Портативна система на батерии (само идея)

Съобщение
Автор
Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Портативна система на батерии (само идея)

#1 Мнение от Drifter »

Идеята ми е свързана с това да се направи малко по-приятна за слушане и доста по-динамична портативна система от масовите разпространени. Няма да търся аудиофилско качество, защото по начало музиката ще се възпроизвежда от mp3 формат, изпълняват в телефон. Каква е целта тогава? Възможността да се слуша приятна музика за отмора или муза на всевъзможни места. А било то и като фонова музика в приятелски кръг.

Къде ще се ползва?
- При пътувания с автомобил и престой на къмпинг, място за отдих или просто някоя поляна.
- На кратки преходи в планината. Затова ще е необходимо да се ограничи размера и теглото.
- В палатка или заслон.

Максимално тегло?
Надявам се да то да може да се ограничи до 3-4 кг. Така ако наистина има нужда, ще може да се пренася в туристическата раница и на по-големи разстояния, където няма цивилизация, електричество и т.н.

Бюджет?
Като всяко нещо и бюджета е ограничен. Точно колко не съм определил, но от посочените по-долу идеи ще добиете представа.


Ето какво съм намислил.

Изходно устройство - както вече споменах телефон.

Усилвател - Lepai LP 2020A (не ми позволява да посоча линк)
Изглеждат добри отзивите, а не нищо не пречи да се пробва, предвид цената.

Захранване - акумулаторна батерия 12V около 3A

Озвучителните тела ще са най-голямо предизвикателство според мен. Трябва да са леки и широкоспектърни, да възпроизвеждат и ниски честоти. Понеже не се сещам за готово решение, ще пробвам да направя.
За драйвъри съм харесал: Fostex FE83En 3"
А като проект, това:
57.JPG
Не знам какъв трябва да е материала, за това ще разчитам да ме посъветвате.


Надявам се от пръв поглед да ме ориентирате дали това което си го мисля, има на практика смисъл или готовите решение в класа до около 300 лв., биха били не по-лош вариант.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Drifter написа:За драйвъри съм харесал: Fostex FE83En 3"
Аз не бих ползвал на открито говорители с нежна хартиена мембрана.
По-скоро бих се спрял на нещо такова:
http://www.parts-express.com/tang-band- ... r--264-812

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#3 Мнение от Dimitar Atanasov »

Преди години и за бях започнал едно такова начинание и се оказа, че най-добре е да се вземе един "касетофон". Така или иначе за употреба на открито смислено качество на звука е прудно постижимо, ако не и невъзможно, с посочените ограничения. Споменатите 3-4 килограма имат смисъл само ако се носят с кола (но тогава може да се мосят и по-големи). Ако трябва да се носи на гръб всично над 1кг е излишно. Ако трябва да се събира в раница ще има и по-строги изисквания. Захранването - ако ще е акумулатор - трябва така или иначе периодично да има ток или кола. По добре е да е на батерии. Могат да се купят отвсякъде и имат по-високо съотношение заряд/тегло, а и пак може да са акумулаторни. Но тогава захранването тябва да е 3-6 волта, защото е безсмислено да ти трябват 20 батерии за да се слуша музика, а и ще могат да се зарждат със зарядното на телефона. Говорителите трябва да са някакви със pvc, зада не се налага смяна след всеки излет. Като цяло качеството става трагично, и едно малко касетофонче върши същата работа.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#4 Мнение от Drifter »

Не бях помислил за хартиената мембрана.
Dimitar Atanasov написа:Споменатите 3-4 килограма имат смисъл само ако се носят с кола (но тогава може да се мосят и по-големи). Ако трябва да се носи на гръб всично над 1кг е излишно.
Преди съм мъкнал какви ли не излишни тежести в раницата из балканите, като консерви и стъкларии :D , та ако чак толкова ми се слуша музика на някой заслон или при по кратък преход, пак бих могъл да се прежаля.


Излиза в крайна сметка, че начинанието е безсмислено. Но ще ми е интересно да пробвам да сглобя озвучителните тела извън рамките на "проекта", защото изглеждат нещо между бас-рефлекс и мини хорна. Много съм любопитен да чуя как ще звучи, ей така за експеримента. Тъй като нямам никакъв практически опит със сглобяването или конструирането на ОТ, бихте ли ме посъветвали от къде да започна - най-вече какви материали могат да се намерят ползват от аматьори?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#5 Мнение от Ivelin Braikov »

И аз преди време мислих и правих едно нещо с подобна идея, и аз стигнах до липсата на смисъл в един момент. След като ще се слуша от телефон, най-евтино, леко, лесно и ефективно ще е да си направиш просто една хубава хорничка за телефон.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Преди ерата на телефоните, когато ходех по планините, бях направил ... вероятно още стои някъде из къщи... едно малко усилвателче, захванване от две батерии ААА, две малки говорителчета, изходи за външни колони и за външно захранване (поддържа до 15), потенциометър за усилване и всичко това събрано в кутия с размери на цигарена. Последните спомени за употребата му бяха когато бях в казармата. За източник можеше да се използва всичко с 3.5мм жак, например уокмен....За усилвател ползвах една интегралка с много ниско захранване, но не помня каква. Като цяло резултата бе една идея по-добър от съвременните телефони.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#7 Мнение от Drifter »

Dimitar Atanasov написа:... едно малко усилвателче, захванване от две батерии ААА, две малки говорителчета, изходи за външни колони и за външно захранване (поддържа до 15), потенциометър за усилване и всичко това събрано в кутия с размери на цигарена.
Това звучи много практично и за сегашните стандарти

Ivelin Braikov написа:След като ще се слуша от телефон, най-евтино, леко, лесно и ефективно ще е да си направиш просто една хубава хорничка за телефон.
Това също бих искал да го видя. Особено в комбинация с устройството на Димитър. Ще е много интересно на практика. Дали се намират чертежи на подобни мини/микро хорни?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#8 Мнение от Ivelin Braikov »

За чертежи не знам, но има вече много, и DIY, и фабрични. Това, за което говоря, е хорничка, в която поставяш просто телефона, без допълнителен усилвател. Напиши в Гугъл Iphone horn например, и разгледай идеите.

Ето нещо такова: https://www.youtube.com/watch?v=7SgpHSwQvwo

https://www.youtube.com/watch?v=Wx8PtUrtfiE
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#9 Мнение от Drifter »

Хах за iPhone какво ли не правят. Аз си мислех за малка хорна със собствен драйвър. Има ли поне някакъв леснодостъпен материал за създаването на олекотена и малка хорна или поне някакъв хибрид като като скицата, която постнах в темата?

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#10 Мнение от Ivelin Braikov »

Шперплата е относително лек, и е подходящ. Постнал си басрефлекс. Малки хорни има в темата с проектите.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#11 Мнение от kromuilis »

Хорните като идея по принцип свирят добре в затворено помещение. Не че съм вадил примерно моите на открито, но при проектирането им се залагат компромиси във връзка с това, че ще свирят в помещение. Тоест хорна с някакви параметри на открито, трябва да има 3-4 пъти по-големи размери, отколкото на такава свиреща в помещение.
С други думи лично аз смятам, че хорна не е добро решение за слушане на открито, особено ако се стремим към малки габаритни размери.
Иначе за материал на кутии шперплат е идеално, също става и сандвич от 2-3 слоя 3мм mdf. Лепилото между слоевете го вдървява и поне според мен е доста удачно, ако търсим лекота на конструкцията.
Успех!

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Портативна система на батерии (само идея)

#12 Мнение от Drifter »

Благодаря за информацията! Мислех си за многослойния шперплат но не съм виждал някъде локално да се предлага, само във фирмени сайтове.
И аз стигнах до извода, че хорните май не са удачна идея в компактен вариант на открито след четене из форума :)
Все пак много ми хареса проекта на Стефан Стефанов и сигурно ще опитам да го изпълня. Едва ли ще излезе на открито, но все ще му се намери място :) Остава само да намеря от къде да си набавя дървения материал.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта