Един по-специален RIAA фоно предусилвател

Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#1 Мнение от velinski »

Представям ви един проект, с когото се занимавам през последната година и смея да кажа, че е 99.99% завършен. Започна се от нахвърлени на по бира експресии с мой приятел, после експресиите прераснаха в общи идеи, идеите - в купчина железа и жици на дъска, грозната купчина - в симпатичен предусилвател. Основната идея бе да получим качество и звук, които човек не може да влезе и да купи в магазин, дори и да иска - за да изстискаме есенцията на DIY идеята :D

Резултатът е много висок клас ММ/МС RIAA предусилвател по 100% двойно моно топология с отделен захранващ блок с изцяло лампова регулация на напреженията. Самата корекция се базира на SILK LCR модули от SAC Thailand, схемата е двустъпална с пентодите E280F в триоден режим, натоварени с генератори на ток на входните стъпала и с 1:1/5k:5k double C-core аморфни трансформатори на Automatic Europe Holland на изходните стъпала. За допълнително усилване и съгласуване между MC и MM ползваме 1:10 step-up трансформатори на Peerles/Altec Lansing с възможност за upgrade между различни модели на компанията. Използвана е специална селекция части в проекта, специално подбирани по звук за максимална синергия и линеен performance: тефлон филм-фолио прехвърлящи кондензатори в стъпалото, Siemens MKV метализиран полипропилен в масло и RIFA PEH169 индустриални електролити в захранванията и отопленията на лампите, Mundorf MCap локален байпас кондензатори, резистори Riken, Iwaki, Allen-Bradley, ПТМН. Ламповата регулация е реализирана чрез EC360 регулиращ триод, 6SL7 усилвател на грешка и 85A2 референтен източник на напрежение, изправителите са GZ34. Дроселите в захранването са Lundahl LL1673, мрежовите трансформатори са поръчкови тороидални. Малосигналното окабеляване е посредством Van Damme Ultra Pure SPOFC екраниран проводник, oкабеляванеto на изходните трансформатори и захранващите рейки e с Neotech 7N OCC solid core silver wire, а сигналните маси са от OFC медно фолио. Захранващият кабел е Neotech NEP-3003 UPOCC, междублоковият от специален, теглен на пълнолуние проводник от Симон :D Корпусът е от тиково дърво, панелите са от карбон с допълнителен пермалоен екран отдолу. Общо тегло на двата модула въпреки карбоновите панели: 22.00 кг :)

Изображение Изображение Изображение
Последно промяна от velinski на Съб Фев 12, 2011 12:25 am, променено общо 1 път.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

С две думи - High End.

:smt023 :smt023 :smt023

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#3 Мнение от Mo »

8O
Те така трябва да се правят нещата! Докато четох за въпросната РИАА си мислех за Експото (за което четох преди броени минути) тази есен и няма да крия, че по лицето ми изби злобно огромна усмивка :mrgreen:
Браво! Нещо което си личи, че е правено с любов деа!
П.С. Да не се и замислям после, защо Велински е зает за година напред!
С пожелание за още много подобни отрочета, Христо.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#4 Мнение от EmilRachev »

Брех, двойно моно за РИАА и всичко толкова изпипано, не бях виждал по нашите земи някой да копае толкова надълбоко на тая тема.
От мен едно голямо БРАВО!!!
Една лека забележка, ако може - малко не ми се връзва карбона, този символ на новите технологии с тиковото дърво - типичен пример за красота на масивно ретро дърво.
В случая не, че е нещо грозно, просто аз лично бих комбинирал карбон с бели алуминиеви панели, черен пиано лак или нещо с черен мат, но не шегрен.
Тиково, лакирано мат дърво примерно добре се връзва с тъмни стъкла, за предпочитане кафяво, медни плочи, някои видове технически камък и тем подобни...
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#5 Мнение от velinski »

Всъщност това беше идеята :mrgreen: modern-retro feeling

Карбонът на живо е много красив с отенък на черен пиано-лак. Идеята беше да ползваме всичките му свойства - красота, здравина, леко тегло и уникални демпващи способности. Последното всъщност беше най-важно за проекта. Старият ми фоно предусилвател беше с меден панел и вибрациите се предаваха на лампите просто чудесно, въпреки специалните цокли с меко окачване. Но около новия фонопред можеш да тропнеш хорце, без той да те усети :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#6 Мнение от EmilRachev »

Карбона има верно завидни демпващи способности, щом от него правят тон рамена и се славят като сполучливи си прави сметката.
Би ли споделил как по-точно съчета едновременно мърдаща бобина и мърдащ магнит тугедър. :)
През един вход ли влиза сигнала за двата стандарта или са два отделни входа за MM и MC?
Нещо се мъча да го разгадая по снимките, ама не схващам идеята.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#7 Мнение от velinski »

По снимка няма да стане :mrgreen:

Идеята е много проста: един вход, step-up трафчета на октални цокли за МС, "ключове-мостове" в октални бази от лампи на мястото на трафчетата за ММ. Просто и дразнещо гениално. Нула допълнителни комутации, релета, галети, це-ка ключове и прочие замърсители на сигнала. Превключването между ММ и МС става за около 10 секунди.

Остана ми да направя и самите "ключове", че ми обещаха 2 скапани октални лампи, ама нещо ме бавят, а не искам да убивам здрави лампи...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#8 Мнение от EmilRachev »

velinski написа:Нула допълнителни комутации, релета, галети, це-ка ключове и прочие замърсители на сигнала.
Супер, точно идеята на хай-енда.
Идеята ти за такова безболезнено превключване, ако се окаже сполучлива ще почне масово да се плагиатства.
На мене между другото ми е чудно кога ли някой ще си поиграе да направи отделно двете моно и отделно захранванията на РИАА-та, демек четири отделни блока. Би трябвало да е най-зловещо, но и супер нерентабилно откъм ресурси.
Само поздравления от мен, доста си се постарал, Евала! :smt023
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#9 Мнение от velinski »

Захранващият кабел и междублоковият интерконект:

Изображение Изображение
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#10 Мнение от EmilRachev »

Какви кабели си изполвал за тях, знам те, че си привърженик на OFC, ама все пак да питам. :mrgreen:
Доколкото мога да съдя по постовете ти нещо солид коре силвъра не го долюбваш, май посребреното OFC най-ти пасва като звучене.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#11 Мнение от velinski »

В пост #1 съм описал използваните проводници
7N OCC solid core silver го долюбвам и още как :!:
Но трябва да има някаква разлика между класовете изделия - в средния клас ползвам посребрена OFC, във високия клас - 7N OCC сребро. Скоро мисля да заменя посребрената OFC с OCC мед.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#12 Мнение от haralanov »

Евала, Велински :smt023
Е това е то машина със сърце!

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#13 Мнение от Borislav Stankov »

:smt023
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#14 Мнение от DRGeorgiev »

Сериозна работа!Поздравления! Карбон,оригинално изглежда!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Един по-специален RIAA фоно предусилвател

#15 Мнение от Nikolay Kolev »

Честито, забрави да споменеш и тефлоновите цокли :mrgreen:
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта