Посоката на колонни и интеркабели - теоретично

Съобщение
Автор
Аватар
Zenn
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 12:00 am
Обратна връзка:

Посоката на колонни и интеркабели - теоретично

#1 Мнение от Zenn »

Интересувам се от теоричната постановка и физическото обяснение на необходимоста от посока на някой hi-end аудио кабели.

Предпочитам научен подход с формули и физични явления, довели до маркирането на кабелите с начало и край.

благодаря

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Ivan Rachev »

според науката и физиката разлика няма , има достатъчно изписано .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Anonymous

#3 Мнение от Anonymous »

Това си е чиста алхимия, какви формули търсиш :twisted:

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от npn »

Milen_Haskovo написа:Това си е чиста алхимия, какви формули търсиш :twisted:

Сигурно Философския кабел :D
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
cvetan
чете
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Авг 21, 2007 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

А как производитилят определя

#5 Мнение от cvetan »

А как производитилят определя кое е начало и кое край? Съгласен съм, че при постоянен ток може да има някаква разлика, но при променлив - как ли ще успее притежателат на този кабел да обръща посоката на всеки херц?

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от Simon »

Във white paper на повечето производители на кабели има достатъчно обяснения. Кой как ги приема/тълкува е друг въпрос.

Anonymous

#7 Мнение от Anonymous »

По принцип първо товарят кабела за да си получи поляритет/намагнитване или каквото там е нужно, след това се закача за системата... Не съм чел точно как става...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Посоката на колонни и интеркабели - теоретично

#8 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:4cf8f27b8d="Zenn"]Интересувам се от теоричната постановка и физическото обяснение на необходимоста от посока на някой hi-end аудио кабели.

Предпочитам научен подход с формули и физични явления, довели до маркирането на кабелите с начало и край.

благодаря[/quote:4cf8f27b8d]

Май всички тук (и не само) се интересуваме от това!
Ако намериш нещо по въпроса го публикувай, ще съм ти благодарен!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Veselin Krachunov »

Най-общо и просто казано - посоката на кабела е свързана с технологичния процес на изтеглянето на жицата (валцоването) от кюлчето метал, и начина по който това изтегляне повлиява микро-структурата на метала. Тъй като изтеглянето има посока, а металът не е идеална метална кристална решетка, а съвкупност от вплетени микро-кристали (домейни), деформацията на тези микро-кристали също придобива посока и направление. И понеже свойствата (проводимостта) на метала на границите между отделните микро-кристали са доста по-различни отколкото във вътрешността на кристала, пространственото ориентиране на тези граници води и до промени в НАЧИНА по който протича тока в самата жица. Образно това можем да си го представим като обливаме с вода едно стебло от палма когато е в нормално или в обърнато вертикално положение - в единия случай протичането на водата ще е силно затруднено от препятствията (дъната на пресечените конични оразувания) които среща по пътя си, ще образува множество завихряния (турбуленции) и т.н., отколкото ако я пуснем да тече в другата посока. Не че в първия случай няма да изтече, или че дебитът й ще е по-малък, но нещата ще стават с много по-голям зор, сътресения, разход на енергия, и в крайна сметка нарушаване на нормалния спокоен ток на водата. А ако не пускаме водата да тече равномерно, а на тласъци (импуслни, полезен сигнал)? Колко по-разлати, завихрени и разконцентрирани ще пристигат те накрая в единия случай, отколкото в другия? Най-много от това ще страдат импулсите, които (като размер) са от порядъка или по-малки от коничните образувания по стеблото (т.е. високите честоти) - те ще се маскират частично или изцяло.

Да не забравяме и други важни особености - в проводникът, както и във всяка преносна среда, винаги възникват стоящи и бягащи вълни, които имат паразитен характер и маскират и модулират основния (полезния) сигнал. В хубавите кабели се вземат специални мерки тези вълни да се погасяват в максимална степен - къде чрез внасяне на примеси (легиране) на основния материал от който е изработен кабела, къде чрез промяна на формата и размера на домейните (това се постига чрез специални термични режими на кристализация на метала, чрез частично затапяне след всеки пас на изтегляне, криогенно третиране и т.н.) Съществуват и т.нар. "метални стъкла" - това е разтопен метал, който е охладен толкова бързо, че металните атоми не са успели да формират някаква кристална решетка, а са застинали в структура, подобна на течност. Приложението им в аудиото предстои да бъдe изследванo от BGAudio Team.

Един адекватен математически модел на всичко това би трябвало да включва статистически оценки за формата и свойствата на домейните (на границите и във вътрешността им), тяхното разпределение по размери, микро-капацитетите и съпротивленията, които възникват около всяка гранична повърхност на домейн, вътрешните отражения и пречупвания на сигнала между стените на домейните и вътре в тях, анизотропната ориентация на стените на домейните като функция от технологичния процес (скорост на изтегляне на жицата, температура, температурен пад между кюлчето и жицата) различните режими на кристализация и последващо третиране, и т.н. С две думи - в модела ще участват твърде много прости физични зависимости, като ролята и участието на всяка една от тях трябва внимателно да се изследва и оцени. С простия закон на Ом няма да минем... Очаквай крайната математическа "формула" да е на страница голям формат или на две, като физическият смисъл на някой от членовете и интегралите в нея няма да е ясен дори на изследователите, които са я извели... Ако към това добавим и влиянието на изолацията, която на практика е някакъв полимер изработен чрез подобен технологичен процес (също има посока на полимеризация/формоване), и който със своите анизотропни диелектрична и магнитна проницаемост, капацитивност и т.н. също влияе на начина на протичане на сигнала през кабела, нещата стават още по-интересни. Тогава в модела трябва да се включат както структурните особености и свойствата на изолацията, така и явленията възникващи на границата жица-изолатор... И обикновено границата не е толкова проста, а има лаково покритие, въздух, чак след това изолатор.

Явно математическото (физическото, научното) моделиране на подобен процес не е особено удачно, не е достатъчно еднозначно/универсално, или просто не представлява особен научен/икономически интерес. Затова разработките в тази област са точно "алхимия" както спомена Милен по-горе (или казано на по-съвременен език "метод на пробата и грешката"). Нека не забравяме обаче, че има хора абсолютни "слухари", и фирми с възможности, които се занимават с подобни разработки вече повече от 50 години и имат огромен натрупан емпиричен опит в тази област. Изключителните слухови способности на "слухарите" също не са някаква мистика, понеже човешката кохлеа (слуховата спирала) е в състояние да улови отместване на стената си, предизвикано от разликата в акустичното налягане, в размери от порядъка на радиуса на водородния атом (най-малката устойчива материална частица в нашата Вселена), точно както човешкото око е в състояние при определени условия да види един единствен фотон.

Друго важно нещо което следва да отбележим е, че да се чуе посоката на кабел не е никакъв (обгърнат в мистика) проблем, не изисква никакви специални усилия или подготовка, нито екстрасензорни умения... НО изисква подходяща хай-енд система, на която това може да се чуе. Общото качество на адуио-системата (както и на всяка последователно свързана система) се определя от качеството на НАЙ-СЛАБИЯ (най-некачествения) компонент в нея. Всеки един от компонентите на вашата система трябва да е толкова качествен, линеен, безшумен и т.н., че кабелът трябва да е едва ли не най-слабото й място за да чуете разликите... Ако използвате някакви шир-потреба декове и усилватели, кар-аудио, мини-системи или дръжкофони, които така маскират сигнала, че влиянието на кабелите е 10 пъти под техните вътрешни шумове и замазвания, то тогава забравете да чуете разлика между посоката на кабела, няма да има разлика дори между отделните видове кабели: както казва баща ми "Вилици да наредиш (допряни една до друга) между дека и усилвателя, или от усилвателя до колоните - пак ще си свири!" В такъв случай не е и необходимо да харчите грешни пари за супер-скъпи кабели - ТЕ НЯМА ДА ПОДОБРЯТ ПО НИКАКЪВ НАЧИН ЗВУЧЕНЕТО НА СИСТЕМАТА ВИ, по простата причина че тяхното влияние ще бъде маскирано десетки пъти от недостатъците и шумовете на другите компоненти. Разковничето е в баланса - купувайте или конструирайте компоненти със съизмеримо качество! Няма никакъв смисъл да слагате последно поколение 3D-видео ускорител за 500$ на компютър с процесор 386 и 8 MB памет...

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Ivan Rachev »

:smt023
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Baco »

Веско, това беше много ценно и интересно инфо.

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

Re: Посоката на колонни и интеркабели - теоретично

#12 Мнение от guitman »

Zenn написа:Интересувам се от теоричната постановка и физическото обяснение на необходимоста от посока на някой hi-end аудио кабели.

Предпочитам научен подход с формули и физични явления, довели до маркирането на кабелите с начало и край.

благодаря

И все пак ако си наясно с правилата за опроводяване на масата и защо всички маси трябва да се взимат от една точка ще се сетиш и за посоката на кабелите.

Zarko

#13 Мнение от Zarko »

Сигурно ще се приеме за "заяждане", но според мен в просторното изложение на Веско има само една истина - в последното изречение.

Веско - ако всичко, което си написал за посоката на кристалната решетка и въздействието на проводимостта е верно (не е - справка - Ферми) - как би протекъл токът в "другата" полувълна? Нали е променлив? Или посоката е свързана с "плюса" на кабела? 8O

В най-добрия случай, онези, дето правят кабели би трябвало да ориентират половината сноп в едната, а другата половина в обратна посока, за всяка от двете му части..!! Иначе, ако написаното от теб бе вярно, ще се получи нещо като "диоден ефект", който ще е еднакво вреден, независимо как е обърнат кабела.

А това за "стоящите вълни" си е чиста проба незнание, извинете. Стояща вълна може да има в контекста на дължината й - а както знаем - електричеството се разпространява в проводници със скорос ~0.8C. Някой може ли да сметне фазата на "отражението" от кабел с дължина 10,20 и 50 метра, за 20kHz примерно?

На аналогията с водата: "6+". Остава да кажеш къде да се сложат изпускателните клапани, за да не се претовари кабела (от високото налягане по завойчетата между домените). Или от тези места "пръска електрончета", че не могат да вземат завойчетата на високите???

Ейййй, отдавна не се бях смял така! Достойно творение! Продължавай в същия дух и един ден можеш да засенчиш дори Братя Мормареви! :D

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Kiril Kirilov »

Zarko написа:Сигурно ще се приеме за "заяждане", но според мен в просторното изложение на Веско има само една истина - в последното изречение.

Веско - ако всичко, което си написал за посоката на кристалната решетка и въздействието на проводимостта е верно (не е - справка - Ферми) - как би протекъл токът в "другата" полувълна? Нали е променлив? Или посоката е свързана с "плюса" на кабела? 8O

В най-добрия случай, онези, дето правят кабели би трябвало да ориентират половината сноп в едната, а другата половина в обратна посока, за всяка от двете му части..!! Иначе, ако написаното от теб бе вярно, ще се получи нещо като "диоден ефект", който ще е еднакво вреден, независимо как е обърнат кабела...

Ейййй, отдавна не се бях смял така! Достойно творение! Продължавай в същия дух и един ден можеш да засенчиш дори Братя Мормареви! :D


Можеш да се смееш така, защото си мислиш, че знаеш как тече сигнала в кабела. Вероятно си мислиш, че се движи като каймата, докато натъпкваш салам ту в едната ту в другата посока!

Само че тока не се движи така и с извинението ти, че може да прозвучи като заяждане не се извиняваш изобщо!

Ако нямаше значение посоката, нямаше да се чува!

Това, че не можещ да го установиш с мултицет, не те оправдава изобщо да си мислиш, че я няма!

Весо доста подробно се опита да го обясни и можеше да се опиташ поне за едната "полувълна" да осмислиш какво ти казва, споменавайки аналогията със структурата на палмовото стебло.

И приеми, че не ти е ясно как тече в другата посока, за да можеш да си изясниш поне едната ;-)

И не забравяй да се държиш прилично ;-)

Zarko

#15 Мнение от Zarko »

Прощавай, да оставим настрана извиненията за незнанието и саламите за момент (от салами разбирам колкото куче - ям ги с удоволствие, ако са от месо!)

- Ти чуваш ли безпогрешно посоката на кабелите на твоята система? :roll:

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта