запис на 24 битово CD

Съобщение
Автор
guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

запис на 24 битово CD

#1 Мнение от guitman »

Здравейте! Имам проблем със записването 24 битово аудио CD. Оригиналните файлове са 24 битови flac. Дано някой може да помогне.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#2 Мнение от Borislav Stankov »

Защо не го разкомпресираш да Уейв и после не би трябвало да имаш проблеми?
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#3 Мнение от Veselin Krachunov »

24-битово аудио CD?
Red Book-стандарта е 16-bit 44.1KHz.
Няма как да запишеш аудио-CD във формат различен от 16-bit 44.1KHz. Ако аудио-файлът ти е в друг формат, то той трябва първо да се преобразува (не е много желателно, но е неизбежно). Използват се аудио-редактиращи програми от рода на Sound Forge.

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#4 Мнение от guitman »

Ок, пускал съм купешки диск, на чиято обложка пише че е 24 битов. Като го пусна през dac, светва едно диодче което индицира възпроизвеждане на 24 битов сигнал. Не знам какъв точно е този формат, явно че на диска песните не могат да се запишат с такава дискретизация и да се четат нормално но може би има някаква компресия. Може ли някой да ме светне за какво точно става дума, защото искам да запиша този диск без или с минимална загуба на информация.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#5 Мнение от Veselin Krachunov »

Да не би да става въпрос за изключително редкия HDCD (High Definition Compatible Digital - издадени са само няколко хиляди заглавия в световен мащаб)? Но там кодирането е 20-битово. А може би плейъра ти има индикации само за 16 и 24 бита, и всичко което е над 16 бита го индицира като 24-битово... При HDCD записът е в обикновен CD-DA формат и можеш да си го презаписваш като такъв (EAC -> Nero). Допълнителните 4 бита са кодирани (аналогово) в самия аудио-сигнал като "случаен шум", който обаче HDCD-декодерът анализира и разбира че не е просто сучаен шум, и декодирайки го изкарва още 4 бита, които добавя към цифровия сигнал, след което изпраща 20-битови думи към DAC-чипа. Ако DAC-ът ти е 24-битов, то последните 4 бита, които се добавят са просто нули. Разгледай много внимателно обложката/кутийката на диска - не може да няма описание в какъв формат е записан (освен ако не е някакъв супер-пиратлък).
Само ще добавя, че от практическа гледна точка за подобряване на качеството на възпроизвежданото аудио много по-съществена се оказва увеличената честота на дискретизация (88.2KHz, 176.4KHz), отколкото добавените битове (20, 24-bit). 16 бита явно са напълно достатъчни за супер-висококачествено Hi-Fi възпроизвеждане и, между другото - твърде малко устройства (реално) ги възпроизвеждат всичките. С голям зор могат да се изкарат и възпроизведат 18 бита (става въпрос за няколко хиляди до няколко десетки хиляди долара/евро), след което се сблъскваме с безмилостните закони на физиката... При големите честоти на дискретизация също има проблеми (джитър), но те като че ли са по-лесно преодолими и практически постижими.

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#6 Мнение от guitman »

Въпроса как да ги запиша си остава. Така и не можах да намеря howto за това как се пише HDCD с Exact Audio Copy. Не е важно дали ще се получи HDCD или XRCD, просто не искам да се загуби информация. Файловете са 24 bit, 44.1kHz. Страх ме е че като ги сваля на 16 или 20 бита ще смъкна динамиката. Става въпрос за класическа музика и динамиката е убийствено голяма.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#7 Мнение от Veselin Krachunov »

Добре, кажи в края на краищата какво се опитваш да постигнеш?
1) Просто да си запишеш flac-файловете на някакъв CD/DVD-носител (можеш да го направиш винаги като CD-R или DVD-R), или
2) Искаш да създадеш диск в определен формат като HDCD или DVD-Audio, който да се плейва на някакъв (точно определен) домашен плейър?
Ако е второто - кажи какъв точно трябва да бъде (stand-alone) плейърът? Ако е HDCD първо никъде не съм срещал енкодери за него и второ - от 24 бита слизаш на 20. За DVD-Audio по- се намират разни open source инструменти, като това тук например... Но още е в процес на разработка, т.е. могат да се очакват бъгове, гърмежи и неприятности.

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#8 Мнение от guitman »

Ами държа да го направя на HDCD или XRCD и в крайна сметка да може да се плейва на какъвто и да е плеър, като когато прокарам цифровия сигнал през DAC-а да се просвирват всичките 24 бита. До колкото ми е известно има и 24 битови HDCD. От поста ти разбирам че на този етап това което искам да направя е невъзможно. Странно защото свалих торента от Demonoid като Lossless CD. На компютъра ми звучи убийствено. Такава динамика не съм чувал никога вкъщи. Разбираш ме! :?

toi35
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:02 pm
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#9 Мнение от toi35 »

Декодираш с flac encoder и записваш с AudioDVD creator....
само така ще запазиш битовете.
Ще се плйва на всеки двд плеър...

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: запис на 24 битово CD

#10 Мнение от Veselin Krachunov »

DVD-Video стандартът, с който работи AudioDVD creator обаче допуска само 48KHz (и 96Hz), а доколкото рабирам неговите файлове са на 44.1KHz. Ресемплирането от 44.1KHz на 48KHz в случая е супер-нежелателно, но все пак да пробва - ако резултатът го удоволетворява, защо не? Поне динамика ще има, доколкото изобщо е възпроизводима от DVD-Video плейър.

Въобще, guitman, защо не се опиташ да качиш въпросните файлове на следния FTP-сървър: ftp://78.90.217.184 (user/pass: guitman), за да видим какво може да се направи с тях по въпроса?

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта