Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво

Съобщение
Автор
Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво

#1 Мнение от Simonov »

Вероятно доста от вас биха се очудили що за простотия е това. Принципът на почистването е доволно прост. Жените го наричат коламаска :D Понеже нямам фотоапарат в момента ще ползвам чужди снимки. Занчи идеята е да се почисти мръсната плоча в дълбочина без ползавнето на разни псевдо почистващи разтвори. Ето техниката в детайли:

Върху мръсната плоча се нанася известно количество лепило за дърво. Аз лично ползвам Момент на Хенкел влагоустойчиво. Разнасянето се прави със стара кредитна карта или нещо подобно:
Изображение
На снимката има показани лепенки за по лесно отлепване на вече засъхналото лепило. След като се нанесе лепилото се оставя да изсъхне до безцветно.

След това просто хващате някой край и отлепвате:
Изображение
При мене се получи още по-добър резултат. Лепилото на Хенкел се отлепва много лесно на едно цяло парче, като целофанче
:D

Тук може да се види степента на проникване на лепилото в браздата:
Изображение

Ето и крайният резултат:
ПРЕДИ:
Изображение

СЛЕД:
Изображение

Като недостатък на процеса на почистване може да се посочи това, че е много бавен. На мен лично ми отнема по около 3 часа на плоча, като се стремя лепилото да е по-тънък слой. Според запознати сравнявали този метод с машина за почистване на VPI лепилото печели убедително :)

До няколко дни ще пусна и мой снимки от процедурата.
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Simonov написа:Като недостатък на процеса на почистване може да се посочи това, че е много бавен. На мен лично ми отнема по около 3 часа на плоча, като се стремя лепилото да е по-тънък слой...
Ако говорим за качествена или ценна плоча, спокойно можем да преглътнем този недостатък.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Borislav Stankov »

Доста добър метод. Браво!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Alexander Gekov »

А има ли шанс малки частици от лепилото да останата в браздата и по този начин да развалят плочата?

Аз също ще тествам и ще споделя резултатите.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#5 Мнение от Simonov »

По принцип няма вероятност части от лепилото да останат върху плочата. Най голямо внимание тярбва да се обърне при нанасянето на лепилото по вътрешната част на винила, при Lead out браздата. Понякога там се получават отделни капчици от лепилото, които може да пропуснем да отлепим. Стремете се да образувате един цял покривен филм от лепилото и да не остават отделни части.
Изображение

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от kpahlev »

Eхааа, току що спаси 30-ина стари, но добри плочи от забвение :-)
Имало живот и за тях!...
btw, На първо четене ми прозвуча доста опасен този метод, . Точно заради остатъчните капчици.
Хиляди благодарности! :D
Последно промяна от kpahlev на Пет Яну 09, 2009 10:33 pm, променено общо 3 пъти.

Аватар
antonioni
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 3:20 pm
Обратна връзка:

#7 Мнение от antonioni »

...този метод дори и да е работещ, начина по-който е демонстриран за мен лично е неубедителен...малко ми прилича на реклама на Steam Mop...

...първо състоянието на първата плоча е без коментар...аз лично нямам такава...това са твърде груби тела за тест...
...второ с такова ниско ниво на увеличение на снимките е несериозно да се коментира какво се случва в браздата/поне за мен/...200х би бил един по-добър поглед
...трето невиждам къде е третата снимка от вакуум машината...неможе да се сравнява нещо, което неприсъства в теста...
...и нещо с толкова по-гъста консистенция от миещите препарати незнам как прониква на по-фино ниво...все пак разбира се е интересно!

успех!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

Метода го тествах лично и няма никаква реклама в стил "стийм моп" ;) Както казах в началото снимките не са мои, а чужди. Просто в момента нямам под ръка фотоапарат за да покажа как става при мене. Миещите препарати в повечето случеи са чиста дестилирана водичка с добавено синтетично миещо вещество. Състоянието на плочата на снимката "преди" определено е тревожно и да си призная и аз лично нямам такива плочи.
За съжеление не разпоагам с микроскоп който да ми даде 200х увеличение за да видим какво се получава, но и на сайта на VPI също няма такива снимки "преди" и "след" миенето, нали? ;) Просто се доверяваме на ушите си. Просто пробвай и виж дали този метод работи за тебе или не. Ако не задели една хилядарка за миеща машина и си готов :)
Метода не е панацея и няма да върне съсипаните плочи към нов живот. Дори и след чистенето, някои от плочите запазиха част от пуканията, въпреки че се наблюдава значителното има намаляване.
Изображение

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Borislav Stankov »

Мислех си за сито с размер примерно 80. Филма, който ще се нанесе с липилото ще бъде много по-равномерен и еднакъв във всички посоки.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#10 Мнение от Simonov »

Ако някой може да осигури микроскоп с подходящо увеличение, реално ще може да се проверят всички възможни методи за почистване на плочи в т.ч. VPI и обикновено миене под мивката. :D
Изображение

Аватар
antonioni
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 3:20 pm
Обратна връзка:

#11 Мнение от antonioni »

...неразбирам!
...изтрито ми е мнението!
...предполагам, че е техническа грешка, ако не е така това говори за много ниско ниво....

Rumen Suvandjiev: Този пост нарушава т.11 и т.15 от правилата на форума. Моля, спазвайте ги!
Наистина не ми е приятно да прилагам други мерки.

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от Simon »

Simonov написа:Ако някой може да осигури микроскоп с подходящо увеличение, реално ще може да се проверят всички възможни методи за почистване на плочи в т.ч. VPI и обикновено миене под мивката. :D
Мога да ползвам микроскоп 1.5-50 пъти увеличение, но няма възможност за снимки, чрез него.
Все пак, така би се получила само информация за "собствено успокоение".
Не че е за пренебрегване, но има смисъл, ако се проверява за "остатъци" по плочата.
Най-добре е да се сравнят методите чрез слушане и то на сляп тест -
т.е. без да се знае с какво точно е чистена плочата и без да е гледана предварително
от слушателя/ите, за да може максимално обективно да се прецени, кой метод е по-добър!

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#13 Мнение от Simonov »

В този случей трябва да се намерят две еднакво мръсни плочи и да се почистят по двата метода. Поне аз така го виждам :roll:
Изображение

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#14 Мнение от Cvetomir »

В аптеките се продава едно мазило за лице, което като изсъхне става на "гума" служи за дълбоко почистване на порите на лицето.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Cvetomir написа:В аптеките се продава едно мазило за лице, което като изсъхне става на "гума" служи за дълбоко почистване на порите на лицето.
Козметичните средства обикновено съдържат и други вещества за подхранване на кожата, които могат да останат върху винила.
Все пак дай названието на това мазило, може пък да се окчже сполучливо...

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост