Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#31 Мнение от velinski »

Само дисковете ги правят в 'бяла стая', плочите ги пресоват и опаковат в някой мръсен клад/таван - съвсем сериозно. Но сериозните хора си имат машини за миене и това не е никакъв проблем. С четка само набутвате фините боклуци още по-дълбоко в браздите. Почиствате само безобидно-едрите, които правят ПУК, но набутвате по-вредните, които правят ХХХХХХХХХ :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

julianep
чете и пита
чете и пита
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 5:45 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#32 Мнение от julianep »

Всичко казано дотук затвърждава мнението ми, че ако мога да избирам между запазена оригинална плоча и чисто нова ремастерирана ще избера първата. Имам и още аргументи в тази насока. Аз лично до момента не съм имал възможност да се насладя на кой знае какъв звук от новите плочи. Липсва ми така нареченото "топло" звучене от старите винили, а то е едно от основните неща, заради които залитнах по този вид музикални носители.

p.s. Като стана дума за четки, има ли някоя марка, която бихте ми препоръчали?

IvoSR
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 6:09 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#33 Мнение от IvoSR »

Погледни тази четка:
http://exproject-bg.com/index.php?cat=5 ... roduct=346
Успех

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#34 Мнение от EmilRachev »

И аз съм с такава, доста добро качество на косъма.
Тези четки явно се произвеждат от някакъв производител, а после другите фирми си ги купуват оттам и си ги брандират, както си искат.
Виждал съм ги с какви ли не надписи на фирми, а реално четките са идентични.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#35 Мнение от Simonov »

EmilRachev написа: Абе не знам, доста несъвършена технология, влияе се от всичко, температура, прах, вода... но пък звука си заслужава терзанията.
Не е до технологията. Производителите са мондари. :evil: Купувал съм NOS плочи в оригинална запечатана опаковка. Ами от вътре са като излязали от операционна стая. Чисти, лъскат, лъскат :mrgreen:
Изображение

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#36 Мнение от EmilRachev »

Най-гадното е, че си слушам албум на касета, който съм записал директно на плоча на триглав дек преди мноооого години.
Викам си брей как добре се чува, заслужава си човек да си го вземе на плоча.
Купувам аудиофилско копие, примерно половин часов албум, който е на две 180 грамови плочи и ...налапвам бибека - ебаси убития звук.
Май масово са скапани ремастери новите изпълнения, записа е минал какви ли не обработки, нямат ли уши тия, които ги правят.
Навсякъде комерс до несвяст, тъпотия.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#37 Мнение от Nanko Rusev »

А дали винаги е виновен ремастъра :roll:

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#38 Мнение от EmilRachev »

Не знам какво е виновно, но със сигурност не е писано от мастер тейп, има яко компресия вкарана и звука е далеч от оригиналните стари плочи, пък били те и тънки, леки и на 100 години.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#39 Мнение от [AK] »

Аз съм склонен да мисля, че нещата по-скоро опират до т.нар. lost art. Когато един занаят, една технология отмре, както в случая с масовото производство на винилови плочи, започват да се губят натрупана база, знания, рутина, умения, похвати, тънкости - които отличават наистина добрите неща от посредствените. Това се предава от човек на човек... а хората не са вечни. Когато нишката се прекъсне, трябват отново време, условия и много желание, за да се навакса нивото. В тоя смисъл, не е чудно, че получаваме (c изключения, разбира се) посредствено звучащи неща. Иначе добре се спекулира с магически думички - винил, 180гр., аналогов звук, 45 об., etc., сякаш не са само предпоставка, а единствено и достатъчно условие за добрия звук.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#40 Мнение от velinski »

Още ли има хора, които се ловят на балона "нова плоча 180 грама" :P

Истинските аудиофилски 100% аналогови 180-грамки са производство до към 1990-1995 г.

Принципно не е добра идея да се купува по-нов винил от 1990 г. По-добре си давайте парите за дискове - същият цифров запис, но по-качествен :mrgreen:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#41 Мнение от Ivelin Braikov »

Имам един албум на Younger Brother на винил, който e от преди 3-4 години. Същия го слушах на оригинален диск, и се оказа, че плочите свирят ама много по-добре от диска.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Evgeniy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 99
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 8:39 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#42 Мнение от Evgeniy »

Имам последният албум на Шаде на оригинално сд и американска плоча. Вярно, че плочата няма нищо общо със старите й албуми по звучене, но звучи по-добре от сд-то. Имам още няколко такива, които за сравнение съм купувал и двете и колкото винила да няма нищо общо по звук с тези от едно време, моите наблюдения са, че едни и същи албуми на сд и плоча звучат по-добре от плочата.

Аватар
p100ynov
има опит
има опит
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 11:14 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#43 Мнение от p100ynov »

Аз имам няколко "нови" плочи, които звучат категорично по-добре от CD-то и няколко, които звучат по-зле, така че мисля, че правило "стари - по-добри, нови - по-зли" няма :)
Въпрос на късмет ли, на издател ли, не знам...
you're nobody without a naim

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#44 Мнение от Ivelin Braikov »

Може би е въпрос на подход (или липсата на такъв) към звученето от страна на артистите, музикалните продуценти и тон-инженерите. Ако в студиото се записва с висок битрейт и висока резолюция, аранжира се и се смесва със същите битрейт и резолюция, и пак така се пре-мастерира(!), напълно възможно е на плочата да иде повече информация отколкото на диска, тъй като за диска файловете някак си трябва да минат през даунсемплинг до 16/44.1, което не се налага при мастеринга за плоча.

Относно прахоляка няма нищо чудно. Повечето лейбъли си получават отделно плочите от фабриката, а обложките и пликовете от печатницата и ги окомплектоват в офиса си. По мои наблюдения в офисите на германските малки независими лейбъли чистотата е на високо ниво в сравнение с други по света... :)
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Плочите от "Дюкян Меломан" заслужават ли парите си?

#45 Мнение от EmilRachev »

Evgeniy написа:Имам последният албум на Шаде на оригинално сд и американска плоча.
Това не може да ти е еталон, този албум е едни яки и дълбоки басове .... и на заден фон някой си тананика мелодийка ...и това май е Шаде. :mrgreen:
Този албум е да си изкъртиш колоните от бас, той доминира два пъти поне над другата музика, голямо плюене падна, като го пуснаха в продажба.
Говоря само за сд-изданието, на плочата е малко по-меко и равно звученето, но пак баса доминира сериозно.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта