важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

Съобщение
Автор
Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#1 Мнение от nikikoz »

Още в началото искам да кажа, че осъзнавам ясно че основната част от хората който ще прочетат моето мнение ще си помисля, че съм луд но понеже отдавна съм спрял да си мисля какво казват другите реших да споделя моето преживяване.
Ето малко данни за „изделието” което ме впечатли:

Furutech’s Award-Winning Pure Transmission Build Quality
Many A/V enthusiasts go to great lengths to carefully set up major system components, but pay little attention to the source, the AC power. Meticulous build quality is a large part of the engineering equation. Furutech Pure Transmission technology turns a macro lens on every element of power and signal transfer applying optimized engineering solutions to well-known problems such as contact resistance, EMI and RFI rejection, grounding, and using the best materials and processes available.

Техническо описание:
- All conductors treated with Furutech’s α (Alpha) Cryogenic and Demagnetizing Process
- FT-SDS(R) X4 nonmagnetic rhodium-plated α (Alpha) pure copper Pure Transmission schuko outlets feature nylon/fiberglass bodies incorporating carbon particles forming an extremely effective nonresonant connector body
- FI-09(R) Rhodium-plated α (Alpha) pure copper IEC Inlet to ensure Pure Transmission
- Furutech’s Axial Locking System lowers receptacle resonance by a factor of 10
- Beautifully-crafted highest grade aluminum Carbon fiber finished plate.
- Highest-grade aluminum chassis effectively shields against RFI (Radio Frequency Interference)
- A layer of Formula GC-303 bonded to the bottom plate effectively shields against EMI (Electro Magnetic Interference)
- Star-wired conductors using Furutech α (Alpha)-10, 5.5 sq. mm (10 AWG) for low electrical resistance, conductors insulated within resonance-absorbing tubing
- Dimension: 298(L) X141(W) X80(H) mm ± 1mm (Including feet)
- Net Weigh: 3.5kgs Approx.

И сега моята история. Когато взех решението да „инвестирам” пари в разклонител изобщо не си давах сметка какво реално правя. Донесоха ми два варианта на родиеви разклонители (TP309E & TP609E) от който трябваше да реша кой да взема. След няколко секунди осъзнах, че избора ще е много лесен. Разликата в звученето между двата разклонителя (знам че вероятно звучи абсурдно) е огромна и не може да се говори за „пласибо” а за ясни, чуваеми и категорични разлики. Толкова големи, че в един определен момент си задаваш въпроса ”аз какво сменям всъщност”. Няма да говоря за баси, високи или среди...разликата е в цялостното звучене на системата, просто коренна промяна дори на цялостния тембър на звучене на системата. Няма да продължавам да възвалявам разклонителя защото никой няма да ми даде пари за това но искам да споделя един лично мой извод. ТОКА Е ВАЖЕН ПОНЕ КОЛКОТО ВСИЧКО ОСТАНАЛО В СИСТЕМАТА. Оставям всеки сам да тълкува думите ми но знам, че никой не е в състояние да ме разбере до като не чуе сам за какво говоря. Поне при мен беше така, ако до вчера някой ми беше казал, че има смисъл да харчиш пари за хай енд раклонители щях да съм убеден че е така но нямаше да си давам сметка за какво изобщо ми говорят.
Пожелавам музикална нирвана на всички.
Прикачени файлове
e-TP309E.JPG
e-TP309E.JPG (53.65 KiB) Преглеждано 9473 пъти
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#2 Мнение от Nanko Rusev »

nikikoz написа:.... Поне при мен беше така, ако до вчера някой ми беше казал, че има смисъл да харчиш пари за хай енд раклонители щях да съм убеден че е така но нямаше да си давам сметка за какво изобщо ми говорят. ..
Трябва да си промениш идеите за аудиото, щом чак сега си разбрал, че ВСИЧКО е от значение.

Какви парички е този разклонител?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#3 Мнение от velinski »

Цялата инсталация чак до трафопоста е важна, не само последният метър. Ако си преокабелиш връзката до таблото (или най-добре до електромера) и смениш автоматичния предпазител с жичен, ще се убедиш какъв грандиозен апгрейд на системата си проспал досега :wink:

Това, което 99.99% от аудиофилите правят (и мислят, че е достатъчно) е това:

Изображение

:lol: :lol: :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#4 Мнение от nikikoz »

Nanko Rusev написа:
nikikoz написа:.... Поне при мен беше така, ако до вчера някой ми беше казал, че има смисъл да харчиш пари за хай енд раклонители щях да съм убеден че е така но нямаше да си давам сметка за какво изобщо ми говорят. ..
Трябва да си промениш идеите за аудиото, щом чак сега си разбрал, че ВСИЧКО е от значение.

Какви парички е този разклонител?
Интерсно ми е дали изобщо си разбрал какво съм написал... Цената е 4400 лева.
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#5 Мнение от haralanov »

velinski написа:Това, което 99.99% от аудиофилите правят (и мислят, че е достатъчно) е това:

Изображение

:lol: :lol: :lol:
Признавам си, аз бях :oops: :lol: :lol: :lol:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#6 Мнение от velinski »

Снимката е илюстративна само :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#7 Мнение от Nanko Rusev »

velinski написа:...
Това, което 99.99% от аудиофилите правят (и мислят, че е достатъчно) е това:
Със сигурност е по-добре това, отколкото без него :D

Аватар
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:00 am
Местоположение: Монтана/София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#8 Мнение от Steliyan Stoyanov »

На разклонителя изписана ли е максимално допустима мощност? Ако тя е малка да няма вътре разделителен трансформатор или други чаркове - EMI филтър? Питам не защото отхвърлям влиянието на разклонителя в звуково отношение, а защото ми се вижда голяма кутията.

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#9 Мнение от nikikoz »

Steliyan Stoyanov написа:На разклонителя изписана ли е максимално допустима мощност? Ако тя е малка да няма вътре разделителен трансформатор или други чаркове - EMI филтър? Питам не защото отхвърлям влиянието на разклонителя в звуково отношение, а защото ми се вижда голяма кутията.
Не се занимавам с научни теории и спесификации, има някакви филтри до колкото знам но какви...нямам идея. Аз просто слушам музиката и да ти кажа дори нямам желание да търся технически данни.
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#10 Мнение от npn »

Ще ми се някой да даде макар и кратко обяснение на този феномен.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#11 Мнение от nikikoz »

npn написа:Ще ми се някой да даде макар и кратко обяснение на този феномен.
Феномен е много неправилна дума, какво феноменално има в това един изключително ръчно направен продукт от редки сплави и материали да има отношение към звука? Единствено сътранно е колко голям е ефекта а не че го има....
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#12 Мнение от velinski »

Ако има филтър в разклонителя - феномен няма. ВСЕКИ филтър променя звука. Не виждам нищо странно, редките сплави не образуват добрия звук :D

Бих се впечатлил сериозно от най-обикновен разклонител без никакви елементи в него, който променя звука драстично (без да броим кабела на разклонителя) 8O

Но според мен за да се чуе подобрение само от контактната система на конекторите ни трябват поне 50 последователни комутации. Ще поздравя публично човека, който при сляп тест успее да разпознае "звука" на разклонител (без кабел). Пиша без кабел всеки път, защото кабелът коренно може да промени звука и това се чува.

Познаването на "научни теории и спецификации" е важно дотолкова, доколкото човек да има представа дали инвестира 4400 лв в инженерна разработка или ги дава за пласибо. Аудиофилите ги водят за най-големите шарани на света, ако не знаете... :oops:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#13 Мнение от nikikoz »

нека обясня няколко важни неща...

когато казвам, че не се интересувам от технически параметри това не означава, че нищо не ме интересува. Просто много отдавна съм разбрал че "най финните" промени в една система, особенно когато говорим за кабели и накрайници така или иначе не подлежат на обяснение от нивото на съвременната наука. За това за мен опити на хора като нас да обяснят подобни "феномени" са просто смешни и безмислени. Просто слушаш, или ти харесва или не а какво казват теориите и науките... на мен поне не ми пука.

Аз лично не се смятам за шаран и както винаги съм казвал вярвам само да "между-ушното" устройство. Тук е мястото да кажа, в случая с "вълщебния" разклонител не може дори да се говори за подобно въображаем ефект. Първо, разликите са огромни. Второ, има толкова много причини това да е така ако това изобщо има значение.

Последно искам да кажа че писах мнението си не за да търся обяснение (не ми трябва и нямам нужда от него) а да СПОДЕЛЯ нещо което съм сигурен, че 99% от слушащото братство няма да направят, а именно да се изръсят една кофа пари за разклонител. Май че никой не обърна внимание на написаното от мен в първото ми постче " до вчера бях убеден че има смисъл но нямаше да има идея за какво говоря". Моля Ви да се замислите над думите ми...

Хубав ден на всички "луди" който четат написаното от друг "луд"
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#14 Мнение от velinski »

Разбирам те прекрасно. Въпросът е, че незадълбавайки в теорията, започваме да защитаваме некоректни тези. Правилно формулираната теза в случая би трябвало да е "Важен ли е мрежовият филтър". Не че качественият разклонител е маловажен - напротив! Важно е човек да се погрижи за всяка мрежова връзка и комутация на максимална далечина от системата си - до последното болтче и лустер клема. Но просто не съм убеден, че САМО един разконител (без кабел) би се отразил на звука драстично.

Иначе и аз съм от твоя отбор, спокс :wink:
Последно промяна от velinski на Пет Юли 09, 2010 6:52 am, променено общо 1 път.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: важен ли е разклонителя - мои лични наблюдения

#15 Мнение от nikikoz »

velinski написа:Не виждам нищо странно, редките сплави не образуват добрия звук :D
колко пари си готов да заложиш на тези твой думи? Защото именно тези редки сплави и начина на техните обработки правят толкова много магии в музиката... Вземи най хубавите накрайници който имаш на най хубавия кабел който имаш и аз ти гарантирам че ще го направя да свири по добре и то със сплави който според теб явно нямат отношение към звука.
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта