Хардуерно компресиране

Съобщение
Автор
Radomir

Хардуерно компресиране

#1 Мнение от Radomir »

Здравейте,
Един приятел ми похвали този форум. Реших да потърся помощ при вас.

Търся икономично, от гледна точка на брой интегрални схеми и време за реализиране, решение за компресия в реално време на до осем аудио канала.
Възможни са няколко варианта за компресия, като най-вероятен е MPEG1-Layer 3, но е добре решението да е гъвкаво и да дава възможност за избор.
Цената на решението е без значение или поне не е голямо ограничение.

Може ли някой да даде идея или да препоръча DSP с подходящ потенциал?

Предварително благодаря!

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Хардуерно компресиране

#2 Мнение от Tisho »

Radomir написа:Здравейте,
Един приятел ми похвали този форум. Реших да потърся помощ при вас.

Търся икономично, от гледна точка на брой интегрални схеми и време за реализиране, решение за компресия в реално време на до осем аудио канала.
Възможни са няколко варианта за компресия, като най-вероятен е MPEG1-Layer 3, но е добре решението да е гъвкаво и да дава възможност за избор.
Цената на решението е без значение или поне не е голямо ограничение.

Може ли някой да даде идея или да препоръча DSP с подходящ потенциал?

Предварително благодаря!


Хех... :wink:

Това е много сложна задача. Не вярвам да намериш готова схема. А и DSP трудно би се справило да компресира 8 канала в реално време.

Моето виждане по въпроса е че с голямо FPGA и дизайн който позволява паралелна работа на всичките 8 процеса ще стане.

По принцип мога да се заема с разработка на подобно устройство, стига да уточним финансовите параметри и срока за изработка на прототип. :wink:

Radomir

Re: Хардуерно компресиране

#3 Мнение от Radomir »

Tisho написа:Хех... :wink:

Това е много сложна задача. Не вярвам да намериш готова схема. А и DSP трудно би се справило да компресира 8 канала в реално време.

Моето виждане по въпроса е че с голямо FPGA и дизайн който позволява паралелна работа на всичките 8 процеса ще стане.

По принцип мога да се заема с разработка на подобно устройство, стига да уточним финансовите параметри и срока за изработка на прототип. :wink:


:) Благодаря за отговора.
Знам, че задачката не е лесна и също знам, че едно DSP няма да може да свърши работата.
FPGA-то не е много подходящ вариант именно заради необходимото време за разработка. Търся бързо решение.
Все пак аудио-компресията се използва много и такива решения има - както от гледна точка на хардуера, така и от гледна точка на IP с необходимите алгоритми за компресиране.
Надявам се някой да се е натъквал на конкретна реализация, която с увереност може да посочи като работеща.
Не търся готова схема, а насоки - база на която да стъпя.
Благодаря!

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Fenkiller »

Програмируема матрица!
Например Xilinx серията Spartan ще свърши работа.
Дори имат безплатна разработка на програма за МП3 плеър поне за старата серия прогр.матрици.
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Radomir

#5 Мнение от Radomir »

emil_kov написа:a eto tova e tvoeto spasenie:

http://www.mayah.com/products/centauri-3300.htm

:D Благодаря - внушително е!
Само дето аз трябва да събера всичко това на половин PCIe карта. 8O

Radomir

#6 Мнение от Radomir »

Fenkiller написа:Програмируема матрица!
Например Xilinx серията Spartan ще свърши работа.
Дори имат безплатна разработка на програма за МП3 плеър поне за старата серия прогр.матрици.

Spartan няма да се справи. Нещо като Virtex 4 може, ама е твъъъъърде скъп, а и времето за разработка бая ще се проточи.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Хардуерно компресиране

#7 Мнение от Tisho »

Radomir написа:
:) Благодаря за отговора.
Знам, че задачката не е лесна и също знам, че едно DSP няма да може да свърши работата.
FPGA-то не е много подходящ вариант именно заради необходимото време за разработка. Търся бързо решение.
Все пак аудио-компресията се използва много и такива решения има - както от гледна точка на хардуера, така и от гледна точка на IP с необходимите алгоритми за компресиране.
Надявам се някой да се е натъквал на конкретна реализация, която с увереност може да посочи като работеща.
Не търся готова схема, а насоки - база на която да стъпя.
Благодаря!


Проблема е че повечето комерсиални и лесно достъпни решения за свързани с разкомпресиране на звук.
Конкретно в твоя случай виждам нещата по следния начин:
8 броя ADC.
Логика обезпечаваща работата на ADC-тата.
FPGA логика за компресиране и подаване на данните към крайното устройство.

Radomir

Re: Хардуерно компресиране

#8 Мнение от Radomir »

Tisho написа:Проблема е че повечето комерсиални и лесно достъпни решения за свързани с разкомпресиране на звук.
Конкретно в твоя случай виждам нещата по следния начин:
8 броя ADC.
Логика обезпечаваща работата на ADC-тата.
FPGA логика за компресиране и подаване на данните към крайното устройство.

Благодаря за мнението.
Цифровизирането не стои като задача. Презумпцията е, че се работи в дигитална среда. За FPGA-то вече писах по-горе.

Засега изборът е паднал върху DSP на Texas Instruments и IP на една френска фирма, която твърди че може да се справи с компресията на 8 канала върху един чип.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Хардуерно компресиране

#9 Мнение от Tisho »

Radomir написа:Благодаря за мнението.
Цифровизирането не стои като задача. Презумпцията е, че се работи в дигитална среда. За FPGA-то вече писах по-горе.

Засега изборът е паднал върху DSP на Texas Instruments и IP на една френска фирма, която твърди че може да се справи с компресията на 8 канала върху един чип.



Аха, ами това че няма преобразуване на сигнала олеснява нещата.

По принцип DSP-тата на Texas са доста производителни, но ще имате доста проблеми с опроводяването на печатната платка. (ако ще я правите вие) Бързите им сигнални процесори са малко капризни на тема индуктивност и капацитет на писти. :wink:
IP с отворен сорс ли ще ви го дадат или затворено (демек само за програмиране) ?

Аз също се интересувам от готови IP-та.

Radomir

Re: Хардуерно компресиране

#10 Мнение от Radomir »

Tisho написа:Аха, ами това че няма преобразуване на сигнала олеснява нещата.

По принцип DSP-тата на Texas са доста производителни, но ще имате доста проблеми с опроводяването на печатната платка. (ако ще я правите вие) Бързите им сигнални процесори са малко капризни на тема индуктивност и капацитет на писти. :wink:
IP с отворен сорс ли ще ви го дадат или затворено (демек само за програмиране) ?

Аз също се интересувам от готови IP-та.

Tisho, става дума за доста пари :) така че платката изобщо не е проблем. Има разни софтуери, като HyperLynx на Mentor Graphics, които позволяват предварително симулиране и помагат в дизайна на платки за високоскоростни сигнали.
Същото се отнася и за IP-то - числата са 5-цифрени.
Безплатни работи на високо ниво не се намират. Затова не споменах името на фирмата, от която ще бъде закупено IP-то.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Хардуерно компресиране

#11 Мнение от Tisho »

Radomir написа: Tisho, става дума за доста пари :) така че платката изобщо не е проблем. Има разни софтуери, като HyperLynx на Mentor Graphics, които позволяват предварително симулиране и помагат в дизайна на платки за високоскоростни сигнали.
Същото се отнася и за IP-то - числата са 5-цифрени.
Безплатни работи на високо ниво не се намират. Затова не споменах името на фирмата, от която ще бъде закупено IP-то.



Хм... :roll:
Някъде да съм написал че искам нещо без пари ? :wink:

Симулацията не е 100% гаранция че дизайна ви ще тръгне от първия път. Никой не може да гарантира (особенно БГ пладкажийниците ) как ще направят платката и какъв матриал ще се ползва за изработка.

IP за пет цифренна сума... :wink: Може, защо не, но има фирми които за 5 цифренна сума могат да предложат изработка на АСИК.
Интересуваше ме името на фирмата понеже се занимавам с разработка на хардуер (основно за обработка на изображения) и също се интересувам от готови IP - та...

Radomir

Re: Хардуерно компресиране

#12 Мнение от Radomir »

Tisho написа:Хм... :roll:
Някъде да съм написал че искам нещо без пари ? :wink:

Симулацията не е 100% гаранция че дизайна ви ще тръгне от първия път. Никой не може да гарантира (особенно БГ пладкажийниците ) как ще направят платката и какъв матриал ще се ползва за изработка.

IP за пет цифренна сума... :wink: Може, защо не, но има фирми които за 5 цифренна сума могат да предложат изработка на АСИК.
Интересуваше ме името на фирмата понеже се занимавам с разработка на хардуер (основно за обработка на изображения) и също се интересувам от готови IP - та...


Досега не е имало случай да не тръгне. Не говорим за БГ.
АСИК за 5-цифрена сума ... не ми се вярва много, ама ако знаеш такива фирми - ще ми бъде интересно.

На лично съобщение ще ти пратя линк към фирмата. Те разработват IP-та най-вече за видео.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Хардуерно компресиране

#13 Мнение от Tisho »

Radomir написа: АСИК за 5-цифрена сума ... не ми се вярва много, ама ако знаеш такива фирми - ще ми бъде интересно.


Ами преди бях попадал на едни китайчовци, но не запазих инфо-то. Ако искаш ще потърся.

Публикувай отговор

Обратно към “Цифрово аудио”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта