НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
peko
има известен опит
има известен опит
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 01, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#31 Мнение от peko »

По принцип танталът е добре познат химичен елемент с физикохимични свойства близки до тези на блогородните метали. Както е известно намира приложение в ортопедията (подобно на титана) благодарение на почти пълната си инертност спрямо органични реагенти.Както Widow спомена Нитинол е сплавта от никел и титан която има свойството "памет":при нагряване в определен температурен диапазон обектът след пластична деформация има свойството да възстановява първоначалната си форма след охлаждане. Има научни обяснения на това явление но не вярвам че точно тук е мястото за тези разяснения. И все пак(май съвсем се отплеснах от темата и може би е ненужен постът ми) темата за идеалният проводник е предъвквана многократно на много места.Любопитно ми е в областта на аудиотехниката по какъв начин се обясняват явленията от чисто физична гледна точка.За проводниците е ясно че не са идеални(както и всики останали :) )имат дефекти в кристалната решетка(както и всички други) и са претърпяли пластична деформация,която по някакъв начин е променила техните физични свойства.
Май твърде се улисах с въпросите и може би не е тук мястото но все пак като неспециалист във вашата област ми е любопитно.
Моля модераторът да трие ако счете че е нужно или да направи нова тема по лично усмотрение.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#32 Мнение от Daniel Petrov »

Офтопик, но е на руски:

Но, пожалуй, наибольший интерес, в научном и промышленном мире вызвал сплав никеля (55%) с титаном—нитинол. Он был создан в одной из лабораторий США еще в начале 60-х годов, но свой «талант» раскрыл не сразу. Достаточно легкий, прочный и пластичный коррозионностойкий, он считался неплохим сплавом и не более. Однако его создатели продолжали проводить с ним различные эксперименты, и вдруг сплав проявил совершенно уникальную способность— «помнить» свое прошлое. Произошло это во время одного из многочисленных опытов. Нитиноловую спираль после определенной обработки нагрели до 150°С и охладили, а затем к ней подвесили груз, который растянул ее и превратил в совершенно ровную проволоку. Чудеса начались, когда эту проволоку опять нагрели (до 95°С): на глазах изумленных исследователей она превратилась в ...спираль.

Эксперимент ставили снова и снова, придавая металлу все более сложные формы, но он продолжал демонстрировать блестящую «память», невозмутимо принимая свой первоначальный облик. Проволоку, например, согнули таким образом, что она образовала слово «нитинол», затем нагрели, охладили и деформировали до неузнаваемости, но стоило пропустить через эту проволочную путаницу сильный электрический импульс, мгновенно разогревший ее, и взорам ученых вновь предстало название сплава.

Точное объяснение этого явления еще не найдено, зато применений предложено уже сотни. Из нитинола можно делать, в частности заклепки для соединения таких конструкций, к которым можно подобраться лишь с одной стороны. Металлу при этом предлагают «запомнить» форму обычной заклепки, а потом рабочий конец ее превращают в круглый стержень, который и вставляют в отверстие при низкой температуре. Теперь нужно слегка подогреть головку заклепки, и она тут же «вспомнит», что у нее было утолщение и -с другой стороны. Такая заклепка крепит детали намертво.

Одна из американских фирм, связанная с космическими исследованиями, уже продемонстрировала антенну из нитинола, которая предназначена для искусственных спутников Земли. Свитая в плотный клубок, она во время запуска занимает немного места, «спрятавшись» в специальном углублении. Но в космосе, когда солнечные лучи нагревают сплав, антенна обретает нужную форму. Этот же принцип предлагается использовать для изготовления радиотелескопа с антенной диаметром более километра.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

peko
има известен опит
има известен опит
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 01, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#33 Мнение от peko »

Чудесно офтопик четиво Widow , благодаря ти. Наистина доста любопитни явления има на света,които все още не са напълно обяснени.Това само ни напомня че все още хората са в зората на своята цивилизация.Сигурно след 500г. хората ще се чудят как не сме разбрали тези "очевидни" неща :D .Както ние сме се чудили защо не са вярвали на Коперник,че Земята не е център на Вселената. :D

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#34 Мнение от Miroslav Danov »

Връщам се на темата и триумфално засвидетелствам, че едножилният кабел със сечение около 0.4 кв.мм (такъв имах под ръка) избистри картината и даде по-ясни високи в сравнение с 2,5кв.мм многожилен джамо.

Да допуснем, че има оптимално съотношение диаметър/сечение. А при по-големи токове? Формулата d[mm]=0,02*sqrt I[mA] какво ще я правим?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Сечение

#35 Мнение от Kiril Kirilov »

Ако сечението е оптималното, ще можеш да компенсираш дължината на проводника с Volume, а когато стигнеш граничните стойности за температурата на изолацията на проводника, мисля че ще е при мощности, които далеч надхвърлят критериите за High-End и тогава можеш да използваш какъвто пожелаеш проводник (едно или многожилен) и каквото е необходимо от силнотокова гледна точка сечение, за да бъде проводника в номинален или под максималния режим на изолацията си...

gps

#36 Мнение от gps »

mirilaj написа:Връщам се на темата и триумфално засвидетелствам, че едножилният кабел със сечение около 0.4 кв.мм (такъв имах под ръка) избистри картината и даде по-ясни високи в сравнение с 2,5кв.мм многожилен джамо.

Да допуснем, че има оптимално съотношение диаметър/сечение. А при по-големи токове? Формулата d[mm]=0,02*sqrt I[mA] какво ще я правим?
Ами той Realstereo отдавна изхвърли кабелите джамо :wink: мисля че бях писал за това.Колко метра ти е дължината на кабела до колоните?

gps

#37 Мнение от gps »

А усукването не променя ли нещата?Не ми се вярва да няма по магазините мостов 2х1 квадрат (или 2х1,5)-мисля че при него това че отделните жила са раздалечени оказва положително влияние.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#38 Мнение от Miroslav Danov »

Ще пробвам. Би трябвало да има по-малък капацитет и по-малко взаимно индуциране. Интересното е,че при взаимната индукция двата кабела индуцират дефазирано, което би трябвало да я неутрализира :roll: .

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#39 Мнение от Miroslav Danov »

Вижте тук какъв оптимален диаметър дават и какво казват за изолацията .

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#40 Мнение от Rusin Atanasov »

Постановката при мен беше следната : моднат CD Technics sl e10 -> плетени кабели->правен амп с ТДА7294 ->измерваните кабели->правени колони. Самия усилвател е с кабели интерконект за пренос на сигнала от чинча до потенциометъра и от там до чипа.Имам идеята да заменя цялото окабеляване в стъпалото с едножилни проводници. Пробвах с кабели 4кв и 1,5кв при дължина от 5,50м. м/у усилвателя и колоните.Не съм използвал мостови а отделни жила съединени с кабелни връзки през 9-10см.
При 4кв-по - голямо присъствие на ниски и не толкова ясни среди и отчетливи високи както при 1,5кв. При 1,5кв ниските са по слабо доловими

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#41 Мнение от Rumen Zografov »

При 4кв-по - голямо присъствие на ниски и не толкова ясни среди и отчетливи високи както при 1,5кв. При 1,5кв ниските са по слабо доловими


При 1.5 квадрата според мен звукът е по-добре балансиран,докато при 4 квадрата (за мостов става въпрос),като че ли малко се "разкрещява" в средничестотната област :roll: И двата кабела са разсвирени :wink:
Изображение

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#42 Мнение от Rusin Atanasov »

Май при различните системи поведението на кабелите е различно. Явно всеки трябва да експериментира с различни кабели за да подбере най подходящите.

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#43 Мнение от Rumen Zografov »

Може би е така,не знам 8)
Но специално за ниските честоти,лично според мен,няма зависимост от "квадратурата" на едножилния...единствено,може би,субективното възприятие на средите и високите оказва въздействие върху възприятието на ниските :wink:

Поздрави!!!

П.П. Но кабелите трябва да са "свирили" поне 50-60 часа - разликата става осезаема с всеки изминал час - проверено!!!
Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Daniel Petrov »

rusin написа:Имам идеята да заменя цялото окабеляване в стъпалото с едножилни проводници.

Не е нужно, по другите тече прав ток, т.е. променливотоков с правотоков "биас" :) съставна де , майтапя се
Пойн ту пойнт солидкор окабеляване само за лампа, там нямаш платка.
За транзистора там, където тече само променлив ток на входа и на изхода.
Аз ползвам посребрена оплетка за окабеляване на транзисторни стъпала.
В изолация.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#45 Мнение от Rusin Atanasov »

Daniel Petrov написа:
rusin написа:Имам идеята да заменя цялото окабеляване в стъпалото с едножилни проводници.

Не е нужно, по другите тече прав ток, т.е. променливотоков с правотоков "биас" :) съставна де , майтапя се
Пойн ту пойнт солидкор окабеляване само за лампа, там нямаш платка.
За транзистора там, където тече само променлив ток на входа и на изхода.
Аз ползвам посребрена оплетка за окабеляване на транзисторни стъпала.
В изолация.

Благодаря за съвета :drinkers:

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта