защо

Съобщение
Автор
Аватар
daniend
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Дек 24, 2005 1:00 am
Местоположение: RAZGRAD
Обратна връзка:

защо

#1 Мнение от daniend »

Защо грамофона ми в началото на плочите свири добре а към края падат високите?
Прикачени файлове
DSC02306.JPG

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: защо

#2 Мнение от varieca »

Защото линейната скорост към края е поне два пъти по-ниска. Все едно записваш на 2cm/s вместо на 4.75. Гаден недостатък на технологията.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: защо

#3 Мнение от Ivelin Braikov »

Не високите, ами се понижава цялостно динамиката към края на плочите. Може би колоните ти не свирят еднакво линейно при различни нива... :roll:
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
daniend
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Дек 24, 2005 1:00 am
Местоположение: RAZGRAD
Обратна връзка:

Re: защо

#4 Мнение от daniend »

Да не само високите, а аз си мислех че не ми е настроено рамото.Благодаря за успокоението.А някой да осведомен за Transrotor Z1 каква доза MC би била най подходяща?

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: защо

#5 Мнение от [AK] »

Ами може и да не е настроено добре, ако на всяка плоча рязко чуваш влошаване на звука в края. Имай в предвид обаче, че това зависи и от други фактори - дозата ти може да не е много добър tracker и да имаш повече изкривявания в края; геометрията - настроена спрямо рамото - ползвай шаблон, съобразен с геометрията на рамото ти; какви плочи прослушваш? - вече може да са били увредени от лоши настройки, рамена и дози преди и това най-ясно ще се чуе във вътрешната част.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: защо

#6 Мнение от Simonov »

Дозата не е настроена според мен. Ползвай протрактор съгласно рамото ти.
Изображение

Аватар
daniend
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Съб Дек 24, 2005 1:00 am
Местоположение: RAZGRAD
Обратна връзка:

Re: защо

#7 Мнение от daniend »

Мисля,че дозата е добре защото не го прави на всички плочи ,иначе плочите ми са чисто нови аз си ги разпечатвам нови издания.Сложих си шаблона на рамото и всичко е наред,може би качеството на плочите влияе уж са 180 и 200грама винил. :?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

Re: защо

#8 Мнение от Simonov »

Някои плочи са записани извън стандарта и lead-out браздата емного малка. Т.е. на плочата е набутана повече информация отколкото трябва. О тъкде горе долу се забелязва спадането във високите?
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: защо

#9 Мнение от velinski »

При мен го има този проблем при секънд хенд плочи, купувани от ebay. Подозирам, че са въртени на грамофон с лошо настроена доза и тракинг и са се износили от вътрешната страна. С нови плочи всичко е ОК.

Когато антискейтингът е пренатегнат, той буквално изорава високите честоти на вътрешните тракове.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: защо

#10 Мнение от varieca »

OK, че няма разлика между първо и последно парче? Не толкова при високите, но и изкривяванията са повече и звукът е по-сплескан. Просто с двойно и тройно повече сблъскана информация на единица винил, не може да се очаква същото качество.
Не случайно имаше едни сингли с размер на голяма плоча, които звучеха в пъти по-качествено. Те впрочем завършваха доста преди да стигнат до малките кръгчета във вътрешността на плочата.

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: защо

#11 Мнение от [AK] »

velinski написа:При мен го има този проблем при секънд хенд плочи, купувани от ebay. Подозирам, че са въртени на грамофон с лошо настроена доза и тракинг и са се износили от вътрешната страна.
Вероятно на по-стари плочи - от 60-те и преди това, свирени с кристални дози на ауто-чейнджъри и музикални шкафове. От всичко преди средата на 70-те риска е най-голям и то най-вече заради износени сапфирени игли, които буквално унищожават високите и високата среда. Най-екстремните случаи са и с изкривявания в ниските, вече от ненормално тежки рамена, моно дози върху стерео записи и нехайство. Нормално свирена плоча от средата/края на 70-те и 80-те няма такива изкривявания, защото и най-ниския клас грамофони от това време са достатъчно деликатни по отношение на microgroove стандарта.
Това за западния свят. Тука почти всяка плоча, свирена повечко на масовите кристални дози е с въпросните изкривявания - съскащи и дращещи високи и стържещи високи среди.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост