DIY interconnect - варианти и решения

Съобщение
Автор
a_panov

Re: кабел

#16 Мнение от a_panov »

ultimate написа:
Goro написа:Аудиокабела ли ? Няма нищо по-просто и нищо по-необяснимо от него - би казал Е.Айсберг.
Не вярвай в нищо което си прочел. Експериментирай.
Аз знам какво е това кабел, измервал съм стотици видове и твърдя, че съвременните познания за кабелите не обясняват различията в звученето им. Всички опити за обяснения са по-скоро рекламни трикове или самозаблуждения. Те са голямо предизвикателство за науката, но разбулването на истината изисква много средства. Несъмнено някой ден и тази кота ще падне. А до тогава "вярващите" в значимостта на кабелите и посоката им ще изглеждат глупаци в очите на консервативно настроените и неспособни да еволюират.

Квитесенция на океана от факти и мнения!
Линковете на а-панов и инспектор са доста полезни.
Първият показва най-същественото за екранировката, а втория дава наистина инженерен подход - стремеж към минимум паразитен капацитет.

Моето уважение към Simonov, amitko. Ако пропусна Иван Рачев все едно че не съм писал. Наистина добри DIY, с превъзходни резултати в които не се съмнявам.

Предния линк го пуснах защото съм експерементирал в тази насока. Едно време когато свирех на китара доста се интересувах, на кой как му е направена китарната уредба. Видях какво е Ингви Малмстийн, китара кабел и след това нещо(разбирай ефекти) правено от някой за него!!! Същото нещо е и Стив Вай!!! Даже фирмата Ibanez специално за него направиха 7 струнна китара!!! Обаче Вай свири на нея с испански строй, който е за 6 струни а 7 постаря първата но с няколко октави надолу. Седем струнните китари имат така наречения руски строй, тоест, по различен начин се настройват. Китариста на "Гъз&Рози" е същия случай, всичко е правено от някой специално за него, само ще ви кажа че е свирил с "Мачка с Чесън".

Тогава не разбирах много от електроника(не че сега разбирам, но се опитвам да не преча) но поне ми стана ясно че за са се махнат паразитните шумове и самовъзбуждането са нужни (тогава когато съм се занимавал) екраниране, замасяване и добро захранване.
След като набрах експериментаторски опит мога да кажа че на метъл банди които свирят из мазета и читалища съм правил звука им неузнаваем като: се замаси техниката, сложи се читаво захранване на китарните ефекти(а не "трафче" от Илиянци за 3.50лв) оправи се екраните на кабелите.

Просто това предното дето съм го изписал са разсъждения на висок глас и може да го пропуснете.

Пожелавам ви лека вечер.

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#17 Мнение от ortho »

Симонов, заповядай в събота след работа , ще ги мерим с моите, направени по специалната рецепта на един човек от форума (той си знае кой), дано свирнат по-добре!!!
Между другото моля някой да ми намери 5 метра тефлонов шлаух с вътрешен диаметър между 0.5-1.0мм.

УСПЕХ!!!


dr.ivo

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Ivan Dimov »

Някой да е правил вариант 3? Ако да, може ли да сподели какви кабели са подходящи за него :)

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#19 Мнение от Fenkiller »

Simonov написа:Няколко дни ми отне изработката на новите ми интерконекти. Проводника е сребро изолирано с дебела тефлонова тръбичка 3.5мм
Двете тръбички са усукани една около друга и отгоре са обвити от няколко пласта тефлонова лента. Върху полученият кабел е положена екранираща оплетка, въпреки че кабела е една 35см. Просто реших да я сложа :D

Ширмовката е свързана към "маса" само в единият край на кабела като този край се свързва към източника, в случая ЦД-то. Целият кабел е поставен в памучна "тръбичка" изготвена от връзки за обувки :D :D :D
Чинчовете са Nakamichi медни позлатени с тефлонова изолация.

Изображение


Simonov получаваш адмирации от мен за това което си направил!
Точно това е и моята концепция за интерконект и я спазвам по същия начин, особено свързването на оплетката на края! :idea:
Различното при мен е само че жилата ги екранирам първо по отделно в ширмовки(по тесни разбира се) после изолация, после усукване , обща ширмовка за двете и накрая външна изолация(не слагам връзки от обувки и обикновен термошлаух върши чудесна работа).Трите ширмовки са свързани по между си само в чинча, към източника на сигнал.
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Borislav Stankov »

Ivan Rachev написа:личното ми заключение по въпроса с посоката на кабела е следното -
със сигурност има , със сигурност разликата е много малка и много скъпа и с сигурност системите на който се чува са много малко :wink:


Чува се стига да знаеш какво да слушаш и не е толкова скъпо ...

Аспарух ми показа как се хваща посоката, ако знаеш какво да слушаш. Показа ми го на един канал, каза че така е много по-лесно.
Направи ми 6 интерконекта в 5 от случаите моето и неговото мнение съвпадаха за посоката. Голямата ми грешка беше, че преди последния мой кабел чух най-добрия кабел правен от него - естествено след това всички останали кабели бяха с объркани посоки :);). Разликата е доловима аз поне я усетих след 10 минути слушане. После се убедих, че има и разлика в това как е включен усилвателя в мрежата. Аспарух си беше определил и посоката на щепсела дори.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#21 Мнение от Simonov »

Fenkiller написа:...


По принцип и на мен ми се изкаше да го направя така, но чинчовете не позволиха по голяма дебелина. Самите тефлонови тръбички са с голям външен диаметър. Колкото и да се постарах кабела да пасне на чинчовете, наложи се да разпробивам отворите им с бормашината до 8мм. За съжеление ползвах припой с ниско съдържание на сребро. Следващите ще са запоени с 10%-ов ;)
Изображение

Аватар
inspektor
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: DIY interconnect - варианти и решения

#22 Мнение от inspektor »

Бог е в нюансите!

Fortissimo
има известен опит
има известен опит
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 22, 2006 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: кабел

#23 Мнение от Fortissimo »

a_panov написа:
Видях какво е Ингви Малмстийн, китара кабел и след това нещо(разбирай ефекти) правено от някой за него!!! Същото нещо е и Стив Вай!!! Даже фирмата Ibanez специално за него направиха 7 струнна китара!!! Обаче Вай свири на нея с испански строй, който е за 6 струни а 7 постаря първата но с няколко октави надолу. Седем струнните китари имат така наречения руски строй, тоест, по различен начин се настройват. Китариста на "Гъз&Рози" е същия случай, всичко е правено от някой специално за него, само ще ви кажа че е свирил с "Мачка с Чесън".



Пожелавам ви лека вечер.


Сигурно не си свирил на 7 струнна, щом говориш така.

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#24 Мнение от jimy »

Demiurg,
не мисля, че науката е ограничена в тази насока. Абсолютно съм сигурен, че в големите корпорации, където се въртят милиони, се инвестират също така огромни суми за т.нар. R&D /Research and Development/, работят изключителни професионалисти, правят се хиляди експерименти, така че тези неща си имат обясненние. И не става дума за някакви свръхестествени явления. Процесите просто трябва да се проследят на молекулярно/атомно ниво, т.е. физиката, електротехниката и теорията на материалите би трябвало да могат да обяснят това, което дискутираме тук.
А за тези, които не са толкова навътре в нещата, пак ще кажа:
Кабелите съвсем не са толкова елементарни, колкото изглеждат.
Това не са "само" 2 парчета жица, които просто се включват към "-" и съответно към "+", след това купона почва и всичко е наред.
Ако беше така, едва ли примерно чифт интерконекти с дължина 1 м биха стрували 1500-2000 долара /въобще не преувеличавам/!!
Goro , предполагам ще го потвърди :D

Петьо,
Едва ли сериозните форумци тук биха те обявили за crazy. При всички положения ще ми е интересно да чуя твоето обяснение за посочността. Е, ще трябва пак да се видим.
Въпрос към теб: как се сменя посоката принудително? Какво имаш предвид?

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Ivan Rachev »

jimy написа: 1500-2000 долара /въобще не преувеличавам/!!
Goro , предполагам ще го потвърди :D
...11 000 лири стерлинги за 1 метър е най-скъпия до сега :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#26 Мнение от velinski »

Simonov, откъде и за колко взе чинчовете на Nakamichi?

Сигурен ли си че са медни?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#27 Мнение от ortho »

Купувахме ги от И-бей, заедно
В момента няма такива но излезнаха подобни :
http://cgi.ebay.com/8-New-NAKAMICHI-24K-LOCKING-RCA-Plugs-Connecters_W0QQitemZ300028838351QQihZ020QQcategoryZ32838QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

Не съм 100% уверен в произхода и качеството но са добри :D
Лек ден на всички!!
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#28 Мнение от Bojo »

Цената в линка на Орто е изключително добра. Аз имам няколко, но на далеч по-висока цена.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#29 Мнение от velinski »

Тия продавачи са ми любими! Цена на стоката $1, шипинг $28 :lol:

Имам подозрения че тези конкретно са китайски ментета...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

D.Kolev

#30 Мнение от D.Kolev »

velinski написа:Òèÿ ïðîäàâà÷è ñà ìè ëþáèìè! Öåíà íà ñòîêàòà $1, øèïèíã $28 :lol:

Èìàì ïîäîçðåíèÿ ÷å òåçè êîíêðåòíî ñà êèòàéñêè ìåíòåòà...


äîðè è äà ñà ìåíòàöè, öåíàòà å äîáðà ...êàòî èçêëþ÷èì øèïèíãà :twisted:

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост