Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#1 Мнение от EmilRachev »

Здравейте, понеже се сдобих с грамофон тези дни, та реших да се допитам до знаещите, за да не си прецакам иглата или плочите.
Грамофона беше в кашона с монтирано рамо и доза, но противотежеста отзад на рамото беше свалена.
Точно там искам да наблегна, ще пиша какво правя, пък вие ме поправете, ако бъркам.
Упътване няма или по-точно е на немски, което за мен е като на китайски, снимки или схеми също няма.
За информация рамото е това:

http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/Turntable/05.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Дозата за информация е Goldring 2300 с доколкото помня елипсовиден връх на иглата.

http://store2.data.bg/hollyshit/UREDBA/ ... G_1764.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Значи, слагам антискейтинга на нула, започвам да нанизвам противотежеста в задната част на рамото.
Там има три фиксирани положения на влизане, на средната усещам, че рамото започва да застава на кантар и го оставям така.
Започвам да въртя противотежеста и да уеднаквявам тежеста на рамото, в момента рамото е към средата на плочата.
Махам плочата и на нейно място поставям дигитална везна с точност една хилядна от грама.
Пускам внимателно игличката върху везната, върху която съм сложил мъничка хартийка срещу задиране на иглата.
Играя си още малко с въртене на противотежеста до постигане на абсолютната нула грамове.
Тогава при повдигнато рамо завъртам шайбата със скалата на точна нула, като придържам самото колело да не се върти, един вид калибрирам противотежеста на точната нула.

После завъртам колелото на противотежеста на 1.75 грама, по книжка на дозата и дават оптимална работа от 1.5 до 2.0 грама, затова избирам средното положение.
Свалям дозата върху везната и меря 1.752 грама реална тежест.
Оттам навъртам на антискейтинга 1.75, колкото би трябвало да бъде настроен според информацията в нета- същите стойности като натиска на иглата върху плочата.
Това е за момента, очаквам вашите мнения за евентуалните ми грешки, за което предварително благодаря!
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
bojitchko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:45 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#2 Мнение от bojitchko »

Не разбрах за какво ти беше ел. везна с хилядни от грама. :D
За антискейтинга трябва ненарязана плоча.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#3 Мнение от EmilRachev »

Такава везна имам - такава ползвам.
Така мисля, че най-точно ще измеря реалната тежест, която налага иглата върху плочата.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#4 Мнение от Marian Lozev »

...ако питаш мен, е най-добре на слух. :wink:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#5 Мнение от EmilRachev »

Мариане, ако има разлика в силата на ляв и десен канал след средата на плочата, значи антискейтинга е много разстроен.
Да го глася така едва ли е най-удачно. :)
Дай повече подробности какво имаш напредвид.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#6 Мнение от Simon »

bojitchko написа: За антискейтинга трябва ненарязана плоча.
+1
С малко пояснение:
На някои тест плочи, в средата има около 1см (мерено по радиуса) сектор който е "ненарязан" - т.е. няма бразди на него.
(Да не се бърка с "неми бразди", на които всъщност няма запис но иглата влиза в бразда, те са за друго :D )
Ако няма тест плоча, може да се ползват и т.н. "тест пресинг" плочи, които имат запис само от едната страна - ползва се обратната страна, като "ненарязан" сектор.
Ако антискейтингът е настроен правилно, то при въртенето на плочата, рамото и/или иглата не трябва да се мести навътре или навън по радиуса.
Това се прави, след като всички други настройки са о.к. (вкл. нивелиране!)
П.П. Би трябвало да има описание и на английски, или поне в нета.
(превода на owner manual на български, явно е много скъпо начинание за представителите на марката ... :( )

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#7 Мнение от Marian Lozev »

...аз нямам грамофон, но гледам и на слух го правят тези които ми идват на гости.

Най-лесно е , да поканиш Д-р Желязков :wink:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#8 Мнение от velinski »

На слух няма как да разбереш дали си износваш браздата при прекалено натегнат или разхлабен антискейтинг. 80% от винила втора употреба, който пазарувам от ebay, е изоран към центъра на плочата от лошо настроен антискейтинг.

Антискейтингът е чисто механична/инженерна настройка, няма нищо общо със слуха.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#9 Мнение от Ivelin Braikov »

Що не пробвате да слушате и въртите антискейтинга? Може па и да се чува... :-o


P.S. Мога да услужа с ненарязана плоча.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#10 Мнение от velinski »

Че се чува - чува се. Как се износва десния канал при недостатъчен антискейт и че се износва левия канал при пренатегнат антискейт. На слух мога да го центрирам, ама дали на практика е центриран?

Настроен на слух обричаме винила на разруха - правилният метод го е казал Симон - с ненарязан винил.
В упътването към моя Philips GA212 има и друг метод за настройка, но е по-дърводелски.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#11 Мнение от EmilRachev »

velinski написа:В упътването към моя Philips GA212 има и друг метод за настройка, но е по-дърводелски.
Дай го идейно този начин, че не ми се ще да си прекопая новите плочи, всичките са ми 180 грамови и още неразпечатани. :?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#12 Мнение от velinski »

При мен е по-скоро метод, който важи за конкретното шаси. На антискейт врътката има 2 графи за елиптична и сферчина игла и на всяка графа има отметки с грамове, които отговарят на теглото на рамото с дозата. Ако сложиш 1.8 грама на рамото, връткаш на отметка 1.8 за сферична игла на антискейта. Направено е като за идиоти, но върши добра работа.

В ръководството ти е описано всичко конкретно за твоето шаси, ако има различен метод от настройка с тестова плоча. Аз на твое място нямаше да спя докато не преведа ръководството :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

desislav123
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Окт 07, 2009 6:23 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#13 Мнение от desislav123 »

Ето го нагледно , въпреки че е на DJ-ско рамо става и на твойто :D , http://www.youtube.com/watch?v=SymDqAn3Se4" onclick="window.open(this.href);return false; ,
може и на нормална плоча като сложиш игличката на празното място в края на плочата.
Зона Б-5-3 бл.24 "Dreamaudio"
www.dreamaudiobg.com

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#14 Мнение от EmilRachev »

Сега се борих с Гугъл преводача да въвеждам някои изречения от менюъла на рамото, превод от немски на английски, ето какво излезе:

After the tone arm was raised with the lift, can now be the anti-skating setting.

The anti-skating knob should be set to the same value next to the lift as the contact force
e.g. Downforce 1.7gr. = anti-skating knob just before the 2.

Ако съм разбрал правилно, колкото е тежеста на приблизително толкова грама трябва да настроя и антискейтинга...
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Настройки по рамото - тежест и антискейтинг?

#15 Мнение от [AK] »

Просто не гони перфектна настройка на антискейтинга - такава няма :). Иглата ти е нова, плочите са ти нови - настрой вертикалния натиск да е в горния диапазон на дадения от производителя за дозата ти и слушай :). Слушай как се възпроизвеждат по-динамичните пасажи, откъси с изявена висока среда и високи, и ако нещо не ти харесва, тогава евентуално има проблем.
Последно промяна от [AK] на Пон Яну 17, 2011 11:27 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 12 госта