Стандарти при Headshell?

Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Стандарти при Headshell?

#1 Мнение от EmilRachev »

Здравейте, решил съм да си взема допълнителен сменяем шел, на който да си слагам друга доза, за проби и съпоставки ми трябва.
Просто като сменям само шела ще е много по-лесно, отколкото да свалям дозата и да настройвам другата наново.
Въпроса е обаче, че има разни стандарти на захващане, гледам в нета SME тип и разни други.
Някой би ли обяснил за какво да внимавам, как да позная стандарта на моя и да взема същия, та да не си поръчам грешния продукт от чужбина и после да си го бия в главата.
На моя шел забелязвам, че като го отвъртя с гайката и излезне навън, на самата шийка има отгоре и отдолу зъбчета, а на разни шелове, дето гледам в нета има едно зъбче само отгоре.
Също така, на моя шел шийката е към 8 мм дебела, а май срещах и други , с по-дебели размери.
Та мисля ви стана ясно какво искам да науча.
Отделно знам, че трябва да търся сходен на грамаж и размери шел, както и захващането на дозата спрямо шела да го съобразя, но това е друга тема и мисля, че сам ще се справя и няма да ви занимавам.

Благодаря предварително на помощниците! :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Стандарти при Headshell?

#2 Мнение от velinski »

Вземи си шел директно от производителя, какъв е проблемът?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Стандарти при Headshell?

#3 Мнение от EmilRachev »

Лошото е, че производителя има един загубен сайт, който е само на немски и там резервни части въобще не се предлагат.
Има само някакъв и-мейл за връзка и, ако не намеря друго решение ще им пиша.
Между другото рамото на грамофона е пребрандирано от фирмата производител и се води като Transrotor TR 800 S, но реално рамото е на японската фирма Jelco модела SA-250, леко е модифицирано и преокабелено.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Lotana
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Юни 30, 2009 6:32 pm
Местоположение: гр.София
Обратна връзка:

Re: Стандарти при Headshell?

#4 Мнение от Lotana »

Мисля, че на това рамо трябва да стане и стандартен шел нищо че е само с едно горно зъбче. Все пак добре е да се пробва преди това, защото шел с горен и долен зъб при завъртане на заключващата муфа се придърпва по-равномерно към рамото. При използването на две различни дози на два отделни шела най-голямият проблем ще ти бъде височината на дозите, защото това ще ти промени вертикалният ъгъл (VTA) и ще ти се налага да правиш регулировка на рамото по височина. За да си спестиш тази манипулация, добре е преди да ги монтираш върху шеловете, да ги изравниш по височина. Това може да стане като под по-ниската поставиш подложка предварително изрязана по контура на закрепващата повърхност на дозата. Подложката може да бъде от алуминий, пластмаса, картон, дори тънка пластинка от олово - стига да е с необходимата дебелина. Следващият проблем който трябва да решиш - е да изравниш теглото на двата шела с дозите. Това става много лесно като към по-леката доза се прикрепи с двойно-залепващо тиксо парченце медна, или оловна пластинка от вътрешната страна на шела (за да не се вижда). При поставянето на изравнителната подложка и изравняването на теглото на двата шела може, (ако човек прояви съобразителност) да се комбинират нещата. Например ако по-ниската доза е и по-лека, може подложката така да се изреже, че да се регулира и допълнително необходимата изравнителна тежест. Често пъти ако разликата в теглото е много малка, изравняването на теглото може да стане елементарно - със завиване на допълнителна гайка към закрепващите винтове, или поставянето на малко по-лек, или тежък крепеж. За цялата тази процедура са ти необходими - точна електронна везна, шублер (за измерване на височината) и малко въображение. В края на крайщата целта е да имаш два шела с дози - еднакви по тегло и височина. След това правиш необходимата регулировка на рамото по височина и си готов. Единственото което ти остава да променяш при смяната на шеловете е да коригираш необходимия натиск върху иглата, ако са с различен такъв и съответно корекция на антискейтинга! Добре е ако двете дози имат еднаква, или близка еластичност, за да може провисването на държача на иглата да е еднакво. Надявам се да съм успял да ти бъда полезен и ти желая успех!

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Стандарти при Headshell?

#5 Мнение от Simon »

Lotana написа: ...
:smt041

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Стандарти при Headshell?

#6 Мнение от EmilRachev »

Lotana, много ти благодаря за изчерпателния пост, абсолютно затвърждаваш всичките ми мисли по проблема.
Единствено не ми се иска да разкачам рамото и да го регулирам по височина, тази процедура не съм я правил и ме е малко страх да я правя, дано не се наложи точно там да пипам.
Иначе инструменти имам, и електронен шублер и две електронни везни, едната с точност до 1/1000 от грама....
Остават само малко умения, много мислене и внимателни замервания, разбира се и самоделки трябва да има с разни подложки, за да се изравнят двата шела с дозите им да са равни по тегло и височина.
Още веднъж много благодаря!
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта