НАЙ-ЕВТИНИЯТ HIGH-END КАБЕЛ

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
D.Kolev

#121 Мнение от D.Kolev »

mirilaj написа:åëåêòðîí


âñúùíîñò äâèæåíèåòî íà åëåêòðîíèòå å ìíîãî ìàëêî. åäèí èçáèâà äðóã è çàåìà íåãîâîòî ìÿñòî. äðóãèÿ ïðîäúëæàâà íàïðåä êàòî èçáèâà 3-òè è çàåìà íåãîâîòî ìÿñòî è ò.í.ò

klana, çíàåø ëè ïî êàêúâ íà÷èí ñå ïðîèçâåæäà åäèí êàáåë.òîãàâà íÿìàøå äà îáñúæäàìå òîâà :wink: .

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#122 Мнение от Miroslav Danov »

Митко, тези теми трябва да се дискутират. Признавам, че за да пиша този пост се налага да правя справки :) .
Да започнем от начало:
Металите са хим. елементи, чиито валентни електрони напускат много лесно валентния слой и преминават в т.н. зона на проводимост. При движението си в тази зона, електроните се блъскат в положителните йони и при всеки сблъсък променят посоката си на движение. При липса на потенциална разлика в краищата на проводника, това движение е изцяло хаотично. Когато обаче приложим напрежение в краищата, върху това хаотично движение на електроните се наслагва и едно насочено движение по посока обратна на електричното поле. Средната скорост на насоченото движение на един свободен електрон в метален проводник се нарича дрейфова скорост и може да е доста малка-от порядъка на 1м за час. А сблъсъкът между електроните и йоните в решетката е причина за електричното съпротивление. При повишаване на температурата на метала, амплитудата на трептене на йоните около равновесното им положение в решетката нараства и това води до по-чести сблъсквания, и съответно до повишаване на съпротивлението.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#123 Мнение от Dimitar Atanasov »

Според мен следващата стъпка в разсъжденията е да се каже какво става ако електрона не е топче, кактото той очевидно не е. В този ред на мисли атома също не е топче, освен това ядрото му е около 10^6 по малко от размерите на атома. Така че шанса електрона да "прелети" (естествено ако е топче) през атома е доста голям. Обяанението, че електрона е вълна и интерферира с решетката не е особено правдоподобно.

D.Kolev

#124 Мнение от D.Kolev »

àìè íóëåâ å øàíñà , íàëè ñå îòêúñâàò íàé-îòäàëå÷åíèòå îò ÿäðîòî.
èíòåðåñíî å êàêâî ñå ïîëó÷àâà ïðè ñâðúõïðîâîäíèöèòå.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#125 Мнение от Dimitar Atanasov »

D.Kolev написа:ами нулев е шанса , нали се откъсват най-отдалечените от ядрото.
интересно е какво се получава при свръхпроводниците.


Това е само едно нагледно обяснение на процеса. Реално погледноат множе да се откъсни и от по-долно ниво, после поради закона за запазване електрон от по-горно да слезе на по-долно ниво. Тогава изглежда че е напуснал най-горното.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#126 Мнение от woofer »

Здравейте, преди месец някъде четох тази тема ,тогава определено ми грабна вниманието и бях готов да пробвам ,но изникнаха други ангажименти и нямаше как ,но след около 2 седмици ,тази идея започна да ме гложди все повече и повече вчера най накрая си взех два различни по сечение мостови кабела 2,5кв/mm и 4кв/mm всеки е е с дължина по 3 метра,колоните ми са със bi/wire свързване ,до сега слушах със Van Den Hul The Clear line за ниските честоти ,а за високочестотната област кабели от система за дом. кино на Bose.
Та какво установих вчера с новите кабели ,високите ,НИЩО общо от преди, няма ги гадните пикове ,всичко е по балансирано ,преди на моменти високите направо режеха това е с 2.5кв/мм, а относно ниските честоти ,не мога да кажа ,че съм мнго доволен ,баса стана по стегнат и лек , но определено мога да кажа ,че изчезна с едни 10-20% това е със 4-те кв/мм, след ,като им размених местата , за ниските сложих 2,5 кв/мм а високете 4кв/мм,нещата пак се промениха високите честоти започнаха да се подтискат звукът стана по "сух" ,по друг начин стоеше въпроса с ниските честоти , баса се появи пак си остана стегнат и точен,
Извода който мога да направя е ,че по голямото сечение не ми допадна нито при високите нито при ниските ,но нека не давам пребързани заключения,все пак съм слушал само към 7 часа .
А относно по малкото сечение 2,5 /мм от първо слушане той ми допадна повече и за високите и за ниските честоти.Средночестотната област също се подобри с по малкото сечение .
вероятно ще пробвам със 1,5кв/мм след известно време ,нз дали си внушавам ,но като че ли за сега за ниските май Van den Hul-a се справя най-добре
След известно време ще пиша да споделя впечатленията си отново :)

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#127 Мнение от Miroslav Danov »

woofer написа: вероятно ще пробвам със 1,5кв/мм след известно време ,нз дали си внушавам ,но като че ли за сега за ниските май Van den Hul-a се справя най-добре

А аз използвам 0,125 мм^2 разплетено утп, през което предварително съм пускал 5А/50Хз.

В някои случаи при експериментите с кабели, картината привидно се избистря, но става по-статична - това е загуба на информация. В други случаи резонансни ефекти от кабела привнасят лъжливи ниски и се получава монотонна маса статичен звук. Да не говорим, че различната мед звучи различно. Бях попаднал на една по-твърда, която и звучеше по-твърдо, агресивно.

Аватар
neutravlad
чете и пита
чете и пита
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 12:00 am
Местоположение: Чикаго / Благоевград
Обратна връзка:

#128 Мнение от neutravlad »

Смених си многожилните кабели с едножилни, даже са доста по дълги. Ама не знам с какво сечение са...
Дори и на мойта шибана система се усеща леко подобрение (вградена звукова карта, уредба Панасоник от 1987 година, колони Сони от боклука :))
Ама тези дни си чакам ламповото мъниче :) За него ще пиша в отделна тема!
П.П. Толкова се мъчих с този конвертор на кирилица, пък то си имало Кредор :oops:

DJ_Kras

#129 Мнение от DJ_Kras »

Напоследък се започнах да се замислям за кабелите,искам да попитам има ли значение приемерно ако на едната колона е по дълъг.Аз съм с многожилни кабели Джамо доволен съм,но сега като сложих професионална саундкарта Креатив и ми се струва че има много малка разлика в звученето като давам баланс ляво-дясно.Или си втълпявам вече.Вие какво ще кажете :)

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#130 Мнение от npn »

Rumen Zografov написа:Може би е така,не знам 8)
Но специално за ниските честоти,лично според мен,няма зависимост от "квадратурата" на едножилния...единствено,може би,субективното възприятие на средите и високите оказва въздействие върху възприятието на ниските :wink:

Поздрави!!!

П.П. Но кабелите трябва да са "свирили" поне 50-60 часа - разликата става осезаема с всеки изминал час - проверено!!!

"....може би субективното възприятие на средите и високите оказва въздействие............"
Ами не може би, а точно това е причината.Правени са експерименти, при които пред Н.Ч. драйвер се поставя В.Ч. драйвер, към който се пуска сигнал 40Khz. Резултатът бил рязко подобряване на нискочестотния звук, но с оглед незрдавословното "слушане" на 40 килохерца, всичко си останало на експериментално ниво. Всеки сам може да го провери и да се убеди как по- добрата В.Ч. картина кара ниските да звучат по-добре.Всъщност някъде из форума се споменаваше, че някои производители "подобряват" лошия бас с изразителни среди.Базата е същата.
Предполагам!!
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#131 Мнение от Dimitar Atanasov »

Прочети темата от началото и сам ще си отговориш

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Another High End Cable

#132 Мнение от Kiril Kirilov »

Още едно предложение за евтин High-End кабел:

Изображение

Изображение

Монокристална мед.
Опосочен.
Лаково покритие на медния проводник.
Двойна копринена изолация.
Лаково покритие върху външната копринена тъкан.

Цена: 3 лв./метър за двупроводен кабел.
За контакти:
0887960009 - Аспарух
Последно промяна от Kiril Kirilov на Пет Яну 04, 2008 5:34 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

!

#133 Мнение от Kiril Kirilov »

Виж сега диджея:
Ако ти е кратък живота, не би трябвало да си губиш времето да пишеш провокативно глупости!

А ако искаш да оставиш депозит и да слушаш! Бъди добре дошъл!
Можеш да получиш и от най-евтиния хай енд кабел и да го слушаш колкото си искаш на твоята система за да прецениш трезво дали става, можеш да депозираш и за най-добре свирещия хай-енд кабел и също да го чуеш на спокойствие за да прецениш!
Контакти и телефони има в темата!

Действай конструктивно!

Щипките от прането си ги ползвай за други цели, а ако не можеш да се сетиш и се изцепиш още веднъж, ще ти опиша подробно за какво!

Със здраве!
Последно промяна от Kiril Kirilov на Пет Яну 04, 2008 5:33 pm, променено общо 1 път.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Животът е кратък!

#134 Мнение от Ivan Rachev »

dj_nixon написа:Момчетааа, живота е твърде кратък, за да го пропилявате в подобни щуравини!
1. Евтин Hi-End е нещо, като дървен камък. "Решенията" които прегледах в този форум нямат нищо общо с Hi-Fi, камо ли пък с Hi-End.
/не твърдя, че съм чел всички мнения, както казах - живота е твърде кратък :) /
2. По времето, коагто бях управител на магазина Топ Аудио Видео Център, предоставях на всеки желаещ чифт разсвирени кабели, от всички предлагани в магазина модели. Плащаш депозит - стойността на кабела; взимаш; слушаш си вкъщи, на твоята система, с твоята музика, в твоето помещение и сам си преценяваш, цената на кабелите заслужава ли си, разликата в звученето, която чуваш.
3. Същото правехме и с кабелите за връзка между отделните компоненти, а по късно - със захранващите кабели.

Е, все пак, ако човек има време за губене, винаги може да си свърже кабелите с въже за простиране с метална сърцевина и да ги захване с дървени щипки за пране, примерно...

Приятно слушане на всички :)
... :D господин световно неизвестен дж , бегай да си играеш някъде другаде .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
popaj
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Ное 16, 2006 1:00 am
Местоположение: Цариброд
Обратна връзка:

козата си иска пръч

#135 Мнение от popaj »

Ето и аз опитах евтиния “Hi end кабел”, обаче никак не сам доволен. Взех едножилен проводник за опроводяване на електрически табла 1.5, чифтоах го с ПВЦ-лента и взех да слушам. Ето мнениата. Ниските части са по стегнати, да, но баса е сух и просто се удушва, като долби Б на касетка. Високите са по дрезгави и няма я лекотата когато играе чинела. По скоро ми личи че барабаниста е купил от най евтините чинели които звучат като капак на тенджера. Средните са горе долу добри, но също липсва треперенето на жиците на китарата. В края на краищата останах разочарован. За хубав кабел май си трябват пари. При нас в Цариброд има една поговорка, “Може и тата, може и бата, но козата си иска пръч”.

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта