Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

Съобщение
Автор
airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

#1 Мнение от airborne »

Имам в къщи едни слушалки Philips 1900 с прекъснат кабел над жака, не помня от къде се взеха. Четох из форумите, че ги плюят че имали много бас. Онзи ден ми попаднаха и се заиграх. Намерих из къщи един 3,5 жак, ама от най-евтините пластмасови с клеми от мека ламарина. Човката на поялника нещо се беше окислила, беше към 2 през нощта, станаха едни грозни ръбести и космати спойки, грозно. Обаче слушалките свирнаха и то чудесно, с отличен бас. Взех това парче за референт...
https://www.youtube.com/watch?v=71Gt46a ... Z4&index=1

И така, щастлив и доволен си легнах. На другия ден ме глождеше ромското изпълнение, реших да се поправя, минах през Конрад и взех някакъв малко по-солиден жак, от тези "позалатените" с изцяло метален корпус. Прибрах се, оправих поялника, направих спойки като за 6 в техникум Киров, идеална малка калаена капка, жичката скрита в нея, красота и.... скопен звук, басите изчезнаха наполовина, ако не на 2/3. Легнах си кисел.

Ден трети: викнах жената да слуша, за да не си внушавам. Разпоих златния жак, върнах оня пластмасовия, пак се получиха калпави спойките, ама с псувни сглобих и пуснах -> познатият стар звук с добър бас и много по-пълна картина (не е случаят с изчезване на високите, което да ми се струва като повече бас). Жена ми потвърди, че има разлика.

Споделям, защото не предполагах, че може да има такава разлика и значение и не очаквах, че по-скапаният жак ще свири по-добре.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Измери жака да не дава накъсо някъде.

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

#3 Мнение от airborne »

Ако даде на късо няма ли да свирне моно или пък да млъкне единият канал? Свиреше си добре, стерео тестовете без проблем, просто басите липсваха. Но утре ще го мерна за всеки случай.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

#4 Мнение от velinski »

Запоил си го моно, затова нямаш ниски честоти
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Да споделя опит със смяна на жак на слушалки

#5 Мнение от airborne »

Не беше моно. Тествах със стерео тест. Май просто всеки кабел и конектор свири различно. По същият начин за да включа смартфона импровизирах с един китайски кабел от 1лв. От тези дето "ширмовката" е 4 (четири) тънки жички. Свирна чудесно. Реших да намеря по-читав кабел, да не обиждам тубата. В комплекта на едни cableless слушалки Sony намерих много прилично изглеждащ кабел. Еми китайската подигравка свири по-добре. Ха сега де!

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта