Laptop -> Home Theater System (wireless vs. cable)

Съобщение
Автор
gogo_1
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 10:55 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Laptop -> Home Theater System (wireless vs. cable)

#1 Мнение от gogo_1 »

Здравейте!

Галимацията е следната. Трябва да си свържа лаптопа със домашната система (5.1)

Лаптоп изход -> 3.5mm жак (за съжаление без SPDIF)

HTS (Home Theater System) вход:
1) Оптичен SPDIF
2) Коаксиален SPDIF
3) Чинчове (за ляв и десен канал)

Разстоянието между лаптопа и HTS е около 13 метра (ако се опъне кабел по ъглите)

Вариантите за свързване са:

Вариант 1) Кабел: 3.5mm -> Чинч
Вариант 2) Кабел: USB -> оптичен SPDIF (тук трябва да се ползва USB to S/PDIF Converter защото лаптопа няма SPDIF out)
Вариант 3) Wireless: Bluetooth (тук трябва да се ползва Bluetooth Receiver)
Вариант 4) Wireless: WiFi (тук трябва да се ползва WiFi Receiver)

Предимства / Недостатъци

Вариант 1 - Предимства:
- Евтино, читав кабел 15 метра струва ~20 лева.
- Звук без смуштения
- Не се използват други устройства/конвъртъри


Вариант 1 - Недостатъци:
- Лаптопа е ограничен заради кабела, не може да си го разнасяш
- Предават се само 2 канала и Home Theater системата трябва да си ползва кодеците за да конвертира 2-каналния сигнал до 5.1
- Не знам защо но звука през LINE IN чинчовете на системата е много тих. Трябва сорса на звука да има доста високо ниво :(((



Вариант 2 - Предимства:
- Предаване на 5.1 канален звук
- Звук без смуштения


Вариант 2 - Недостатъци:
- Лаптопа е ограничен заради кабела, не може да си го разнасяш
- Трябва да се ползва USB to S/PDIF Converter
- Някой конвъртъри ползват външен източник на захранване (а не от USB порта), т.е. трябва да е близко до контакт



Вариант 3 - Предимства:
- Лаптопа не е обвързан с кабели и може да се разнася из апартамента


Вариант 3 - Недостатъци:
- Вероятно смуштения във връзката
- Трябва да се ползва Bluetooth Receiver
- Някой Bluetooth Receiver-и не могат да получават сигнал от синия зъб на лаптопа и трябва да се ползва USB Bluetooth предавател



Вариант 4 - Предимства:
- Лаптопа не е обвързан с кабели и може да се разнася из апартамента
- Предаване на 5.1 канален звук
- Възможност за предаване и на картина, освен звук
- Подаване на оптичен сигнал към HTS


Вариант 4 - Недостатъци:
- Вероятно смуштения във връзката
- Трябва да се ползва WiFi Receiver пример
- Цената на читав wireless receiver не е малка






Ако някой се е сблсквал с подобен проблем и има опит в разрешаването му, ще се радвам да сподели опит/мнение.
Не се търси безумно качество на звука, защото нито системата (SONY DAV-DZ660), нито лаптопа са способни на чудеса.

Разбира се и системата скоро може да се смени за нещо качествено, и лаптопа може да получи някоя фантастична външна саунд карта...

За момента най много налитам на варианта за WiFi предаване на звука, но нямам опит и трудно откривам примник, можещ:
- да приема сигнала директно от wifi-то на лаптопа
- да няма смущения във звука
- да е на поносима цена
- да е с оптичен изход

Предварително благодаря!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Laptop -> Home Theater System (wireless vs. cable)

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Интегрирането на PC към домашното кино е въпрос, с който се сблъскват все повече потребители.
Вариант 1 би трябвало да отпадне още в самото начало. За съжаление от предимствата, които си описал, важи само третото. Един читав аудио интерконект струва доста повече от оптичен SPDIF такъв, а при дължина 15 метра смущенията ще са значителни. Вече си забелязал също ниското ниво и недоброто качество на аналоговия сигнал, излизащ от лаптопа.
Вариант 2 е най-евтин от трите. USB->SPDF конвертори се намират на много по-ниска цена от показания в линка ти. За целта може да се използва и някой от DIY USB DAC, каквито се предлагат в нашия форум. Кабелът не е скъп:
http://www.ebay.co.uk/itm/15m-GOLD-OPTI ... 3cb8de1355
Лично аз към момента ползвам именно такова решение.
Вариант 3 - честно казано не съм търсил дали съществува подходящ интерфейс.
Вариант 4 ни води към отделен мрежов мултимедиен плейър. В този случай лаптопът ще бъде просто файлов сървър. Изборът на такива плейъри вече е доста богат. Предлагат се и готови NAS дискови системи, така, че да не бъде необходимо включването на компютър. разбира се, това решение ще бъде най-скъпото от посочените.

gogo_1
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 13, 2011 10:55 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Laptop -> Home Theater System (wireless vs. cable)

#3 Мнение от gogo_1 »

За варинат 4 защо да трябва да има player и лаптопа да е само файлов сървър?
Аз говорех просто за WiFi приемник който приема стриимвания сигнал от лаптопа и за този receiver е закачена домашната система посредством оптика. Така лаптопа си остава "командващ" парада което е по-удобното за мен. Такива WiFi реceiver-и има за сравнително малко пари - просто не знам дали някой ги е ползвал и какъв реално звук ще се извади.


Относто вариант 2 - май наистна натам духа вятъра. Прегледах и направи си сам DAC-овете във форума, но не видях някой да е с оптичен SPDIF!
В нета намирам ето това като доста подходящо:
Тук го водят saund card. Има ли принципна разлика с DAC устройствата?


Отделно мисля да ползвам USB Wireless Kit, което ще ми помогне лаптопа да остане свободен от кабели. Въпроса е дали това нещо се смогне да предава сигнала, как мислите?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Laptop -> Home Theater System (wireless vs. cable)

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

gogo_1 написа:В нета намирам ето това като доста подходящо:
Тук го водят saund card. Има ли принципна разлика с DAC устройствата?
По принцип чипът, който осигурява USB -> SPDF интерфейса, има интегриран DAC, което го превръща в саунд карта.
Лично аз съм ползвал предишната версия на Turtle Beach Micro, единственият проблем беше някаква особеност при инсталацията, надявам се при втората версия драйверът да е написан по-добре.
gogo_1 написа:Отделно мисля да ползвам USB Wireless Kit, което ще ми помогне лаптопа да остане свободен от кабели. Въпроса е дали това нещо се смогне да предава сигнала, как мислите?
Със сигурност ще може. Проблемът USB->SPDF обаче остава. С други думи това решение е като предишното, само че без дългия SPDIF кабел.

Публикувай отговор

Обратно към “Домашно кино”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта