Почистване на грамофонни плочи чрез... лепило за дърво

Съобщение
Автор
Аватар
jsc
чете и пита
чете и пита
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#16 Мнение от jsc »

В аптеките се продава едно мазило за лице, което като изсъхне става на "гума" служи за дълбоко почистване на порите на лицето.
Порестата структура на човешката кожа е нещо много по-различно от структурата на винила :wink: .В единия случай става впрос за почистване на жива тъкан,а в другия за механично отстраняване на мръсотия от изкуствен материал.Според мен неможе да се очаква подобен резултат,но ако някой има ненужна стара плоча нищо не пречи да опита и да сподели.

Аватар
Nikola Krivorov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#17 Мнение от Nikola Krivorov »

Личният ми опит ( само с прежалени плочи обаче) е, че върши доста добра работа, а както каза Симонов - внимавайте с малките капки около лейбъла, аз там оставям по-дебела лента. Лепилото е същото - Хенкел Момент за дърво.
Има хора, които слагат радиално разни хартиени ленти за по-лесно отлепване и какво ли не, конци-монци, проблем съм имал само с оставено по-дълго лепило или твърде тънко лепило - започва да се чупи, буквално, и после наистина остават парченца по плочата. Спасявам се с ново голямо петно лепило отгоре, вдига и предното и всичко. :D

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#18 Мнение от Tisho »

Хех. :wink:

Този метод го ползвах преди няколко години за почистване на стружки след обработка на едни магнити. :-)
Работи перфектно но хич не ми е идвало на ум, че може и плочи да се чистят така. Само трябва да се внимава да не би лепилото да има някакви съставки които да съсипят винил-а.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

маска

#19 Мнение от Cvetomir »

Rumen Suvandjiev написа: Все пак дай названието на това мазило, може пък да се окчже сполучливо...
Питах сестрами за съответното козметично средство, нарича се "отлепяща се маска за лице" или поне за това трябва да се попита в аптеката или козметичния магазин.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: маска

#20 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Cvetomir написа:Питах сестрами за съответното козметично сресдство, нарича се "отлепяща се маска за лице" или поне за това трябва да се попита в аптеката и ли козметичния магазин.
Ще го пробваме, защо не.

Аз се размислих по въпроса какво по принцип трябва да бъде веществото, за да върши работа в случая.
1. Да може да се отлепва лесно от винила.
2. Да съхне бавно, за да има време да проникне дълбоко в браздите
3. Да не оставя следи по повърхността след махане
4. Да не взаимодейства по никакъв начин с винила

Във всички случаи идеята с нанасяне на филм ми се струва по-добра от миене с всякакви чистещи препарати заради принципа си на действие.

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: маска

#21 Мнение от Simon »

Rumen Suvandjiev написа: ...Във всички случаи идеята с нанасяне на филм ми се струва по-добра от миене с всякакви чистещи препарати ...
Като се добави вакуума и възможноста за разтваряне на мазнини (?), не е ясно кой е по-добър :D.
Верно машината е доста скъпа, но при колекция от да речем над 500 плочи си струва. Още повече че отнема 1-2 минути/плоча.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от Rumen Suvandjiev »

AK написа:Основен проблем, който се появява - силно наелектризиране на плочите (тези, които не съдържат антистатични вещества, т.е. повечето), което води до още по-силно привличане на прах и други частици.
Кога се появява наелектризирането? По време на отлепване ли?

P.S. Картинките, които си приложил съм качил и локално, за да се виждат.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Stefan Stefanov »

малко офф: Много добре изглежда! Като гледам сте на път да изкопирате и грамофонна плоча! Просто трябва да повторите процедурата върху "негатива" от засъхнало лепило. :D

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#25 Мнение от Tisho »

Rumen Suvandjiev написа:
AK написа:Основен проблем, който се появява - силно наелектризиране на плочите (тези, които не съдържат антистатични вещества, т.е. повечето), което води до още по-силно привличане на прах и други частици.
Кога се появява наелектризирането? По време на отлепване ли?

P.S. Картинките, които си приложил съм качил и локално, за да се виждат.
С колегата си говорихме точно за това преди малко.
Най вероятно наелектрезирането се появява от изкуственните материй на които е сложил плочите. :wink:

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#26 Мнение от Simonov »

Не, действително има наелектризиране на плочата веднага сле дотлепването на лепилото. Така докато чакаме да изсъхне единият слой, другият полепя известно количесто прах. Аз лично вече намазвам плочата и отдвете страни и свалям двата слоя едновремено. Веднага след това може да се ползва антистатичен препарат нанесен с кърпа от микрофибър.
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Simonov написа:Веднага след това може да се ползва антистатичен препарат нанесен с кърпа от микрофибър.
Не става ли с безконтактни устройства за сваляне на заряда?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#28 Мнение от Simonov »

ZEROSTAT ама е малко скъпичко :D
Изображение

emzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 5:37 pm
Обратна връзка:

#30 Мнение от emzo »

Става много добре и с лепило С-3000.
Пробвах.
Перфектно.
Събира всички буклуци.
Отделя се от винила перфектно и без да има нужда от индекси по краищата.
Работя по технологията с това лепило разредено с различно количество вода и различни начини на сушене.

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 1 гост