Въпрос за дозите

Съобщение
Автор
Jendo

Въпрос за дозите

#1 Мнение от Jendo »

Здравейте! Пиша за първи път тук, така че моля да ме извините, ако не е в точната тема! Преди няколко дни си купих един идиотски комбайн с грамофон, CD плейър и радио от "Метро". Не е нищо особено, грамофонът е с кристална доза. Чета тук-там из форума, че тези дози не са добри за плочите, могат да ги развалят. По принцип възможно ли е да сменя кристалната доза с диамантена такава и ако да, откъде мога да си купя?
Последно промяна от Jendo на Чет Юли 09, 2009 8:48 am, променено общо 1 път.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Не става. Купи си свестен грамофон.

Jendo

Re: Въпрос за дозите

#3 Мнение от Jendo »

Аз по принцип имам два JVC в къщи - един от края на '70-те - началото на '80-те, в отлично състояние, само ремък няма. Другият е модел от '90-те, но нещо пусковото му устройство е повредено. Можеш ли де ме светнеш къде мога да си ги ремонтирам?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Въпрос за дозите

#4 Мнение от Simonov »

Никъде. С повечко снимки и подробности може да се опитаме да помогнем. ;)
Изображение

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#5 Мнение от Nanko Rusev »

Можеш да си купиш работещ читав грамофон за 100-200 лева, че даже и с вградена RIAA. 100% по-добър от това от Метро :lol:

Аватар
overclock
чете и пита
чете и пита
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#6 Мнение от overclock »

Ремонт на грамофони извършват в едно магазинче в София, ул.КНЯЗ БОРИС I №132. Това е между Стамболийски и Тодор Александров.

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#7 Мнение от Alexander Gekov »

Призовавам никой не ходи за "ремонт" в това магазинче. Йонко (когото познавам по стечение на обстоятелствата от 15 години...) си позволява да "чисти" плочите които изкупува с кухненска гъба. Виждал съм го. Не искам да си представям резултатите от намесата му по какъвто и да е грамофон.

Аватар
overclock
чете и пита
чете и пита
Мнения: 57
Регистриран на: Чет Мар 24, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#8 Мнение от overclock »

Аз нямам наблюдения относно ремонтите извършвани от Йонко (сега разбрах и как се казва), но знам, че се занимава с ремонт на грамофони. Мисля, че човек ако е малко по-сръчен с помоща на форума може и сам да се справи с повечето проблеми. Трябва разбира се и много мерак и достатъчно свободно време.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Въпрос за дозите

#9 Мнение от Simonov »

Ако проблемите са механични, то често те са очевидни и могат да се отстранят. Ако си достатъчно хитър пък, може да си купиш грамофон без много много електроника по него ;)
Изображение

Jendo

Re: Въпрос за дозите

#10 Мнение от Jendo »

Здравейте пак! Успях да поправя единия от двата грамофона, за които споменавам по-горе. Работи много добре (той е и много малко употребяван преди), а звукът е супер. Само едно нещо още се чудя, от грамофона ли е, или пък от плочите, които имам (западни, сравнително добре запазени, но стари, отпреди 20-25 години може би). Без да има видими по-сериозни дефекти върху тях (драскотини, шупли и пр.), в определени моменти иглата започва да прескача или пък "забива" на определено място. След като спра и пусна около същото място, не прескача там, а в друг момент от записа. Чудя се, това може ли да има нещо общо с тежестта на рамото (в момента е на 1, 100 грама). Още нещо, тези прескачания и "забивания" се получават най-вече към края на страната на плочата, на последното парче да кажем. Или пък това си е проблем от винила?? 8O

Аватар
Stancho Atanasov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 46
Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 1:00 am
Местоположение: Габрово/София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#11 Мнение от Stancho Atanasov »

Ако грамофонът ти е в пълна изправност(правилно настроен и нивелиран) и плочите, които слушаш са без видими замърсявания, явлението, което описваш не би трябвало да се случва.

Какъв е модела на грамофона? Добре е да приложиш и подробни снимки.
Проблема може да е в механиката на рамото, натиск, настройка на антискейтинг системата, липса на нивелация...

Jendo

Re: Въпрос за дозите

#12 Мнение от Jendo »

Грамофонът е JVC. Мисля, че антискейтингът е ок, както и механиката на рамото, защото въпросният проблем не е постоянен, а се появява само в отвреме на време, и то не на всички плочи, които пускам. За нивелирането, виж, не съм сигурен, ше трябва да го направя вероятно. Предполагам, обикновен нивелир ще свърши работа в случая (дано не се изцепвам неподготвен :mrgreen: )?

Аватар
Gery
чете и пита
чете и пита
Мнения: 55
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 10:39 am
Местоположение: София

Re: Въпрос за дозите

#13 Мнение от Gery »

Нивелирът трябва да е ВЕРЕН! Може да опиташ да увеличиш малко и натиска на 1,25-до 1,5г. Зависи какъв е препоръчваният за дозата която използваш. Не забравяй да бутнеш и антискейтинга.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#14 Мнение от Borislav Uzunov »

Проблемът ти идва от лагеруването на рамото. Това може да се случи или от попаднали замърсявания в лагерите (което е малко вероятно), или от износване на лагерните легла.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
pdkfoto
чете и пита
чете и пита
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дозите

#15 Мнение от pdkfoto »

Ако тежестта на дозата не е нагласена да показва вярно, може да се окаже че си на много под 1 грам и рамото да ходи на моменти напред. Антискейтинга също сигурно не е настоен правилно и помага за това. Възможно е да ти е клеясало лагеруването на рамото и да спира на определени места по плочата. Едва ли има някаква повреда по грамофона. Всичко е последица от дълги години неизползване на грамофона. Няколко капки масло и правилно регулиране и грамофона ще е като нов.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта