Помощ за Technics SL - D3

Съобщение
Автор
chess_master
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2011 12:34 am
Местоположение: Хайделберг
Обратна връзка:

Помощ за Technics SL - D3

#1 Мнение от chess_master »

Господа експерти!
Имам много въпроси, но нека опиша малко ситуацията при мен:

Нов съм в форума и най-вече в раздела в който пиша.
Принципно имам техническо образование, ремонтирал съм каква ли не аудио и друга ел. техника ( поправял съм и един грамофон даже :) ), но нямам никакъв опит с Винилите.

Винаги съм знаел за естетическото предимство и кефа да слушаш чистия аналогов саунд на Винил, но винаги съм гледал от практическа гледна точка и за това съм ползвал PC-то за да слушам музика (MP3, .wave...)

Та, моята история е следната:
Подариха ми грамофон Technics SL - D3, който дойде при мен само с един счупен капак (който го оправих разбира се), но в изключително добро външно състояние като изключим това.
И сега въпросите:

1. Какво мислите за този грамофон и има ли някой datasheet за него който е готов да го сподели?
2. Рамото като гледам е на AKG (моля поправете ме ако греша), но нямам никакв технически характеристики за него. За това моля по снимката ако може да се орентирате и да ми помогнете малко :)
3. Другото което ме притеснява е натиска който иглата упражнява върху плочата... възможно ли е ако е повече от характерното за това рамо да си повредя плочите ( изхарчил съм доста пари за плочи в последния месец и последното което искам е да ги повредя :) )
4. Нямам идея дали дозата ми е добра. Виждам че е Audio Technica което би трябвало да е много добре, но не знам нито модел нито характеристики. ( снимъл съм я, но съжалявам за лошото качество на изображението)
5. Дозата имаше малко пластмасово предпазителче отпред преди иглата, но съм го махнал щото на една малко кривичка плоча на Canned Heat ми задираше. Колко "не нормално" е това? Възможно ли е иглата/дозата да ми е прекалено ниско (близо до плочата) ?
6. Имам проблем с настройката на оборотите. При 33 оборота на няколко пъти настройвам "pitch adj." потенциометъра и все си мисля че е ОК, но като пусна оригинала усещам че леееееко ми влачи... сега пак съм го регулирал, но има ли лесен практически начин как да разбера дали ми избързва или влачи песентта?
7. Възможно ли е горе посочения проблем да е причинен от изхабени ремъци ?

Сигурно и други въпроси ще изникнат и се надявам на вашата помощ :)

Като цяло искам да кажа че съм изкючително доволен от звука който излиза от грамофона. Въпреки че усилвателя ми е транзисторен а не лампов (от десет години се каня да си сглобя един лампов амп и скоро и това ще е факт). звука бих казал че е доста наситен и приятен.
Усилвателя е NORDMENDE PA 1003 , говорителите са MAGNAT 80 W 4 ома с честотна лента от 35Hz - 22kHz.

Благодаря на отзовалите се!
Прикачени файлове
Ето и всичко зеадно.
Ето и всичко зеадно.
DSC00045.JPG
DSC00047.JPG
Това ми е рамото.
Това ми е рамото.
Това ми е грамофона.
Това ми е грамофона.

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#2 Мнение от kygar »

Грамофона ти е директдрайв,т.е няма никакви ремъци.Проблема с оборотите според мен е,че не виждам да свети призмата на стробоскопа.Ако не свети призмата,трябва да я оправиш и тогава лесно се настройват точните обороти.За натиска на иглата виж тази тема
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic ... 43&t=20265 Поздрави!!
12350.jpg

chess_master
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2011 12:34 am
Местоположение: Хайделберг
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#3 Мнение от chess_master »

Благодаря ти за отговора! не знаех че няма ремъци, изобщо не съм го отварял (поне за сега)
Стробоскопа си работи, просто не е включен грамофона по време на снимките за това така.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#4 Мнение от velinski »

Отзад имаш ли врътка за настройка на различните мрежови напрежения и честоти? Виж дали е на 220-230V/50Hz
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

chess_master
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2011 12:34 am
Местоположение: Хайделберг
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#5 Мнение от chess_master »

Никъде няма врътка или копче търсил съм... отзад на захранването пище 110-120 /220-240 V 50 or 60 Hz. и това е. Просто на "pitch adj." потенциометъра няма явно разграничение къде му е средата. С тоя потенциометър се регулират оборотите ама нали Ви казвам много трудно може да се каже дали е в правилните обороти или не.
Слушаш песента ти изглежда ОК но като пуснеш същата от youtube напреимер усешташ че има малка но долувима разлика.
Сега уж съм го насторил и е доста точно. Просто мислех че е с ремъци и може те да правят проблем.

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#6 Мнение от [AK] »

На потенциометъра няма нужда да му търсиш средата. Тези правоъгълничета отстрани на диска са ти стробоскопа и са отбелязани: 1) за мрежова честота и 2) обороти - схемата ти е нарисувана отгоре (до "pitch adj.") - горните са за 50Hz, долните - за 60Нz; малкото е за 45 оборота, голямото - за 33. Пускаш, избираш скорост и гледаш там, където свети лампичката, точките, съответстващи на избраната скорост и мрежова честота, да застанат неподвижно. Самата лампа се влияе от мрежата, така че при колебания в мрежата, ще виждаш леко движение на точките, но моторът на този грамофон е DC, така че няма да има реална промяна в скоростта на въртене.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#7 Мнение от velinski »

Да, всичко се настройва по двете отметки на стробоскопа. Ако въпреки настройката оборотите се менят - по-скоро разкарай грамофона и си вземи друг.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
ljubo66
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#8 Мнение от ljubo66 »

Не разбирам какво влагате в думата "влачи". Оборотите са ниски и стабилни или детонира? Ако е второто, може да погледнете ето тази моя тема, в която колегите ми помогнаха да отстраня детонациите на моя грамофон.
http://www.bgaudioclub.org/forum/viewforum.php?f=74
ROCK'N'LOVE

chess_master
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2011 12:34 am
Местоположение: Хайделберг
Обратна връзка:

Re: Помощ за Technics SL - D3

#9 Мнение от chess_master »

ljubo66 написа:Не разбирам какво влагате в думата "влачи". Оборотите са ниски и стабилни или детонира? ...

Да предполагам оборотите са били по ниски и стабилни. Вероятно не съм настроил стробоскопа както трябва. А бе изобщо явно целия проблем си е бил в мене. Щото аз мислех че стробоскопа автоматично регулира оборотите, а изобщо не се замислях за какво подяволите са тия правоъгълници на диска..... Това си е породено от липса на опит с такава техника...

Сега е настроен и мисля че всичко е ОК!!!
Благодаря за разясненията по тая точка.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта