Електролитни кондензатори на 15 години

Съобщение
Автор
ByD

Електролитни кондензатори на 15 години

#1 Мнение от ByD »

Здравейте, имам 4 електролитни кондензатора, кюстендилски, 33 mF / 63V, които бях купувал '92 година за един проект, който така и не се реализира докрай. Сега ми трябват такива за филтрови на захранването на едно стъпало (а гледам цените на големите кондензатори понастоящем хич не са приятни) . Само се чудя дали 15 години по-късно може да се разчита на тях? Кондензаторите въобще не са ползвани. В момента нямам възможност да ги премеря някъде. Ако може някой, който има наблюдения върху подобни кондензтори на подобна "възраст", да сподели дали да разчитам на тях или направо да търся нови?

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#2 Мнение от Dman »

Пусни ги на 20-на волта няколко часа да поработят, и плавно им вдигни напрежението докато достигнеш работното им. Мисля че няма да имаш проблеми с кондензаторите.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

Нямаш никакъв проблем с тези кондензатори. Аз ползвам, без проблем, много по-стари. Зареди ги през резистор и ги задръж така няколко часа.
五郎

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Fenkiller »

Никакви проблеми със старите български електролити!
Ползвай смело!
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

ByD

#5 Мнение от ByD »

OK, благодаря за съветите - ще опитам, както препоръчвате.
И още един въпрос ми се върти из главата - дали е необходимо (в крайния работен вариант) при толкова голям капацитет да сложа някакъв резистор от порядъка на 20 Ohm на входа преди трансформатора за да ограничи пиковия ток в първоначалния момент и след 3-4 сек да го шунтирам? Или трансформатора така или иначе ще ограничи тока до някакво разумно ниво, докато кондензаторите се заредят? Става дума за +/-40V захранване с 400 VA трансформатор.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Мекият старт е винаги по-добрия избор!

ByD

#7 Мнение от ByD »

Stefan Stefanov написа:Мекият старт е винаги по-добрия избор!


E, в такъв случай ще се прави. Благодаря :D

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост