Проблем с грамофон Philips AG1030

Съобщение
Автор
vpeychev
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 10:07 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Проблем с грамофон Philips AG1030

#1 Мнение от vpeychev »

Здравейте,
Имам нужда от няколко съвета, и се надявам да ми отговорите.
Вчера свързах грамофона към усилвателя ми и се оказа че работи. 22 години не е бил включван а вчера даде перфектен звук и цялата му автоматика работи макар и малко забавено защото частите са клеясали.
Баща ми го е купил през 1967 година и е слушал уникалната си колекция от 1000 плочи по която дойде време да се запаля и аз.

Имам един проблем, за който прочетох доста неща и съм наясно че тихия звук който излиза от колоните се дължи на това че нямам phono вход на усилвателя и ми трябва предусилвател за да имам силен звук.

Въпроса ми към вас е - този модел грамофон добър ли е и заслужава ли си да се вложат средства за да го направя перфектен и да работи още много години. Ще трябва да се разглоби и да се почисти всяка част, да се направи нова масичка за шасито и да се купи предусилвател.

Алтернативата е просто да си купя нов грамофон.
Извинявам се че пиша във форум за професионалисти но само тук мога да получа компетентно мнение.
Прикачени файлове
DSC_0037.jpg

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Ако си го слушал без RIAA корекция, не си чул нищо. Не само, че трябва да се усили нивото, но тя прави и еквализация!!!

1000 плочи е много сериозна колекция, която заслужава хубав грамофон - ако имаш сериозна система и желание за слушане. Ако е просто да прослушваш, почисти този и си слушай.

Аватар
gromuk
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Юни 14, 2007 12:00 am
Местоположение: SOFIA-Конювица
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#3 Мнение от gromuk »

Почисти го хубаво , без да го разглобяваш до основи, провери състояние на иглата,двигател(по една капка масло въху оста на ротора).Ела при мен ще ти дам една простичка RIAA корекция да пробваш филипса.Иначе антика, впрочем предполагам че е по "желязна" от съвремени варианти и при разумен апгрейд ще ти подари много приятни часове слушане на музика.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Преди всичко трябва да се види каква е дозата.
AG1030 може да бъд комплектован както с динамична (MM) доза AG3404, така и с кристална AG3306, AG3310.
Вторият тип не се нуждаят от RIAA, но имат тясна честотна лента, ниска динамика и високи изкривявания.

vpeychev
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 10:07 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#5 Мнение от vpeychev »

Имам две чисто нови дози на Philips DIAMOND STYLUS GP 205 стоят си неразпечатани в кутийките. Само с такива е ползван грамофона.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

GP 205 е кристална (керамична) доза.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#7 Мнение от velinski »

Според мен не си струва инвестицията това шаси, по-добре си купи ново + качествен фоно предусилвател с коректор
Колекцията ти е сериозна, че да си струва да я съсипеш
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

vpeychev
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Дек 11, 2011 10:07 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#8 Мнение от vpeychev »

Благодаря за мненията. Ще купувам нов. Наистина колекцията е добра, подредена в един шкаф правен специално за плочите, подредени са вертикално с разделители на всеки 30 плочи, всичко е описано и номерирано. Баща ми си е играл да прави описи по стил музика, по изпълнител и по композитор. Всичко се намира в рамките на 2 минути.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#9 Мнение от EmilRachev »

vpeychev, явно баща ти е бил "от нашия отбор". :wink:
Такава колекция си заслужава да се слуша на свестна техника, инвестирай и няма да съжаляваш. :smt023
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#10 Мнение от Simon »

Ако плочите са слушани (да речем) повече от по 20-тина пъти с този грамофон,
(да се чете "с кристална доза"), по-добре първо прецени състоянието им - дали
си заслужава да се купува грамофон с магнитна доза, ако плочите са "износени".
Преценката е най-добре да стане на друга система с грамофон, с магнитна доза.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#11 Мнение от EmilRachev »

Преди около 25 години имах грамофон Универсум, беше част от рак уредба, някаква корекомска щуротия.
Този грамофон беше оборудван със сапфирена игличка и прилагаше натиск около 7-8 грама върху плочата.
Не мога да ви обясня каква дълбока оран бе това, всяка плоча прослушана на този грамофон вече звучеше по съвсем различен начин, глухо и без всякакви качества.
Дано не е похабена колекцията с подобна техника, но все си мисля, че човек събрал подобна колекция е малко или много манияк и не би допуснал такива детински грешки.
Предполагам на човека не му е било хич евтино в онези години да събере хиляда плочи, тогава и сега все си е скъп винила, а и едва ли му е балкантонска колекцията.
Щом е давал луди пари за плочи, все ще е знаел как да си ползва безопасно колекцията, а не с лека ръка да я съсипва.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
bojitchko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:45 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#12 Мнение от bojitchko »

vpeychev написа:Баща ми го е купил през 1967 година и е слушал уникалната си колекция от 1000 плочи
Пак не сте чели внимателно. :D
Трябва да очакваме съсипана колекция. За съжаление!
А и ми хрума да питам: На каква уредба, баща ти, е слушал? Я смени дозата с някоя от новите. Май не ти трябва пред.

Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#13 Мнение от begemot1 »

Имах такъв- или подобен- не ти трябва пред.Иглата е съсипала винила.
Ще погледна , мисля че ми остана една игла ,нова в кутия.
Намеря ли я - ще ти я подаря.
Но не очаквай чудеса от това филипсче :D
Утре ще ти пиша дали съм я намерил.
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#14 Мнение от [AK] »

Какво е състоянието на плочите и дали са били обект на силно износване от захабена сапфирена игла може лесно да се види и прецени дори без да се слуша плочата. Първото нещо, което прави захабената игла, е да разруши високите и високата среда като буквално ги "изсича" като нож, в резултат на което остават видими с просто око светло-сиви, до бели следи на местата, където това се е случило. При силно захабяване може да се наблюдава зърнистост като с фин бял прах в браздите или цели посивели/побелели повърхности. При по-малка степен на захабяване, в по-малко динамични пасажи, може да се виждат отделни бели "резки", изглеждащи като фини бели косми по протежението на браздите. Най-ясно тези ефекти ще се наблюдават в най-вътрешните участъци от плочата. Плочата се гледа под ярка настолна лампа с нажежаема крушка (не луминисцентна, не светодиодна!) като се накланя под ъгъл и се гледат участъците, където лампата не блести в повърхността на плочата.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Проблем с грамофон Philips AG1030

#15 Мнение от velinski »

Интересно, благодаря за информацията
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта