Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

Съобщение
Автор
airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#1 Мнение от airborne »

Здравейте,

Сдобих се с грамофон Dial CS-1237. Той фабрично е с монтиран статично интерконект, който завършва с DIN - петица.
Искам да го вържа към phono входа на усилвателя си (към настоящия момент уредба Samsung SCM-7800, не ми се смейте, това ще се промени ;) ) който е с чинч - вход .
DIN - буксата е пресована, не се разглабя. Не искам да режа фабричния кабел, за да запазя възможността за включване към DIN-вход (още не съм избрал "дългосрочен" усилвател). Затова планирам да направя интерконект ж.DIN5 - 2Хчинч, който да служи за преход. Общата дължина на връзката ще бъде около 2м. (1м. е фабричният кабел и още 1м. ще е преходният) за да се върже пространствено от подходящото място - на стабилен масивен дървен скрин.

Знам, че се получава дълга линия, но при качеството на усилвателя и най-вече при възможностите на колоните ми (трилентови, но малки по обем и плоски според мен) едва ли ще се усети значителна разлика. И все пак, моля за съвет какъв кабел да ползвам, който може удобно да се върже в женска петица и два чинча и да има оптимално предаване на аудио сигнал? Фоно входът е много чувствителен и рискът от брумове е сериозен. Предполагам, че ако ползвам коаксиал напр. RG58, двата кабела от чинчовете трудно ще се вържат от другата страна на крачетата и ще влязат в DIN-буксата.

Четох също за микрофонни кабели на Proel, за УТП-7 или УТП-5 и др.

Ще бъда благодарен на препоръка за избор на кабел, който да е адекватен за чувствителния грамофонен вход. Имам кой да го направи както трябва.

Поздрави!
Последно промяна от airborne на Пон Окт 15, 2018 3:24 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Смени целия кабел от грамофона до усилвателя!

Например този кабел:
http://megavoice.bg/?pid=66&product=52
Или този:
http://megavoice.bg/?pid=66&product=1627

Чинчове:
http://megavoice.bg/?pid=69&product=1077
и съответния черен:
http://megavoice.bg/?pid=69&product=1078

Има и много други варианти, разбира се.

Не забравяй да свържеш правилно кабелите. Схеми има в нета.

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#3 Мнение от airborne »

Благодаря за съвета! Да, и за Шулц съм чел нелоши неща. На този етап по-скоро ще правя кабел-преходник, защото утре ще изскочи някой стар немски усилвател с DIN и ще трябва да повтарям упражнението. Пък и не ми се ще да отварям грамофона и да разпоявам от шасито.

Но поръчка от Шулц звучи като разумно ценово решение.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Не забравяй и правилното заземяване.

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#5 Мнение от airborne »

Rumen Suvandjiev написа:Не забравяй и правилното заземяване.
Оплетката на ширмовката замасена към източника - в моя случай към обшивката на женската ДИН-букса. Другата страна към чинчовете - без заземяване.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ето така:
Phono Grounding.jpg

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#7 Мнение от airborne »

Здравейте отново. Благодаря за съдействието дотук.
Купих си материалите, но реших преди да ги нагазя да оттренирам с някакви по-прости. Намерих един прилично изглеждащ аудио кабел 2чинча-2чинча, срязах го и направих два интерконекта - единият къс преходник -10 см, другият дълъг 120 см.
Ползваният кабел е двоен с допълнителна заземителна жичка между двата кабела, но няма оплетка, а само сноп жички, паралелен на изолирания проводник. Двата снопа усукани запоявам на масата на DIN-а (средното краче), а заземяването поя на корпуса на куплунга.
Резултат:
Дългият интерконект има брум. Късият е ОК. Това ме навежда на мисълта, че може би с тази дълга връзка (сумарно 230см) няма да се получи и ще трябва да размествам, за да дойде грамофона по-близо до усилвателя.

Все пак се надявам, че като ползвам микрофонния кабел на Шулц с двата изолирани проводника и оплетката, екранирането ще е по-добро и може и да ме отмине тая чаша.

И така, след сухата тренировка, преди да премина към баш-кабела:

Разбрах какво да правя с двата изолирани проводника и оплетката.
- Двата проводника връзвам на чинча, и двата кабела с чинчове отиват в петицата. Там връзвам по един проводник от кабел, а вторите заедно на крачето за масата.
- Оплетките на двата събрани заедно - за корпуса на петицата. (Петицата ще бъде откъм грамофона)

Имам обаче следният въпрос:
schulz-kabel-mk1-made-in-germany.jpg
schulz-kabel-mk1-made-in-germany.jpg (22.24 KiB) Преглеждано 7049 пъти
Какво да правя с допълнителното проводниче за заземяване, което съм показал с оранжева стрелка?
- да го вържа заедно с оплетката
- да го игнорирам
- да го вържа паралелно с кабела между двата корпуса, както е показал г-н Суванджиев

Извинявам се, ако питам очевидно тъпи неща, или ползвам неправилни термини, но сега нагазвам в материята.

Ето така си го представям откъм петицата:
Interconnect-draft.png

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#8 Мнение от Kiril Kirilov »

Използвал си много гаден кабел, който няма истински екран. С хубав кабел ще можеш и на по-голяма дължина, но на колко - ще установиш с конкретния кабел.

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#9 Мнение от airborne »

Надявам се да се получи по-добре с екранирания кабел. Това беше само за проба - да си припомня запояване и да го чуя да свирне.

А схемата дали е ОК? Защото гледах и по-прости начини - запояване на +овете от двата кабела на L и R крачетата и усукване и запояване на всичко останало върху крачето за масата. И дублиране на кабела с един проводник между корпусите за заземяване.

airborne
чете
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Окт 15, 2018 12:26 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подходящ интерконект кабел 2хчинч - ж.DIN-5 за грамофон

#10 Мнение от airborne »

Смених концепцията. Престраших се да отворя грамофона и видях, че фабричният интерконект е свързан с кабелни обувки и не се налага запояване за кабелите от дозата. Затова реших да сменя изцяло кабела с чинчове от Шулц. Направих кабела по схемата по-горе, минус проводниците на двата канала в третата кабелна обувка, а ширмовките - замасени за шасите. Върху двата кабела сложих термошлаух. Тук май сбърках, защото се получи нещо дебело и къдраво като маркуч за пералня или като силов кабел на уличен трафопост: Бая зор докато фиксирам кабела за шасито, направих му нова, по-широка скоба.

Общата дължина на кабела е 1,5м. Бих се радвал да е по-къс, но над усилвателя се намира телевизора (такава ми е масичката), а грамофонът е в страни на отделна маса и кабелът минава през няколко отвора в мебелите.

Резултатът - много по-добър звук, без никакъв брум, освен лек шум при максимално усилен сигнал. Доволен съм. Има един слаб шум от ротация на мотора. Предполагам, че дебелият кабел опира в стената на кутията и предава вибрация между нея и шасито, което иначе е на два силиконови дъмпера. Като се поразсвири ще го отворя отново и ще се опитам да го огъна с някаква скоба, така че да не опира. Шумът се чува само при работа на грамофона и изчезва при вдигане на иглата.

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта