НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

#1 Мнение от Kiril Kirilov »

Искам да ви предложа едно решение, което според мен влиза в категорията на хай-енда и в същото време е обидно евтино.

Колонните кабели са обсъждани много, както и са правени тестове на слух. Едножилните сребра със специална микрокристална структура нямат конкуренция пред останалите, но аз ви предлагам, ако някой няма финансовата възможност да ги има да опита следното:

1. Купувате си едножилен проводник за опроводяване на електрически табла. Цената му е стотинки/метър. Режете необходимите дължини за съответната система и помещение и ги чифтосвате с ПВЦ-лента през 30-тина сантиметра за да получите кабел.

Изображение

2. Купувате едножилен мостов проводник за електроинсталации, режете си необходимите дължини и направо сте готови.

Изображение

Какво може да се каже за сечението на проводника?
Ще споделя споделения наготово емпирически опит с мен от VACUUM:

Най-оптималното сечение за едножилен проводник е: 0,64 квадратни милиметра. Това е 0,9 мм диаметър на проводника.

Какви са предпочитанията между първият начин (бандажиране на отделни проводници) и вторият (готов мостов кабел)?

От гледна точка на звученето, готовият мостов кабел се приближава към концепцията на 47 Labs (създателите на GainCard): Ако има резонансни явления в системата-целта е да ги държим в една зона (от честоти). Мостовият проводник удовлетворява това условие заради постоянното разстояние, което се поддържа от конструкцията му.

Вторият подход позволява много по-естетически издържано и гъвкаво решение за кабел, но не спазва горните условия.

Изображение

Моето мнение и на други тествали това решение е, че срещу няколко стотинки на метър и ПВЦ лента или готов мостов проводник могат да бъдат конструирани кабели с категорично по-добро звучене от всички многожилни кабели, продавани в големите (техно-магазини).

Изображение

Може да бъде конструиран още по-добър меден едножилен кабел с меден, едножилен проводник със специална микрокристална структура, каквито се произвеждат за навиване на изходни аудиотрансформатори (цената му е в порядъка 1 лев/метър едно жило), като в този случай е необходимо той да се постави в изолационна тръба, защото има само лакова изолация.

Разбира се на върха остават сребърните едножилни проводници, но това което ви предлагам, заявявам отговорно, че звучи по-добре от всичко многожилно.

(Моля, ако има несъгласия, нека са подкрепени с практическо експериментиране. Всеки може да го опита срещу по-малко от 10 лв за 2 чифта колонни кабели с дължина по 2-3 метра)

Може да звучи еретично, но това е едно добро опровержение на твърдението: Има много скъпи боклуци, но няма евтини и хубави неща!

Sasho Tashov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 252
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 12:00 am
Местоположение: Кюстендил
Обратна връзка:

#2 Мнение от Sasho Tashov »

Препоръчвам на хората, които имат възможност да опитат с по- дебел (2.5 квадрата) кабел тъй като с този на Кирил на мене ми изчезна баса. Е след тия 45 стотинки на метър си взех 2,5 квадрата и нещата заспаха. А що се отнася до засилването на високите ще се убедите сами...

Sergo

#3 Мнение от Sergo »

Интересува ме пробвано ли е едножилните проводници да бъдат усукани с някаква стъпка и как би се отразило това на звука? Ако е пробвано, предполагам ще е от значение дебелината на изолацията и материяла от който е изработена, т.е. с каква дебелина и макъв материял на изолацията би дало най-добър резултат?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

bass

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Силно ви препоръчвам, ако експериментирате да имате и 0.9 диаметър и други диаметри.

Баса изчезва или се появяват високи (зависи от гледната точка) :)

Такъв експеримент не би натоварил ничий бюджет.

Серго пробай! Експеримент му е майката. Аз си мисля, че ако ги усучеш равномерно, да имат постоянни разпределени параметри навсякъде, пак ще е по-добре...

fadence

Re: НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

#5 Мнение от fadence »

kirilov написа:Може да звучи еретично, но това е едно добро опровержение на твърдението: Има много скъпи боклуци, но няма евтини и хубави неща!

8O Това е Еретизъм и сега чакам с нетърпение Аутодафе-то :twisted:
(това е шега, а коментара е за хората без чувство за хумор) :P

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#6 Мнение от Bojo »

Пробвано е! Резултата е отличен (вариант 1 - отделни проводници)!След 1 месец непрекъснато ползване, засвирват още по-добре (по-добре от усукани УТПта). Но мисля, че не е точно Хай Енд. Сега е наред проба с кабел с жила OFC мед, монокристална структура. Отдавна съм ги взел проводниците, но все не остава време.

HI-FI

#7 Мнение от HI-FI »

Ако се използва мостов кабел според мен е най-добре той да бъде поне 4 квадрата, но трябва да се внимава да не изкърти терминалите и без да разберете да отвори още един порт :!: :wink: :lol:

Аватар
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 711
Регистриран на: Съб Мар 05, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

#9 Мнение от Nikolay Savov »

Наистина много готина идея ! Благодаря на Кирилов.

Някой правил ли си е подобни компонентни кабели?

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Borislav Uzunov »

Ей така за проба, вкарах два емайлирани проводника 0,4 в стъкловлакнеста тръба и направих два входни кабела. Вярно появи се малко брум, но излезна много звук. Още слушам с тях.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

тюотговора

#12 Мнение от Kiril Kirilov »

Нека той да ти отговори :lol:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от velinski »

BlackBLOOD написа:Тука се намери един критик на вашата идея за едножилни кабели.Той твърди че за такъв кабел скин ефекта ще по изразен и импеданса за по високи честоти ще нарасне...


Точно обратното - скин ефекта и импеданса нарастват, но при многожилния кабел, като и двете са в пряко отношение със сечението. Много обичам "критиците" :)

Kirilov e прав - мостовият проводник е най-евтиното хай-енд решение, аз ползвам 4 х 3.5 квадрата електричарски проводник с черна изолация (Гамакабел) в тестовата ми система за 1.30 лв/метъра и смея да твърдя, че би засрамил доста скъпи маркови кабели, въпреки че изолацията му е шит, чистотата на медта е шит и не е чувал за OFC :)

Не отричам, че среброто е дъ бест, но за малко пари съществува добро решение.

ПС - не забрявайте да калайдисате голите краища на проводника - най-добре с тинол с високо съдържание на сребро.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

gps

#14 Мнение от gps »

Аз правих следния експеримент-сравнение между многожилен 2х1 квадрат но с малко на брой дебели жички и с голяма стъпка на усукване на снопа жички и многожилен 2х2,5квадрата с много на брой но тънки жички доста усукани.По-дебелия кабел се представя по-зле откъм високите въпреки че според логиката на някои хора трябва да е по-добър :wink:

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#15 Мнение от Bojo »

BlackBLOOD написа:Тука се намери един критик на вашата идея за едножилни кабели.Той твърди че за такъв кабел скин ефекта ще по изразен и импеданса за по високи честоти ще нарасне...

Явно е, че на тестовете си проличава - той не е прав,но защо?


:D :D :D

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта