Удължаване на кабел - снаждане или пълна подмяна

Съобщение
Автор
airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Удължаване на кабел - снаждане или пълна подмяна

#1 Мнение от airborne »

След като с помощта на форума си направих читав интерконект за грамофона, вързах ДВД вместо повреденото CD, направих слушалките, дойде ред на колоните. Фабрично са с черно-червен сдвоен кабел, дълъг 2м. и се закрепват на щипки за усилвателя. За да експериментирам с акустиката ми трябва дължина около 5.5м. Холът ми е доста голям, а между едната колона и системата трябва да се заобиколи един гигантски бюфет.

Започвам отдалече, като тествам наличните вкъщи кабели, като снаждам с кабелна връзка четворка еднакво дълги парчета около 3,5м. за фабричния кабел.

А. Оригиналният кабел без удължение
Б. Телефонен кабел с два проводника
В. ШВПЛ-А кабел (многожилен).
Г. Мостов 3Х1кв.мм.

Пускам ги на едни и същи 3 песни от CD само на едно ОТ.

ШВПЛ отвя телефонния, който е тънък и това е разбираемо. Това, което ме изненада, макар и приятно е, че със снадан 3,5м. ШВПЛ свири по-добре, отколкото само с оригиналния черно-червен кабел. Губи се мощност от дължината, но звукът е по-чист и при ниските и при високите.

По принцип нямам високо мнение за тези ОТ "Samsung 7800", уредбата е посредствена ширпотреба, макар и да е от старото корейско производство и да не е мини. Колоните според мен са плитки, леки са едни такива никакви, трилентови 35W на книга. При по-силно слушане има едно характерно гъгнене на басите и съскане на високите.
С ШВПЛ кабела басите се укротиха, а високите се избистриха. Подчертавам, че не съм подменил целия кабел, а само съм удължил фабричния 2м черно-червен с 3,5м. ШВПЛ. Мисля си, дали е възможно колоните просто да са слаби за усилвателя и затова по принцип да звучат нездраво, а сега удълженият и дебел кабел е изял част от мощността и ОТ са влезли в нормата си? Дали?

След това пробвах снадка с мостов кабел 1кв.мм. Тестван на същото ЦД (Queen - Greatest hits - началото на първите 5 песни) отнесе брутално и категорично ШВПЛ-то, а най-гадно свиреше фабричният сам. Страхотен звук извади мостовия! Направо се плясках по челото дали изобщо е възможно по-добър звул и какво чудо се криело под каопака на моята скромна уредба. Басъст си е бас, а чинелът звънти като звънче...Таман щастлив като никога реших, че съм намерил правилния кабел и реших да пусна едно парче от Yutube, което с прилично качество и има много добри баси - https://www.youtube.com/watch?v=71Gt46aX9Z4 И... ядец! Магията на мостовия кабел рязко изчезна, и басът утихна и чинелите все едно отидоха в съседната стая. На това парче от тубата през смартфона оригиналният кабел и ШВПЛ-то свирят по-добре от мостовия. Вярно, от телефона сигналът е по-слаб отколкото от CD-то. Което май подкрепя тезата ми, че дебелият кабел "укротява" мощността до по-удобна за слабите колони, но при по-слаб източник "укротяването" е прекалено и се губи сцена...

И сега какво, за всяка песен отделен кабел ли да правя? :( Ще пробвам и с 2,5 мостовак все пак.

П.С. Пробвах 2х2.5кв.мм. мостов. Свири по-детайлно от 1мм, но някак по-остро, може би средните потъват сред подчертаните дълбоки ниски и високи. Дава усещане за дълбока сцена.


Все някой кабел накрая ще избера. Изникват следните въпроси:

1. Дали да го снаждам към края на фабричния кабел, или да отрежа фабричния близо до ОТ и след снадката да се получи практически цялата дължина от новия кабел? ОТ са лепени, няма винтове и кабелът просто излиза от една малка дупка. Мисля за варианта да монтирам външно терминали "щипки", от тези плочки като за гръб на усилвател. и да запоя за тях фабричния кабел, от който да оставя 10-тина см. Някой може ли да предложи по-добро решение?

2. Дали снаждането на два различни кабела не играе роля за изчистване на звука, един вид праг/филтър, който обира разни паразитни хармоници, които иначе си вървят гладко от край до край, ако кабелът е монолитен? Може би въпросът е глупавм, но аз съм аджамия - мисля, чета, мисля и карам на проби и грешки...

П.С. Засега снадах 2та м. Черно-червен с 3.5м мостов 2.5. Да видим как ще ми понесе. Дано не изкърти терминалите тая брутална тел...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Удължаване на кабел - снаждане или пълна подмяна

#2 Мнение от velinski »

Вместо да гониш Михаля с мостовака с неясно съдържание на мед, направо си купи готов бюджетен OFC кабел. Цената на метър обезсмисля всякакви експерименти. Оплетката не я свързваш никъде или я белиш и слагаш двата проводника в хубав шлаух (памук, примерно). Спазваш задължително и означената посока на кабела.

https://www.musicworld.bg/bg/c_2287/i_2 ... PC210.html

И не - снаждането на проводник не води до никакво подобрение, а е сериозен проблем в хай-енд аудиото.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Удължаване на кабел - снаждане или пълна подмяна

#3 Мнение от airborne »

Благодаря! При тази цена не пречи да опитам. Но истината е, че 2,5 мостовакът свири ЧИДОВИЩНО ДОБРЕ!!! Такъв детайл и такъв диапазон не съм изобщо допускал, че могат да извадят моята уредба и колони и то от тубата през телефона и от него до ампа през китайски шит кабел с ширмовка от 4 косъма и тенекиени чинчове! ИЗУМИТЕЛНА КАРТИНА! Аз не съм хайфист, или може би до днес не бях, влязох тук с технически въпроси. Крайно скептичен бях към залитането по кабели, но сега бих посъветвал всеки да пробва системата си с мостовак и ако все още смята, че нещо може да се подобри, чак тогава да ъпгрейдва. 3а 25г. се оказа че изобщо не съм познавал уредбата си до днес, когато купих 7м кабел от железарията за 10лв. При това снадан с лустер клема (!!!) към тънък, вехт, окислен многожичен боклучав кабел. Ако намеря още по-хай решение значи да кръжа на метър над земята и Пако де Лусия да ми сипва отлежал калвадос.

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта