Какъв кабел трябва да използвам , по тънко.

Съобщение
Автор
bell

Какъв кабел трябва да използвам , по тънко.

#1 Мнение от bell »

Здравейте, налага ми се да свържа едни колони Обертон S152 към усилвател Обертон В802 на 20-25 метра разтояние. Насочих се към мостов много жилен кабел с прозрачна изолация 2.5 квадрата, проверих за цените на кабелите и ми се видя малко скъпо, та реших да ви питам за някой по евтин вариант, например 1.5 квадрата или мостов едножилен, дали ще има промяна в качеството, за силата не ме интересува, защото те и без тва няма да свирят на пълната си мощност. Благодаря.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от velinski »

Пренос на аудио сигнал на 25 метра е чист компромис.

Пробвай 1,5-2,5 квадрата, но не очаквай чудеса

bell

#3 Мнение от bell »

С 1.5 мостов, едножилен дали ще стане, че с него ми излиза най-евтино.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Borislav Stankov »

Ще стане с компромис. Както Велински ти каза 25 м. е много голямо разстояние.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

:-)

#5 Мнение от Kiril Kirilov »

Компромисът с едножилния кабел с малко сечение е активни загуби най-вече.
Това може да се компенсира с по-голяма вкарана мощност от страната на усилвателя.
Естествено ще трябва по-мощен амп :-)
Пробвано е :-) В Сопот с парапланеристите :-)

Озвучихме им поляната за кацане и цялата околност само с 2бр.
15 инчови (с коаксиално разполежена височина) в къси 2,9 метрови хорни, вързани паралелно и на отсрещната страна ампа беше доста мощен наистина, но между тях имаше над 30 метра кабел, който беше едножилен мисля под 1,5 квадрата...

Пробвай, няма друг начин да се убедиш сам :-)

Аватар
BAC
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Апр 30, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от BAC »

Основно трябва да те притеснява повишеното съпротивление на кабела, което е обратнопропорционално на сечението му ( в квадратни някакви единици) и на дължината му. От повишеното съпротивление ще получиш пад на мощност.

Някой някъде беше написал : "максимално сечение - минимална дължина" :) ... Поздрави и успех в начинанието!

philipz

#7 Мнение от philipz »

Рискувайки много хора да ме оплюят ще ти отговоря: За честотите на които е аудиото < 100 kHz дали кабела е едножилен или многожилен НЯМА никакво значение, защото на тези честоти не може да се прояви скин ефект. Ако не знаеш какво е това потърси. За дължина 50 метра (имаш два проводника свързани последователно с колоната) съпротивлението на кабел със сечение 1.5 мм2 е 0.5747 ома, а за кабел със сечение 2.5 мм2 е 0.34482. Ако колоните са ти с импеданс 8 ома загубите в първия случай са 6.7 % а във втория случай са 4 %. В случай че импеданса е 4 ома ти препоръчвам по-дебелия кабел.
Бягай за по-евтиния кабел и слушай до насита. Ако те поставя с гръб към колоните (импеданс 8 ома) и на едната сложа многожилен със сечение 10 мм2 а на другата мостов 1.5 мм2 и дължина за двата 25 метра и ги превключвам нито ти, нито някой от форума та дори и най прецизните уши на света не ще познае кога кой кабел се ползва. Съжелявам Хайфисти но това е физиката, а там няма 6-5.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#8 Мнение от Sylis »

philipz написа:Ако те поставя с гръб към колоните (импеданс 8 ома) и на едната сложа многожилен със сечение 10 мм2 а на другата мостов 1.5 мм2 и дължина за двата 25 метра и ги превключвам нито ти, нито някой от форума та дори и най прецизните уши на света не ще познае кога кой кабел се ползва. Съжелявам Хайфисти но това е физиката, а там няма 6-5.


Пил си нещо интересно тази вечер но явно не е било аспирин...

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Zografov »

Е т'ва е!!!Викам да закриваме форума,той човекът само с няколко изречения "обясни" нагледно как стоят нещата.
Аз да допълня: Ми то освен,че няма значение какъв е кабела,няма значение какъв е амп-а,няма значение какви са ОТ,че дори няма значение и от какъв източник слушаме - то музиката си е музика. :finga: :smt056

П.П. Сорка за спама,ама т'ва,да оплюеш дългогодишен експириънс на сума ти хора само в няколко изречения и да твърдиш,че едва ли не си губят времето като експериментират с "отречени" от физиката неща,не ме кефи много... :evil: :evil: :evil:
Изображение

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Ivan Rachev »

philipz написа:Рискувайки много хора да ме оплюят ще ти отговоря: За честотите на които е аудиото < 100 kHz дали кабела е едножилен или многожилен НЯМА никакво значение, защото на тези честоти не може да се прояви скин ефект. Ако не знаеш какво е това потърси. За дължина 50 метра (имаш два проводника свързани последователно с колоната) съпротивлението на кабел със сечение 1.5 мм2 е 0.5747 ома, а за кабел със сечение 2.5 мм2 е 0.34482. Ако колоните са ти с импеданс 8 ома загубите в първия случай са 6.7 % а във втория случай са 4 %. В случай че импеданса е 4 ома ти препоръчвам по-дебелия кабел.
Бягай за по-евтиния кабел и слушай до насита. Ако те поставя с гръб към колоните (импеданс 8 ома) и на едната сложа многожилен със сечение 10 мм2 а на другата мостов 1.5 мм2 и дължина за двата 25 метра и ги превключвам нито ти, нито някой от форума та дори и най прецизните уши на света не ще познае кога кой кабел се ползва. Съжелявам Хайфисти но това е физиката, а там няма 6-5.


:lol: :lol: Филипе... шефче ...., как си с парата , би ли вързал , аз ще съм тоя дето ще е с гръб ?...ако откажеш значи си поредния тъп , глух, нереализиран , некадърен и страхлив завиждач :D :wink: ...дано не съм прав ..е тука може да ме намериш денонощно за да реализираме облога , ако ти стиска 9898893,0889626590,0878626590 :wink:
п.с. ако съвсем случайно загубиш освен кеш , ще трябва да се регистрираш с истинските си имена и да напишеш че не разбираш от аудио , ако аз загуба ще направя каквото кажеш....абе ти да не си оня отворения мъжага дето на изложението му предложих на по 5 лв да направим същото с кабелите ....и избяга? :lol: :lol:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
bobalan
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Съб Дек 04, 2004 1:00 am
Обратна връзка:

#11 Мнение от bobalan »

който загуби облога плаща 50те метра кабел, ок? ;)

philipz

#12 Мнение от philipz »

Как знаех само какво ще стане. Не случайно започнах и така отговора. Мисля да приема облога, като той е за цената на кабела (само не ясно за мостовия ли иде реч или за онзи "специалния") и имам в предвид 25 метра не 50 - 50 е сумарната дължина на двете жила. Още едно условие - какъв е импеданса на колоната?
За Иван Рачев - името ми е Филип Захариев, а дали разбирам от аудио или не е друг въпрос. Не съм аз този дето си му предлагал 5 лв.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ivan Rachev »

:lol: явно не си същия.....залога на облога е 500 евро + да напишеш в всички възмони форуми колко си зле , аз ако загубя...сумата по 2 и аз пиша същото :D ...кабелите от бушона до говорителите са едни и същи-сребърни едножилни , демек ще се сменят след бушона всички при сравнението ...приемаш ама телефоните ми мълчат и 3-те ?

p.s. ама няма грижи ще ти казвам и кога си ми сменил само интерконекти или колони :goodman:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

philipz

#14 Мнение от philipz »

Иване, нещо си се объркал. Bell питаше за "мостов много жилен кабел с прозрачна изолация 2.5 квадрата" или "мостов едножилен". Не съм срещал в целия пост нищо за сребърни кабели. Не ми казваш какъв е импеданса на колоните? И не разбирам за кой бушун говориш :lol: Предполагам не очакваш да сменяме и захранващия кабел на усилвателя, защото само там се сещам за бушони (захранващия блок имам в предвид). За тази сума пари не съм навит :( - не че не държа на това което съм писал. Нямам нищо против да купя/донеса/платя 25м мостов кабел 2.5 мм2 и ако загубя да го оставя за да показвате на клиентите си каква е разликата м/у обикновенния и "специалния" кабел. След разразилия се спор :) имам още един въпрос - на колко години си?

philipz

#15 Мнение от philipz »

След като прочетох темата "Flame wars" млъквам и няма да пиша нищо повече. Предполагах какво може да се получи с постинга ми, но след като видях какво се е изписало там съжелявам, че се опитах да помогна на Bell в избора му. То не бяха обратни връзки, то не беше просвирване на кабел, пък и посока на кабела, та даже се разискваше мъчния живот на електрона който трябвало да се провира между капацитет, индуктивност и съпротивление и какво ли още не. :lol: Някой правил ли е опит да разбере какво е предназначението на кабела между кололоните и усилвателя - ИДЕАЛНИЯТ кабел не трябва да променя амплитудата и формата на тока който преминава през него. Да, света не е идеален а реален в следствие на което се правят компромиси. НЕ ИСКАМ ДА ВИ ЗАСЯГАМ СЪС СЛЕДВАЩОТО ИЗРЕЧЕНИЕ НИТО ДА ВИ ОБИЖДАМ: Аудиофилите, че са малко "мръднали" ми е известно, но не харесвам този начин за правене на пари. :roll: Ако съм засегнал някой се ИЗВИНЯВАМ. Ще дам мойто тълкование на Hi-Fi което винаги съм се стремял да спазвам - Висока вярност/точност демек това което постъпва на входа това да излиза на изхода. Така че не разбирам как усилвател с клирфактор от 3% пресъздава звука по-добре от друг който има под 0.01% За мен идеалната озвучителна система е тази при която няма да мога да разбера дали съм в концертната зала или в къщи. Но както казах по-горе живеем в реален свят и трябва да приемем някой компромиси, но стремежът ни към идеалното е постоянен и вероятно някой ден ще сме само на една крачка от него.

Публикувай отговор

Обратно към “Кабели и Конектори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта