Идея за архив или каталог

Съобщение
Автор
Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Идея за архив или каталог

#1 Мнение от begemot1 »

Здравейте.Имам идея да си направим архив на плочите на Балкантон.
Аз отдавна съм си направил , таблица на Ексела, с номер на плоча, изпълнител и обороти.
С три листа
1 сингъли
2 ЛП
3 Пощенски картички с музика.
Не знам как ще се приеме идеята, но аз поне бях стигнал до над 3 000 плочи кашата , когато тръгна да търся плоча беше пълна :evil:
Затова всичко в кутии с номера и таблицата с описа - за 10 секунди знаех коя плоча къде е ! :lol:
А като се има в предвид че постоянно купувам или продавам някоя плоча - Резултата е :
Знам какво имам и какво нямам.
Чакам сериозни хора да се включат с конструктивни предложения !
Все пак това е едно наследство което трябва да съхраним .------лично мнение--------
Знам че някой ще кажат че съм луд, но това не ми пречи.
Идеята ми е да се допълни целият каталог от плочи на Балкантон.Търсих такъв в нета но не открих.
Ако пък някой го има ,Ще се радвам да ми го изпрати.!!!
Последно промяна от begemot1 на Вто Авг 10, 2010 4:00 pm, променено общо 1 път.
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив

#2 Мнение от [AK] »

Това ще е огромен труд :).
Интересно би било също да се изясни смисъла на каталожните номера. Моите наблюдения са следните: самите номера са просто поредни, не мисля че в тях има закодирани цени, матрични номера и т.н. Ако се ограничим върху виниловите плочи и конкретно ерата на "Балкантон" (не "Радиопром"), то най-ниския номер, който съм виждал и ми е известен (на дългосвиреща плоча), е 300 (или 301). Високите номера са в диапазона на 12000-12999 от началото на 90-те, като най-високият и очевидно една от последно издадените плочи на Балкантон, които имам, е тази на "Ер Малък", 1993г., с номер ВТА 12795. Интересно е да се намери последното издание на Балкантон :). Не съм сигурен, но мисля че съм виждал плоча от '94-та година.
Префиксите на каталожните номера очевидно са по стил на музиката - за дългосвирещи плочи например "BTA" обозначава плочи с всякаква популярна музика, включително и лицензни, "ВАА" е на детските приказки и изобщо всякакви детски драматизации, спектакли, хорови изпълнения, etc. Отделни префикси има за класиката и народната музика.
При малките плочи имаме "ВТМ", където са издадени повечето от популярните изпълнители в моно (от края на 60-те насам)., но имаме и същия префикс за стерео издания... Имаме "ВТК" също за популярни изпълнители (в стерео и моно, явно по-късен префикс), "ВКК" за народна музика, хора, etc. Най-високият каталожен номер при малките плочи, който знам, е ВТК 3985 (1990 г., Щурците - "Аз съм просто човек").
Ще е интересно ако някой поизясни кашата в префиксите при малките плочи и се намери първата и последната издадена :).

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Идея за архив

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Не разрах каква точно ти е идеята - плочите ли ще спасяваме, или ексел таблица с номерата им 8O
begemot1 написа:Здравейте.Имам идея да си направим архив на плочите на Балкантон.
...
Все пак това е едно наследство което трябва да съхраним .------лично мнение--------
Знам че някой ще кажат че съм луд, но това не ми пречи.
Идеята ми е да се допълни целият каталог от плочи на Балкантон....
Определено има смисъл да се запазят музиките на българските изпълнители ... ако не мастър ленти :| , то поне на плочи да ги има :)

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Идея за архив

#4 Мнение от velinski »

Балкантон или там каквото е останало от него си пази мастърите доколкото знам
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив или каталог

#5 Мнение от begemot1 »

http://rockdisco.narod.ru/My/balkanton.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://bulgarianoriginals70s-80s.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Попаднах на това в нета , затова пуснах и темата.
Хареса ми как го е направил руснака. :HMguit
Последно промяна от begemot1 на Вто Авг 10, 2010 6:05 pm, променено общо 1 път.
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив или каталог

#6 Мнение от Borislav Stankov »

велико, даже може някои от нещата да се преслушат ...
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив

#7 Мнение от [AK] »

Nanko Rusev написа: Определено има смисъл да се запазят музиките на българските изпълнители ... ако не мастър ленти :| , то поне на плочи да ги има :)
То ги има - в почти всеки български дом, по мазета, тавани и т.н. Проблемът е, че някои неща са в огромни количества, други са с толкова ограничен тираж, че са почти ненамираеми. Лили Иванова и Емил Димитров са номер 1 по тиражи, както на дългосвирещи, така и на малки плочи. В същото време някои сингли на други изпълнители са много редки. Изобщо, практиката по издаването на хитови песни тук е много различна от тази в повечето страни - през 60-те се издават предимно EP-ове с по две песни на страна, включително смесени изпълнители. Така например "Бяла тишина" във всяка друга страна би била издадена на сингъл - тук съществува бутната в EP със смесени изпълнители. През 70-те вече има и класически хитови сингли, като обаче с напредването на годините те намаляват все повече и вече хитове съществуват само като част от албуми или компилации от рода на "ТВ Мелодия...", "Всяка неделя", "Хоризонт", etc. В същия вид, разпръснати по компилации, съществуват още ред по-малко популярни песни на известни изпълнители, неиздавани на друго място.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Идея за архив

#8 Мнение от Nanko Rusev »

[AK] написа:То ги има - в почти всеки български дом, по мазета, тавани и т.н.....
Ако всички се надяван на това, скоро няма да ги има никъде - я на подложки за саксии, я на буклука.

Да се оправдая - аз не обичам колекционерството и нямам желание да събирам българска музика от това време :D

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив или каталог

#9 Мнение от [AK] »

Не бих се притеснявал за това - натрупаните количества са големи, а хората, които се интересуват са малко, но все пак ги има. Със сигурност много плочи са и ще бъдат изхвърлени с времето, но и това не е само за лошо - ще балансира пазара им и ще се повиши колекционерската им стойност. В момента плочи на Лили Иванова нямат колекционерска стойност, но ще имат в момента, в който останат малко (и добре запазени) копия. А това няма да се случи скоро, предвид продадените количества ;).
В същото време съществуват издания в много малък тираж, от рода "Хорът на завод X пее", които също не са колекционерски, защото са безинтересни и никой не ги търси.
От друга страна, да речем, плочите на някои рок банди от края на 80-те и нач. на 90-те, с малък тираж или малко закупени копия, се търсят и както се вижда и от този форум, някои хора са готови да дават добри пари за тях - те СА колекционерски и общо взето се пазят.
Пряко по темата - изданията на Балкантон са много и първо трябва да се категоризират - именно по префиксите на каталожните номера и да се изясни смисъла им, евентуални промени във времето и т.н. Тези неща вероятно ги има в някакви документации, а може и отдавна да са унищожени - сигурно има хора, които знаят...

Аватар
mix
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Ное 30, 2010 8:07 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Идея за архив или каталог

#10 Мнение от mix »

Идеята ми е да се допълни целият каталог от плочи на Балкантон.Търсих такъв в нета но не открих.
Ако пък някой го има ,Ще се радвам да ми го изпрати.!!!
Мик "Балкантон" АД
София, ул. Хайдушка Поляна №6
Тел 029520373
Факс 029526090
E-mail balkanton@abv.bg

Може би си пазят каталога? Гледам че отскоро са пуснали част от каталога си в itunes, spotify и т.н.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта