плеъри тези DAC - ове ми направиха впечатление. Някой ще каже щом са ти харесали избирай си и вземай, но друг вече каза, че важното е какво друго има в кутията. Слушам рок музика, а ОТ са Pioneer Z560 с три дайвера. Имах преди Техникс плейър, но сега имам Денон 690 с 2xPCM61 и разликата дори при скромните ми аудио възможности като система е много голяма. Струва ли си да го сменям с друг (Сони 991) или въобще струва ли си да вземам нов и ако има смисъл ме насочете с марка, DAC и транспорт. Признах си, че въпроса ми ще звучи наивно за някои, ама важно е желанието и да се започне. Искам да попитам за мнение хората с опит, които сте слушали достатъчно различна техника. Винаги тази тема поражда спорове, но ако обобщим стила музика, който слушам, желанието ми за добри високи, плътни ниски и естествено среди, които не звучат като кутия, искам да помоля за съвет за това как да избера.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

bobby_76 написа:Винаги тази тема поражда спорове, но ако обобщим стила музика, който слушам, желанието ми за добри високи, плътни ниски и естествено среди, които не звучат като кутия, искам да помоля за съвет за това как да избера.
За да постигнеш това, преди всичко трябва да обърнеш внимание на озвучителните тела и усилвателя.
Какво представляват тези Pioneer Z560?
Ако може снимка или линк?

bobby_76
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Мар 30, 2010 5:46 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#7 Мнение от bobby_76 »

Това са моите ОТ, които свирят добре при ниско ниво. Повече информация бас драйвер 8" DIN 150W 8ома, а на деление 3 на усилвателя започват да кривят, въпреки, че той е 2х60W, но сигурно има причина за това. Доста бързо стигат предел, след който започват да кривят, но причината е, че тези компоненти не са изчислени да работят заедно. Имам желание да събера такива, който да работят, а не да си пречат като тези.
Прикачени файлове
Pioneer.jpg
Pioneer Otpred.jpg

Аватар
RAICHEV
Търговец
Търговец
Мнения: 1511
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#8 Мнение от RAICHEV »

Ето един добри свирещ плейър от среден клас с PCM58-KENWOOD DP7010-фиксиран и регулируем изход,керамични антивибрационни палци,ползвам го от доста време на работното си место,удобен за стъпала без регулиране на входа и усилватели без дистанционно.Има и потенциал за мод.
По принцип звука не зависи само от дака,важни са и нещата около него-транспорт,захранване и елементната база.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение
Райчев
Пловдив "Гладстон" 11
http://raichevaudio.wordpress.com/
GSM 0887 251 297

velin
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 10:16 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#9 Мнение от velin »

RAICHEV написа:Ето един добри свирещ плейър от среден клас с PCM58-KENWOOD DP7010...Има и потенциал за мод.
Такъв или немуподобен Sony CDP-970 примерно мисля и аз да си взема естествено за "разкостване" и усвояване на потенциала за мод :D

Димитър Димитров

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#10 Мнение от Димитър Димитров »

Чуй задължително и плеъри с ТДА1541. 1540 също не е лош, но е 14 бита. Аз лично не харесвам особено PCM56, 61. Слушал съм ги и в модвани плеъри и колкото и човек да се мъчи нещо ми се струва, че им куца. За 58 и 63 не мога да кажа нищо. Естествено както казаха колегите важно е как е изграден плеъра като цяло: захранване, транспорт, аналогова част, цифрова част, шаси.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#11 Мнение от velinski »

Димитър Димитров написа:Аз лично не харесвам особено PCM56, 61. Слушал съм ги и в модвани плеъри и колкото и човек да се мъчи нещо ми се струва, че им куца.
Явно не си слушал модвани дебели модели като DENON DCD 3300, които по нищо не отстъпват на звук на PCM58, например. Проблемът с PCM56/61 е, че съвсем за кратко време се задържат като топ ЦАПове и са изместени от PCM58 и AD1862/64 във високия клас машини. Затова и 99% от машините с PCM56/61 са нисък клас инженерни разработки с посредствен звук. Иначе ЦАПовете са доста добри. Малко по-широка и дълбока сцена и по-добро отработване на ниските октави им липсва за да са съвсем на нивото на дебелите чипове.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#12 Мнение от DJ Popa »

Димитър Димитров написа:Чуй задължително и плеъри с ТДА1541.
Това пък е моя фаворит по звучене. Ако не си слушал машини с него, то наистина намери и чуй, но не "стандартен" плеър, а някой добре модифициран. Примерно съвсем скоро Fenkiller продаде един такъв в София и съм сигурен, че ако го чуеш, пък дори и на PIONEER-ите, ще се влюбиш завинаги.

А, колоните може лесно да просвирят по-добре, но за целта трябва да потърсиш RUTCHO и да го помолиш за преглед, диагноза и лечение :wink: ...

Димитър Димитров

Re: Имам един въпрос DAC кой и какъв звук

#13 Мнение от Димитър Димитров »

velinski написа:
Димитър Димитров написа:Аз лично не харесвам особено PCM56, 61. Слушал съм ги и в модвани плеъри и колкото и човек да се мъчи нещо ми се струва, че им куца.
Явно не си слушал модвани дебели модели като DENON DCD 3300, които по нищо не отстъпват на звук на PCM58, например. Проблемът с PCM56/61 е, че съвсем за кратко време се задържат като топ ЦАПове и са изместени от PCM58 и AD1862/64 във високия клас машини. Затова и 99% от машините с PCM56/61 са нисък клас инженерни разработки с посредствен звук. Иначе ЦАПовете са доста добри. Малко по-широка и дълбока сцена и по-добро отработване на ниските октави им липсва за да са съвсем на нивото на дебелите чипове.
Точно тези недостатъци, които ти описа в звученето им и аз установявам. :) Може да си прав наистина, но не бих си взел плеър с такъв дак. Denon DCD3300 съм чувал, че е добра машина, но не съм имал допир все още до него.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост