DIY interconnect - варианти и решения

Съобщение
Автор
Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

DIY interconnect - варианти и решения

#1 Мнение от Simonov »

Здравейте, в тази тема Иво(orto) зачекна темата за интерконект кабелите. Тук мисля да се допитам до по опитните относно тънкостите при направата на interconnect-и, както и различните начини за изработване. Мисля, че е добре да се спомене и нещо относно екранирането(тип, начин на свързване и т.н.), тъй като в мрежата съм виждал много DIY проекти на кабели без екраниране.
Ето и вариантите:
вариант 1:
Изображение

вариант 2:
Изображение

вариант 3 (преплитане на проводниците като плитка)
Изображение
Изображение

вариант 4:
Изображение

Предполагам, че има и други варианти, но тези са на който съм попадал аз. Ако някой има и други идеи, ще се радвам да ги сподели :)

a_panov

#2 Мнение от a_panov »

Аз се замислих над въпроса ти. И потърсих някаква информация в мрежата, и намерих нещо което е като систематизирана информация. Нека авторитетите да си кажат мнението по този въпрос. Ето и статията:
http://rane.com/note151.html

Интерконекти не ми се случвало да правя но китарни кабели да. При налиечието в тях на маса, сигнал и екран, екрана го вързвъх само в единия край на кабела. Имаше видимо подобрение на звука който даваше системата китара -> ефекти -> каквото_следва_там.

Пожелавам ви лека вечер.

Аватар
inspektor
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от inspektor »

Ето още един вариант за интерконект от сребро,лесен и ефективен,само тефлона е проблем: http://www.atalay.biz/diy1E.htm
Бог е в нюансите!

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

кабел

#4 Мнение от Goro »

Аудиокабела ли ? Няма нищо по-просто и нищо по-необяснимо от него - би казал Е.Айсберг.
Не вярвай в нищо което си прочел. Експериментирай.
Аз знам какво е това кабел, измервал съм стотици видове и твърдя, че съвременните познания за кабелите не обясняват различията в звученето им. Всички опити за обяснения са по-скоро рекламни трикове или самозаблуждения. Те са голямо предизвикателство за науката, но разбулването на истината изисква много средства. Несъмнено някой ден и тази кота ще падне. А до тогава "вярващите" в значимостта на кабелите и посоката им ще изглеждат глупаци в очите на консервативно настроените и неспособни да еволюират.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Вчера спретнах едни подобни на рариант 2 от подръчни средства...Може би тук е мястото да разкажа...

жицата е лицендрат за разпояване фи1.
Едното жило е прокарано през тръбичка за системи, така че ома достатъчно въздух за изолация...
Другото жило е увито иколо тръбата със стъпка около 3 см. цялото нещо е натикано в термо шлаух фи6 (който после се стяга).

Конекторите са някакви позлатени от практикер по 1.70.

Сега резултата:
Ами има очевидно подобрение спрямо стандартния кабел на моето SONY. Дори жената го забеляза (тя е доста скептична по принцип), и както се изрази "Създава повече атмосфера и по добро стерео".

Моето мнение е че доста избистря високите, а в ниските се забеляава малко по - голяма детайлност...

В крайна сметка това е от подръчни материали...и спокойно може да замести нещо купено за 10 лева.
Последно промяна от Dimitar Atanasov на Нед Май 28, 2006 11:36 am, променено общо 1 път.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

интерконект

#7 Мнение от Goro »

Напълно съм убеден, че констукцията на amitko дава резултата забелязан от него. В тази област има място за много експерименти, които всеки може да направи без особени капиталовложения. За съжаление по-сериозните постижения се постигат с много скъпи материали. Това си мнение съм формирал от наблюдението ми върху много скъпите кабели. Аз не бих харчил такива суми.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

inspektor написа:Ето още един вариант за интерконект от сребро,лесен и ефективен,само тефлона е проблем:http://www.atalay.biz/diy1E.htm


Наистина много интересен материал. Тук обаче авторът не използва тефлонови тръбички. Проводниците са на Audio consulting , който са само с лакова изолация. Тефлоновата изолация която се слага над маркуча е обикновена тефлонова лепенка, която се използва от водопроводчиците.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

експеримент

#9 Мнение от Goro »

Ето един парадокс от експеримента на amitko. Както казва ultimate, намален е паразитният капацитет, който няма нищо общо с ниските честоти, а се забелязва по-голяма детайлност точно в тази област. Убеден съм че кабела на amitko има, макар и много трудно забележима, посока обусловена от нехомогенноста на кабела в двете посоки.
Мисля, че създаването на много DIY конструкции на кабели би довело до намаляване цените на скъпите кабели и прогрес в аудио кабело строенето.
Тефлоновите ленти, използвани от водопроводчиците, имат много пори с което се намалява още повече епсилона.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: експеримент

#10 Мнение от Dimitar Atanasov »

Goro написа:Ето един парадокс от експеримента на amitko. Както казва ultimate, намален е паразитният капацитет, който няма нищо общо с ниските честоти, а се забелязва по-голяма детайлност точно в тази област. Убеден съм че кабела на amitko има, макар и много трудно забележима, посока обусловена от нехомогенноста на кабела в двете посоки.
Мисля, че създаването на много DIY конструкции на кабели би довело до намаляване цените на скъпите кабели и прогрес в аудио кабело строенето.
Тефлоновите ленти, използвани от водопроводчиците, имат много пори с което се намалява още повече епсилона.


Ами аз поне не успях да хвана посока (поне на моята системка), но на слушалки хванах друг ефект.

усеща се минимална разлика ако се смени посоката на единия кабел, може би има някакво взаимодействие между посоките нан навиване на двата кабела

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: експеримент

#11 Мнение от Kiril Kirilov »

amitko написа:
Goro написа:Ето един парадокс от експеримента на amitko. Както казва ultimate, намален е паразитният капацитет, който няма нищо общо с ниските честоти, а се забелязва по-голяма детайлност точно в тази област. Убеден съм че кабела на amitko има, макар и много трудно забележима, посока обусловена от нехомогенноста на кабела в двете посоки.
Мисля, че създаването на много DIY конструкции на кабели би довело до намаляване цените на скъпите кабели и прогрес в аудио кабело строенето.
Тефлоновите ленти, използвани от водопроводчиците, имат много пори с което се намалява още повече епсилона.


Ами аз поне не успях да хвана посока (поне на моята системка), но на слушалки хванах друг ефект.

усеща се минимална разлика ако се смени посоката на единия кабел, може би има някакво взаимодействие между посоките нан навиване на двата кабела


С т'ва последното ако знаеш колко си на прав път!!!

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivan Rachev »

личното ми заключение по въпроса с посоката на кабела е следното -
с сигурност има , с сигурност разликата е много малка и много скъпа и с сигурност системите на който се чува са много малко :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#13 Мнение от Simonov »

Няколко дни ми отне изработката на новите ми интерконекти. Проводника е сребро изолирано с дебела тефлонова тръбичка 3.5мм
Двете тръбички са усукани една около друга и отгоре са обвити от няколко пласта тефлонова лента. Върху полученият кабел е положена екранираща оплетка, въпреки че кабела е една 35см. Просто реших да я сложа :D

Ширмовката е свързана към "маса" само в единият край на кабела като този край се свързва към източника, в случая ЦД-то. Целият кабел е поставен в памучна "тръбичка" изготвена от връзки за обувки :D :D :D
Чинчовете са Nakamichi медни позлатени с тефлонова изолация.

Прилагам и някоя и друга снимка(от GSM), но с лошо качество, за което се извинявам:

Оплетката беше свалена от висококачествен коаксиален кабел за външен монтаж :

Изображение

това са елементите на самият кабел:

Изображение

двете осукани тръбички:

Изображение

Кабелът с поставена екранировка върху него:

Изображение

Завършените кабели:

Изображение

Изображение

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Goro »

Simonov, всичко разбрахме само не разбрахме дали свири този кабел.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#15 Мнение от Simonov »

Свири, свири :D
Разлика от евтините боклуци които се раздават с компонентите има осезателна. Като цяло динамиката е по добра и има подобрение в ниските честоти. За съжеление обаче, немога да усетя истинската разлика, понеже системата не е на достатъчно ниво. Тези дни ще се отбия на гости на Ortho за да ги чуя на DoGC и B&W в комбинация с ЦД-то на lozef
Там вече ще се види за какво става дума :smt003

Поздрави :)

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост