Въпрос за тези две дози

Съобщение
Автор
rudiem

Въпрос за тези две дози

#1 Мнение от rudiem »

Здравейте! Разполагам с тези две МС дози:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/141/35053_995.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/141/35054_017.JPG

Тази, която няма жълта субстанция по нея е свалена от грамофон ЧасПром(неработеща), а другата е новата, която купих. След замяната на старата с новата звукът, който вади грамофона е с липса на бас и ниски среди, високите са със съскащ отенък и е меко казано гадно да се слуша подобен бъркоч.
На какво може да се дължи тази аномалия?
Какво е свойството на тажи жълтеникава паста по самата доза?

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

òîâà èçãëåæäà å îïèò çà ðåìîíò,íåóñïåøåí åñòåñòâåíî.à çâóêà òè ñèãóðíî å òàêúâ çàùîòî íÿìàø RIAA êîðåêòîð.

Timofei

Re: Въпрос за тези две дози

#3 Мнение от Timofei »

Това са кристални дози и по принцип са с малка динамика!!

Аватар
DDB
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 200
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#4 Мнение от DDB »

Несериозно е по принцип да се говори за някакво качество със този тип доза, да не говорим, че съсипва плочите... А, освен това никакъв RIAA коректор не върши работа с този тип доза - това е кристална доза относително линейна и с доста по-високо ниво изходно ниво.
Махни тоз грамофон (навярно някой руски или български от 60-70-те).
Дори една UNITRA G601 (можеш да я купиш за 20-тина лева) ще върши много по-добра работа... А истинския грамофон е скъпо удоволствие, но ако ти завлезне ще харчиш, кеф цена няма!!!

Аватар
dbxkk
чете и пита
чете и пита
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от dbxkk »

Дозата е тип ГЗК-663,пиезокерамична.Жълтата паста е причината за лошия звук без ниски.Вместо нея трябва да има демпващ пълнеж.

rudiem

#6 Мнение от rudiem »

dbxkk написа:Дозата е тип ГЗК-663,пиезокерамична.Жълтата паста е причината за лошия звук без ниски.Вместо нея трябва да има демпващ пълнеж.

Наистина дозата е такава. И двете са оригинални. Първата е "изтекла" а втората е закупена с тази жълта паста по нея. тя е някакво твърдо вещество. Придава нееластичност на пиезокерамичните пръчки и затова предполагам резултата е същия както при "изтеклата" доза.
За сега закърпих нещата като ремонтирах старата кристална доза. :P
Ако някой се интересува как :lol: , ще напииша. Може и снимки да спретна. Ако разбера как да се оттърва от жълтата паста, може и да пробвам втората доза и евентуално ако не работи да и приложа същата процедура както при старата. За сравнение бих искал да ви сложа и линк на разликата във звука която се получи след ремонта но до сега такива файлове не съм закачал във форум и не знам как да го направя.
Грамофонната доза е от грамофон ЧасПром "ГЕС 301".

Аватар
neutravlad
чете и пита
чете и пита
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 12:00 am
Местоположение: Чикаго / Благоевград
Обратна връзка:

#7 Мнение от neutravlad »

Тц, тц... Ще си развалиш плочите ако продължаваш да слушаш с тази кристална доза. Ако не ме лъже паметта натиска е от порядъка на 1 грам , което е убийствено за плочите :( (както ме поправиха по-долу не е 1 грам а доста повече, но каквото и да е щом е кристална е кофти за плочите)
Е, ако слушаш сръбска музика тогава може. Така поне ще развалиш така и така развалените вече плочи :lol:

Едит: Добре, де казах ако не ме лъже паметта :oops: Колко е натиска на кристалната доза?
Последно промяна от neutravlad на Вто Ное 27, 2007 10:33 pm, променено общо 2 пъти.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

neutravlad написа:Тц, тц... Ще си развалиш плочите ако продължаваш да слушаш с тази кристална доза. Ако не ме лъже паметта натиска е от порядъка на 1 грам, което е убийствено за плочите :(
Е, ако слушаш сръбска музика тогава може. Така поне ще развалиш така и така развалените вече плочи :lol:


Изказваш се неподготвен за този 1 грам. Много малко дози могат да си позволят да работят пти толкова малка сила на натиск и то в комбинация с доста добро рамо, което от своя страна иска своето от масата ;) Дозите на Shure могат да работят на 0.75g VTF, ама сигурно ще им не нужно нещо от сорта на RB-300; Linn Basik през и SME 3009 и нагоре. Аз лично не съм виждал за момента подходяща комбинация рамо-доза която да работи успешно на 0.75g. Моята доза я карам на 2гр. и не съм си повредил нито една плоча ;)
Изображение

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от Simon »

neutravlad написа:
Едит: Добре, де казах ако не ме лъже паметта :oops: Колко е натиска на кристалната доза?


Над 8г, обикновено 10-14г, затова много от плочите слуашани с такива "дози" са вече непригодни за ММ/МС дози. Износват неравномерно/неправилно иглата, а и не се чува добре, да не кажа че се чува много зле!

Аватар
BMPO
има опит
има опит
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от BMPO »

Тази доза е един от кошмарите на 60-те, Време, когато всичко беше фулреиндж и лампови усилватели. А транзисторните усиватели беха блян. Е, въпросната доза тогава минаваше за "щадяща", понеже имеше една друга, която имаше 2 игли и се въртеше за 33 и 72оборота.

rudiem

#11 Мнение от rudiem »

С какво да премахна тази жълта консистенция, ако е възможно изобщо?
И какъв трябва да е демпващия материал, за който става дума по-горе в темата?

Публикувай отговор

Обратно към “Винил”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта