Кабели interconnect (чинчове)

Съобщение
Автор
Маниакален тип

Кабели interconnect (чинчове)

#1 Мнение от Маниакален тип »

Че зависи от тях качеството на свирене - спор няма.
Някой правил ли е експеримент относно възможна корелация между качеството на възпроизвеждане и електрическите параметри (R,L,C) на interconnect кабела?
Кой кабел "свири" по-добре - с малко или голямо R/L/C ... Z?

Попаднаха ми няколко вида кабели, все посребрени с тефлонова изолация и рекох паралелно със слушането да им измеря параметрите, че да науча нещо.
За съжаление не установих подобна корелация на ел. параметри и качество на звука...
Тези с много малък капацитет като, че ли свиреха по-благо, а тези с по-голям - имаха повече високи и баси-държаха се като loudness. Дължините им бяха еднакви (L, R).
Някой занимавал ли се е повече с това? Моля за споделяне на опита и изводите, че ми останаха съмнения.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от velinski »

по-големият капацитет на кабела изяжда високите честоти, няма как да се получи loudness ефект...

най-добрите интерконекти са направени от солид сребро в тефлонова изолация

първо си вдигни нивото на техниката, после се занимавай с прослушване и мерене на интерконекти
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Интерконекти

#4 Мнение от Goro »

Мерил съм на много интерконекти (някои много скъпи) не само R,L,C, но и G и характеристично съпротивление. Заключението е няма връзка! Ако ще търсиш връзка първо научи теорията за дългите линий и тогава ще разбереш че тя не върши работа. Друга теория за сега няма. Всички опити за обяснение на разликата в звученето за сега са или заблуда или спекулация. В интерконектите има толкова необясними загадки, че всякаква теория отива на кино. Не се подвеждай и със скинефекта. Върху този проблем не е работено от около един век. Имай в предвид, че електромагнитната енергия предавана по един проводник, не преминава само през проводника а 80% от нея е в пространството около проводника. Изолацията на проводника, съобразно епсилона си, намалява скоростта на електромагнитната вълна. Но какво от това, когато дължината на вълната е стотици километри, а проводника - сантиметри.
Ето ти няколко загадки:
1. Десетина еднакви кабела - интерконект с две дължини 50 см и 70 см. По-добре звучат тези които са 70 см.
2. Многожични кабели (правени) - имат макар и слабо изразена посока. Какво я определя? Тока е променлив, а проводниците са случайно ориентирани без да е съобразена посоката на изтегляне.
3. Два кабела с различно сечение. Този с по-малкото сечение има по-силни изразени ниски честоти. Защо? Импеданса на кабела е 1 000 000 пъти по-малък от товара за най-високата честота.
Последно промяна от Goro на Пон Апр 03, 2006 5:20 pm, променено общо 1 път.

Маниакален тип

Re: Интерконекти

#5 Мнение от Маниакален тип »

Goro написа:Мерил съм на много интерконекти (някои много скъпи) не само R,L,C, но и G и характеристично съпротивление. Заключението е няма връзка!

Жоро, точно това реших и аз след всичките си експерименти!
Само, че този извод ми дойде доста объркващ преди 2-3 години.
Забравих да кажа, че от един приятел взех и някакви доста скъпи кабели, които измерих с точно същия импеданс като едно коаксиалче търкалящо се из мазето ми. Излишно е да казвам, че нямаше нищо общо в свиренето, макар и ел. параметрите им да съвпадаха!
В описанието на скъпите кабели,по памет, се обясняваха за кабелната металургия ...
Добре де, а вие с какви кабели правите връзките вътре в усливателите, които сами майсторите?
Аз смених 2-3 вида от тези които ми се намират и всеки път все едно различен усилвател се получаваше... :?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от velinski »

Импеданса на кабела е различен в честотния диапазон, тоест няма как да го измериш без съответната апаратура
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Маниакален тип

#7 Мнение от Маниакален тип »

velinski написа:по-големият капацитет на кабела изяжда високите честоти, няма как да се получи loudness ефект...

най-добрите интерконекти са направени от солид сребро в тефлонова изолация

първо си вдигни нивото на техниката, после се занимавай с прослушване и мерене на интерконекти

Ми обясни го ти това, щом нивото ти "позволява" да си толкова саркастичен към техниката и мненията на другите!
Май днес на два пъти се сблъсквам челно с тоталната липса на толерантност примесена с болезнено самочувствие на нЕкои участници във форума.
Железен принцип: нямам ли какво да кажа - не го казвам!
Прощавай, но въпреки твоя "съвет" мисля да продължа да си меря, защото за това ми плащат и ще си слушам, защото ми доставя удоволствие.
Айде със здраве!

brum

#8 Мнение от brum »

И аз да споделя малко скромен опит - дълък интерконект кабел - не става. Имах един 4м, между компира и другие работи, и какво ли не правих - през този кабел не свири. Дори пробвах с посребрените кабели на alnico - пак същата работа. Пробвах и с различни входни съпротивления - до някъде по-ниското входно подобряваше звученето.

После попренаредих и нещата си доидоха на мястото - сега най-дългият ми кабел е около метър.

Маниакален тип

#9 Мнение от Маниакален тип »

velinski написа:Импеданса на кабела е различен в честотния диапазон, ....

МОЛЯ? ТИ ТОВА КЪДЕ ГО ЧЕТЕ?
НАмери ми я тази формула за импеданс в която участва честотата!
Що не си преговориш учебниците по елементарна електротехника преди да демонстрираш "знания"?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Интерконекти

#11 Мнение от Goro »

Още нещо объркващо. От няколко килохерца нагоре характеристичното съпротивление е чисто активно и е sqrt(L/C). От няколко херца надолу е също активно но вече се определя от съпротивлението на жилото и проводимостта между жилата. Между тези две честоти, заемащи най-ниските и долната част на средните честоти, характеристичния импеданс е комплексен! И какво от това, когата и интерконекта и шпикер кабелите работят несъгласувани, както на входа, така и на изхода си. В звуковия обхват никакви отразени вълни не могат да бъдат регистрирани.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivan Rachev »

Иво написа:Прощавай, но въпреки твоя "съвет" мисля да продължа да си меря, защото за това ми плащат и ще си слушам, защото ми доставя удоволствие.
Айде със здраве!


:D струвами се че професията ти е да мериш дали кантарите по суперите мерят точно или някакви подобни неща...това с аудиото можеби ти е мечта или хоби...

:mrgreen: с абсолютна сигурност никой не ти е платил и 1 стотинка през живота ти за да ти чуе мнението относно някой кабел :wink:
както Жоро се опита да ти обясни меренето не обяснява абсолютно нищо от материята поне до момента , изследването на кабели се прави с много добре построена система и много голям слушателски опит...
единици хай-фисти притежават системи които позволяват да се чуе разлика при аудиокабелите , твойта е адски далече от такава повярвай ми :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Маниакален тип

Re: Интерконекти

#13 Мнение от Маниакален тип »

Goro написа:Още нещо объркващо. От няколко килохерца нагоре характеристичното съпротивление е чисто активно и е sqrt(L/C). От няколко херца надолу е също активно но вече се определя от съпротивлението на жилото и проводимостта между жилата. Между тези две честоти, заемащи най-ниските и долната част на средните честоти, характеристичния импеданс е комплексен! И какво от това, когата и интерконекта и шпикер кабелите работят несъгласувани, както на входа, така и на изхода си. В звуковия обхват никакви отразени вълни не могат да бъдат регистрирани.

Жоро, разсъжденията ти + загадките които описваш в предния си пост, бяха в моя "списък" от срещнати, нерешени и необяснени проблеми на тема интерконект и чинчове...
Това ме накара да постна тази тема с надеждата да получа малко повече инфо и полза от чужд опит.
Понеже измерването (в радиокомуникациите) ми е професия т.е. има някаква солидна доза проф. изкривяване, реших че аудиофили със съответния background могат да са ми от полза с друг подход към проблема.
За сега излиза, че сме срещали абс. същите ефекти, които противоречат на нещата които са ни преподавали в училище и нямат очевидно обяснение ... :?

И все пак, какви кабели вграждате в усилвателите си? Как ги подбирате?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Daniel Petrov »

Не вярвам някой от хората, които се занимават сериозно с правенето на усилватели да ти даде информация по този въпрос...
Първо - тия хора във форума са малко.
Второ - обикновено тези неща не се споделят, както казваше един приятел по повод на една отработена технология - "от какъв зор да ги светваш?"
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от velinski »

Иво написа:Ми обясни го ти това, щом нивото ти "позволява" да си толкова саркастичен към техниката и мненията на другите!
Май днес на два пъти се сблъсквам челно с тоталната липса на толерантност примесена с болезнено самочувствие на нЕкои участници във форума.
Железен принцип: нямам ли какво да кажа - не го казвам!
Прощавай, но въпреки твоя "съвет" мисля да продължа да си меря, защото за това ми плащат и ще си слушам, защото ми доставя удоволствие.
Айде със здраве!


Въобще не съм би саркастичен, най-малко имам каквото и да е било отношение към теб като юзър на форума. Просто ти дадох приятелски съвет.

Не търси под вола теле.

Освен това с твърдението ми, че най-добрият кабел е чистото сребро имам чувството че отговорих на всичките ти въпроси, а благодарност не видях.

Успехи в меренето.
Последно промяна от velinski на Пон Апр 03, 2006 6:15 pm, променено общо 2 пъти.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта