5.1 Клони за домашно кино

Съобщение
Автор
Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

5.1 Клони за домашно кино

#1 Мнение от DAFO »

Преди доста време когато четях този форум и не се вслушвах в съветите на съфорумците, си купих A/V recever Pioneer VSX D714, и воден от желанието да имам ГОЛЕМИ тонколони с много говорители си направих две трилентови колони с по два броя TVM 226-07/4;среди TVM 150-05/8 и високи Peerless DT 105 H. За задни и център си купих временно китайски боклуци които не стават за нищо, така и не можах дори един филм да изгледам на тях(толкова ме дразниха преди да ги изхвърля). Колоните с TVM-ите бяха просто грешка, от към бас са много зле, но иначе средите и високоте са ясни и звучат добре. След доста време (дете; смяна на жилище; много работа) дойде време за нови 5.1 колонки. Та горчивия опит ме накара да се консултирам с вас преди да тръгна да копувам говорители. Четеики форума си мислих за предни колони ТЛ с TVM 188/05/8 със среди TVM 150/05/8 и някакви високи, VISATON SC10 N например. Център с два TVM 150/05/8 и един SC10 N. Задни ТЛ с TVM 150/05/8 и високи SC10 N. Или втори вариант пак за предни ТЛ с TVM 188/05/8 и вместо среди и високи някакъв щироколентов говорител, които да става и за центъра и задните.
Срях се на тези варианти защото нямам много място за центъра, най-много до 17см висок, а пък помещението е доста голямо за макли предни колонки, затова мислех за трилентов ТЛ или двулентов с fullrange. За съжаление нямам никакъв опит и с щироколентовите говорители за това не съм дал никой за пример. За sub още не съм мислил, може би BMS 12S330 или Peerless SLS 12 но първо колоните.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 5.1 Клони за домашно кино

#3 Мнение от Ivan Rachev »

DAFO написа:Преди доста време когато четях този форум и не се вслушвах в съветите на съфорумците, си купих A/V recever Pioneer VSX D714, и воден от желанието да имам ГОЛЕМИ тонколони с много говорители си направих две трилентови колони с по два броя TVM 226-07/4;среди TVM 150-05/8 и високи Peerless DT 105 H. За задни и център си купих временно китайски боклуци които не стават за нищо, така и не можах дори един филм да изгледам на тях(толкова ме дразниха преди да ги изхвърля). Колоните с TVM-ите бяха просто грешка, от към бас са много зле, но иначе средите и високоте са ясни и звучат добре. След доста време (дете; смяна на жилище; много работа) дойде време за нови 5.1 колонки. Та горчивия опит ме накара да се консултирам с вас преди да тръгна да копувам говорители. Четеики форума си мислих за предни колони ТЛ с TVM 188/05/8 със среди TVM 150/05/8 и някакви високи, VISATON SC10 N например. Център с два TVM 150/05/8 и един SC10 N. Задни ТЛ с TVM 150/05/8 и високи SC10 N. Или втори вариант пак за предни ТЛ с TVM 188/05/8 и вместо среди и високи някакъв щироколентов говорител, които да става и за центъра и задните.
Срях се на тези варианти защото нямам много място за центъра, най-много до 17см висок, а пък помещението е доста голямо за макли предни колонки, затова мислех за трилентов ТЛ или двулентов с fullrange. За съжаление нямам никакъв опит и с щироколентовите говорители за това не съм дал никой за пример. За sub още не съм мислил, може би BMS 12S330 или Peerless SLS 12 но първо колоните.
...какъв е бюджета ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от DAFO »

За бюджет не съм мислил. Малко ме е срам да си призная но предишните ми колони тези за които съм писал с двата TVM-ма ми излезнаха над 850лв за двете. Пък ако не мога да си ги позволя в момента ще ги направя на етапи. Но имайки предвид звукоизточника не смятам да инвестирам повече от можеби 500-600лв за говорители. А пък по нататък ще мосля за по-качествено стерео за качествена музика, в другата стая.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

колони за кино

#5 Мнение от Zlatan Kitanov »

Здрасти,

Каква е конфигурацията на предните ти колони с ТВМ? Сигурен ли си, че нещо не е объркано по конструкцията на кутията или филтрите, за да си недоволен. Можеш да погледнеш моята тема в "Тонколони" - Варианти за прохождащи. В момента донастройвам филтрите на предните, но мисля, че за този бюджет, най-доброто би било фулрейндж.

Поздрави!

Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от DAFO »

Няма нищо объркано просто съм сложил два TVM-ма 226/07/8 в общ обем 55 литра с басрефлекс, преди повече от две години като един лаик са подлъгах по тази конструкция в саита на TVM. Това беше грешка с цел натрупване на опит. Както и да е, вече нама нужда да пълним темата с постове за тази конструкция защото тя и без това не го заслужава и с нея спираме дотук споменах я като предистория. Нека да обсъдим вариантите за които съм писал в първия пост или някои ако има други предложения с удоволствие бих ги обмислил. Относно бюджета тои зависи от това колко ще се запаля по някой вариант. Но мисля че около 600лв (само за говорители на петте канала без субуфера) не са малко. За широколентов вариант също съм съгласен не е проблем да направя ако се налага и доста сложна конструкция , имам условия за това. Притеснява ме това че нямам много място за центъра и няма да може за него да използвам говорители по-големи от 5.5-6 инча, а пък помещението е доста голямо и такива говорители ми се струват малки за предни колони, особенно когато се слуша музика в стерео. Освен хорни върху които за момента нямам наблюдения и не знам как звучат, но съм готов да експерентирам.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Angel Gekov »

Предвид факта, че вече си осъзнал допуснатата грешка (аз минах по същия път :D ) ми се струва за най-разумно да говориш с Аспарух за 5 броя Етер 2 - инвестицията ще е по-голяма от заложения бюджет, но при всички случаи си струва. Като по-икономичен и напълно приемлив вариант можеш да използваш 3 Етера за предни и център, а за съраунд да се сложат съществуващите TVM след съответна модификация (ако е възможна) или нещо от сорта на микро-хорните на Стефан Стефанов http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=5872 Между другото, преди два дни чух такива хорнички при Сашо Ташов и съм крайно впечатлен от звука им.

Разбира се, при използването на вариант с различни говорители (за предни и съраунд) и в зависимост от избраната конструкция следва да се отчита разликата в чувствителността им и (ако ресивърът го позволява) да се внесат необходимите корекции.
Последно промяна от Angel Gekov на Вто Яну 22, 2008 11:23 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Angel Gekov »

DAFO написа:Иска ми се да започна с нещо на по ниско ниво...

... и после пак да съжаляваш за напразно дадените пари. Не си струва. За страхопочитание няма място, но решението си е твое.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от Zlatan Kitanov »

DAFO, определил си 600 лв. бюджет. В него се вместваш само с ТVМ. Или Фостекс, което, може би, е по-смисленият вариант. Според мен.

Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от DAFO »

Разбирасе че бих избрал FOSTEX пред TVM, но от прочетеното във форума виждам че има противоречиви мнения относно баса на хорни с FЕ126E например и съгласуването им в помещението. А аз нямам възможност да сменям местата на колоните и да експериментирам защото все пак това помещение е предимно за живеене не за слушане на музика а и много често когато слушам музика не мога да седна точно срещу колоните на мястото за слушателя. Затова си мислех за ТЛ с TVM 188/05/8, мненията за него са доста обнадеждаващи и отгоре в затворен обем от няколко литра да сложа FOSTEX FE126E това за предни колони,за център можеби два FOSTEX-са във затворен обем и съраунд по един FOSTEX в затворен обем или малки хорни. Какво мислите?
Впрочем не съм чувал нито хорна с FOSTEXса нито ТЛ с TVMма, ако има някой около пловдив нещо подобно ще съм му благодарен ако не е проблем да чуя за какво става дума.

ПС:Не се хващаите само за този бюджет затова не ми се искаше да го споменавам, от собствен опит знам че той почти винаги се надхвърля, пък ако може и с половината пари да се справим защо трябва да харчим всичките. Доста пъти във форума се споменава че не само цената е решаващ критерйи за качество.

Относно Етер 2 те не са ли 8" драйвери,защото ще са ми големи за центъра.

Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#11 Мнение от DAFO »

DAFO написа:Затова си мислех за ТЛ с TVM 188/05/8, мненията за него са доста обнадеждаващи и отгоре в затворен обем от няколко литра да сложа FOSTEX FE126E това за предни колони,за център можеби два FOSTEX-са във затворен обем и съраунд по един FOSTEX в затворен обем или малки хорни. Какво мислите?
Никой ли няма мнение за това, малко ме притесняват чувствителностите.

Аватар
siropuch
чете и пита
чете и пита
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от siropuch »

И аз мисля за една система 5.1.Решил съм предното стерео да е хорни с етер 5 или 6 зависи от парите които ще отделя.Него ще го ползвам и за слушане на CD.Центъра ще е със същия говорител като предното стерео.От субуфер чета из форума,че няма да има нужда пък и без него се получавал по добър ефект.Задното стерео се чудя с какви говорители да бъде.Може пак с етер 5 или 6,но ще имат ли смисъл инвестираните средства за такива говорители за задно стерео?Всичко това мисля да се захранва от 3 сини или червени хапчета.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ivan Rachev »

siropuch написа:.От субуфер чета из форума,че няма да има нужда пък и без него се получавал по добър ефект..
... :D няма такова нещо , субуфера няма място в стерео система , в 5.1 система има цял канал записан единствено за него и колкото и бас да имат колоните няма да е същото.За да имаш еднородна заобикаляща картина е задължително озвучителните тела да са еднакви :wink:
п.с. ...домомента има 3 домашни кина изпълнени изцяло с хорни с Етери , в всяко едно от тях има субуфер .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
siropuch
чете и пита
чете и пита
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от siropuch »

Субуфера го коментирам само когато се слуша 5.1 звук .Но мисля,че четох как някой обясняваше тук как басът преминавал от ляво на дясно и тъй нататък,когато нямало субуфер.И аз се чудех как така след като си има отделен канал само за ниските честоти без него да е по добре,но се доверих на казаното.Е значи ще има и субуфер.А за задното стерео какво ви е мнението по-добре ли ще бъде от към гледна точка на цена/качество да се изпъни с някой други по евтини модели на етер?Като казваш еднакви озвучителни тела имаш предвид говорителите или за задно стерео да имам същите хорни като за предно?

ByD

#15 Мнение от ByD »

Най-добрият вариант е 5-те озвучителни тела да бъдат напълно еднакви. За събуфера - според зависи - ако има възможност, може и той да е същия, а може да е и с друга конструкция и/или драйвер, като в практиката по-често се налага втория вариант.

Публикувай отговор

Обратно към “Домашно кино”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта