Детектор на инфразвук

Съобщение
Автор
ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Детектор на инфразвук

#1 Мнение от ВИТАН »

За инфразвука пише и в „Изгубените открития” на Джери Василатос. У нас (няма океани, пустини и пр.) най-вече го има до строежи, до дискотеки, натоварени пътища и най-важното: най-често достатъчно време преди земетресение.

Полезно човек да има включено такова детекторно устройство в къщи. Не е ясно кой болен мозък ще реши да ползва терена за нек’ви многовариантни HAARP постановки, а и България е земетръсна зона. Дори теоретично детектора може да спаси нечий живот/животи - така че има смисъл. Колкото до здравето, дългото стоене на инфразвук освен психясване, води и до други проблеми. А инфразвука не се чува...

Освен написаното по-горе, инфразвуковия детектор може да алармира срещу психотронно оръжие и по-важното: срещу кражба. “Преодоляване” на стъкла, врати и стени. Няма подходящи микрофони за толкова ниски честоти, но ако се използва микрофон, той трябва да покрива 20 Hz.
Вероятно говорител с лека широка мембрана може да свърши работа. Ако няма да се прави разработка с MCU, то сигнала може нататък да отива за честотомер, а след някакъв амплитуден детектор – към аларма. Аларми под слънцето всякакви…

Продукта ми е стар и затова пиновете на ОА трябва да се проверяват и коригират. Иначе най-добре е човек сам да си направи датчика: от лека бобинка, голяма лека мембрана и няколко магнита от HDD. Схемата няма да я правя скоро. Ако някой я прави и има проблем – да свирка. Ако го направи и е ОК, пак :) Това още е само проект.

Из Нета на тема инфразвук - истинските датчици са с ГОЛЯМ габарит, а цените на устройствата хич не са народни… Това, което съм спретнал като проект мисля е минимума като цена и сложност.

Сехмата: http://mazeto.net/index.php?action=dlat ... tach=15838" onclick="window.open(this.href);return false;
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#2 Мнение от ВИТАН »

Бутам полека детектора на инфразвук. Но не се сещам за домашен източник на инфразвук, за да мога да настроя чувствителността. Да вървя на пътя да чакам ТИР-ове или да карам кола (и да настройвам) за сега не ми се иска, а и няма да има „повторяемост”.

Минават ми глупави идеи: като да сложа „разбалансиран товар” в хладилника или да тропам с крак. Някой сеща ли се за „качествен домашен” инфразвук? Може и на лични.
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#3 Мнение от npn »

Програма за честоти > аудиоусилвател > басов говорител.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#4 Мнение от Ivelin Braikov »

ВИТАН написа:Някой сеща ли се за „качествен домашен” инфразвук? Може и на лични.
:mrgreen:

Встрани от основната тематика на сайта (Райф), се занимаваме и със звук... :wink:
Въпросът с инфразвука не опираше ли просто до мощност?

Съвсем сериозно мога да ти услужа с излъчвател временно. Трябва ти комби или баничарка. Трябва ти и усилвател.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#5 Мнение от ВИТАН »

До колкото съм говорил на лични с един от админите, какво пише в NEW ORDER определя Кирил Кирилов...

Нямам големи колони за басове. Нито пък мисля да дъня яко музка, белким сляза под 20 херца.... Ако е за уредба, мога да си намеря. Но не ми се разнасят сандъци насам-натам. В краен вариант ще отида някъде, където има големи колони. Ако не измисля нещо "домашно".

Но ми се ще да е само инфразвук, без честоти над 25-30 херца.... Да няма погрешно сработване.
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#6 Мнение от npn »

На всяко едно кръстовище има инфразвуци, колкото ти душа иска. След като ще разкарваш детектора, може да отскочиш до някоя гара. Големите дизелови локомотиви, със сигурност са добър източник на инфразвук.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#7 Мнение от Ivelin Braikov »

@ВИТАН
Можеше поне да опиташ да си дадеш вид, че си приел шегата като такава. Пак слагам добронамереното намигащо смайли: :wink:

Самото слизане под 20 херца не представлява проблем. Мембраната на говорителя, който ти предлагам почва да се движи видимо от 2-3 херца нагоре. Доколкото си спомням във форума вече е обсъждан ефекта на инфразвука, и изводът беше, че интензитета, който би могъл да вреди се постига много трудно... :roll:
(Не е нуждо да "дъниш музика", когато можеш да му подадеш синусоида примерно 10 херца)
What would you attempt to do if you know you could not fail?

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#8 Мнение от ВИТАН »

Благодаря за инфото, но се сетих нещо.

Първо ще пробвам пералнята. Особено на центрофуга. Вероятно ще я хвана дори в съседната стая :D
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#9 Мнение от Ivelin Braikov »

Няма ли да си по-близко на предпране? :roll: :D
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#10 Мнение от Marian Lozev »

.... :D и аз мога да услужа с два излъчвателя, но хамалите искат по 50лв. на рог =200лв. трябва ти и камион.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#11 Мнение от ВИТАН »

Едно малко говорителче с лека мембрана, подкрепено отзад с 4 магнита от HDD, дава ефективна стойност максимум 7mV. Нормално 1-4 mV. Измерено с мултицет. Това за датчик, иначе професионалните имат диаметър в метри. Но целта е домашен уред, а не нещо с научна цел.

По проекта ОУ-тата са 3, но заради филтрацията има големи гасящи резистори. Без предусилвател няма да стане. Иначе може да се мине на елемент, даващ различно напрежение в зависимост от налягането (или промяната му). Има такива, но не са масови и по-трудно се намират.

По схема на един колега се сетих да използвам 2-ву гейтов транзистор. Така ще отпадне необходимостта от още няколко 10 000 uF, кондезнатори.

Мисля да сложа и един MCU, та схемата да придобие малко „акъл”. Това в частта за алармата. Колкото имам време и възможност ще бутам по темата. Като стане така, че да ми хареса, че кача схемата и сорса на MCU-то.
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#12 Мнение от ВИТАН »

Проектирах активния филтър на детектора с програма на Texas Instruments, но явно математиката не отчита гранични величини (няколко херца) и вида на ОУ-тата. Схемата изпълнена така не е нещо сериозно. Чудя се, ако продължа с говорителче (подсилено с магнити) за датчик, има за сега 2 основни пътя.

1-во стъпало биполярен в схема ОБ, заради нискоомния „генератор”.
1-во стъпало с двугейтов BF960 например, да избягам от поне един голям капацитет (щото ще има доста).

Руснаците дават някоя и друга схема. При интерес ще кача инфо/схеми. Даже едни се хвалят, че засичат човешки стъпки от 10 метра…, но нещо не дават датчика.

Тия дни ще се поровя за някаква цифрова филтрация с MCU или подобно. Ако някой има някаква идея, да свирка тук или на лични.

Който иска да задълбае в проблематиката на инфразвука: http://asaha.com/ebook/zOTI3MzY-/Detect ... asound.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

ВИТАН
има опит
има опит
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 7:22 pm
Местоположение: BG
Обратна връзка:

Re: Детектор на инфразвук

#13 Мнение от ВИТАН »

ВИТАН написа:......че кача схемата и сорса на MCU-то.
http://mazeto.net/index.php?action=dlat ... tach=23601
Пътища се правят с ходене: 3,4 kV/us.

Публикувай отговор

Обратно към “NEW ORDER”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта