AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

Съобщение
Автор
ptaskov
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 01, 2017 10:13 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#1 Мнение от ptaskov »

Здравейте!
Сдобих се с чифт слушалки от въпросния модел (версията със сребрист цвят и 600ома). Към тях вървяха и резервни драйвери. Проблемът е, че звука не ми харесва - средите са преобладаващи, високите са съскащи, а басът е на заден план. Имам чувството, че имат пик в средите. Имам също така и чифт k-141 Monitor - златистата серия. Те ми звучат доста по-балансирано, без излишно присъствие на който и да е честотен диапазон. Прослушванията съм правил на различни източници и усилватели и резултатът е общо взето един и същ.
Пробвах да сменя падовете с такива, осигуряващи повече обем между драйверите и ухото, но нямаше голям ефект. Смених също така драйверите с резервните - без промяна в зука.
Ще се радвам притежателите на такива слушалки или тези, които са ги слушали, да споделят своето мнение или идеи за модификация.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#2 Мнение от velinski »

600-омовите слушалки имат нужда от сериозен качествен усилвател с достатъчно усилване по напрежение, без да се изтънява звука. Лампово стъпало би се справило добре. Не знам какво стъпало ползваш, но според мен това ти е проблемът. Също така К141 са си нисък клас слушалки и не очаквай от тях чудеса като цяло.

Ако източникът ти е мобилен - забрави за добър звук.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

ptaskov
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 01, 2017 10:13 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#3 Мнение от ptaskov »

Използвах "Диамантен буфер" с ток на покой на крайните около 80mA, изходът на DAC-а ми осигурява достатъчно високо ниво. Пробвах да ги вържа и към слушалковия изход на един усилвател Grundig V7200, към телефона ми, към комютъра, към CD плеър Philips CD604. Звукът е все така изтънен, дори дразнещ. Другите ми слушалки - K141 Monitor не се държат така. Не очаквах да намеря такава голяма разлика между двете серии на K141 (златиста Monitor и сребриста).

ptaskov
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 01, 2017 10:13 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#4 Мнение от ptaskov »

Оказа се, че драйверите на сребристия модел са без отвори в централния полюсен накрайник. Може би това обяснява голямата разлика в звученето спрямо Monitor серията.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#5 Мнение от velinski »

То при теб се получава лек парадокс. На 600-омовите ток не им трябва, а транзисторно стъпало с голям гейн свири тънко. Чуй ги с лампово стъпало, в Пловдив има къде...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

ptaskov
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 01, 2017 10:13 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: AKG k-141 600 ома - впечатления и идеи за модификация

#6 Мнение от ptaskov »

Сложих демпващ материал зад драйверите. Може и да си въобразявам, но сега звукът ми харесва доста повече. Явно е потиснал средночестотния пик.
Когато ги купих, материалът се беше разпаднал от времето и го бях махнал.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта