Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

Съобщение
Автор
maniak
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 12:00 am
Местоположение: Duisburg
Обратна връзка:

Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#1 Мнение от maniak »

Привет на всички! До сега предимно четях и се възхищавах на творенията на сайта, за което голям респект! Дойде време (и пари) и моя милост да се обзаведе с нещо прилично в начален клас. Прилагам копие от кореспонденцията ми с Кирил Кирилов, т.к. не успях да пусна тема в началото. Благодарение на Стефан Стефанов ето и моето питане:

За какво става въпрос- общо казано "от къде да започна"? В смисъл искам да си изградя до колкото е възможно сам, една непретенциозна DIY система. Изключително много се кефя на хората във форума и какво постигат със завидна доза майсторлък. Имам хъса и желанието, имам и доста инструменти и като гледам красотите из галерията, просто ме сърбят ръцете да почна и аз да "кова" нещо... Лошата част е, че източникът ми Е и за близките години ЩЕ бъде служебният ми лаптоп. Звукът за момента е от вградените високоговорители или тези на монитора към него. Това искам да променя. Съответно най-хубавото, с което разполагам са ФЛАКове. Като стил на музика- всичко. В зависимост от настроението слушам етно, релакс през хаус, техно до рок и метъл. Не съм стъпвал на концерт, така че за вярно звучене и дума не може да става при мен. В повечето теми за съвет за усилвател, веднага идва въпросът за колоните. Те трябва да са букшелф, заради ограниченото място (1м между тях и 1м до мен). Тук е първото питане: от проектите на Визатон и Фостекс, кои бихте препоръчали? Тези, които са изброени на сайтовете им за всеки говорител- дали ще свършат работа или да се насоча към някой проект от форума? Също така, като качество, кое е за предпочитане- Визатон, Фостекс или Монакор? Бюджета разбира се е скромен-200-250 евро за високоговорители. Но ако трябва и си заслужава може да се напъна до 300. Знам, че е ламерско да се избира високоговорител на външен вид, но много ми допада ФЕ206 като визия. Като идея ми се върти финиш с черен пиано лак, за да изпъкне бялата мембрана...но по-натам. Относно това, което търся- за съжаление живея в Германия и няма как да отида до някой от форума и да слушам и да кажа ето това ми харесва. Последната масовка по магазините, която слушах беше 2.1 озвучение на Босе. Басът беше такъв, какъвто търся- мек и пърхащ. Не искам гъгнене и думкане. Не искам и да ме боли глава след 2-3 часа слушане. Но въпросната система беше на 1999 евро, което ми е множко...Надявам се с оглед на моите обяснения да сте разбрали какво търся- и оттам кое би било подходящо за мен- ТЛ, малка хорна или басрефлекна конструкция? Запоявам културно, но не съм много на ти със схемите, т.е. ако трябва да се прави и някакъв филтър, ще трябва много питане, за това предпочитам широколентов високоговорител във ОТ без външна намеса. Оттам и следващият ми въпрос- след като ме ориентирате за типа тонколони, с какво ще е най-добре да се хранят? На времето синьото хапче беше голям хит, сега чета червеното, но може би и нещо като DOGC? При положение, че не търся вярност(надали ще я оценя) или чуваемост на звуци, за които и не подозирам, а "просто" хубав звук, трябва ли да скачам в дълбоките води на ламповите усилватели или клас А, ако може и по-скромен да задоволи моите нужди? Бюджета предвиден за усилвател, също е около 200-250 евро. Може би може да се намери нещо на старо, което да знаете, че е ок в този бюджет или нещо от форума... Четох, че червеното хапче е 450лв, но се препоръчва мод с кенотронно изправяне и доп. плазмени стабилизатори- на мен нищо не ми говори. Дали ми трябва или не? И ако се стигне до покупка на кита- ще може ли сам да си го запоя само с ваши насоки и приложената схема, или по-добре някой да ми го направи? И разбира се другият минус- трябва с куриер да стигне до Германия, за да може да му се радвам... Разбира се, че след колоните и усилвателя, ще дойде време и за ДАКче, но всичко с времето си...

След още няколко разменени съобщения с Кирил остава да уточня, че няма възможност колоните да стоят на пода- оттам и съветът трудът за малка хорна и голяма е един и същ- почвай голямата, не ми върши работа. От основата до идеалната височина за слушане имам на разположение около 60см. Търси се ОТ с повече бас от еквивалентно големите ОТ по магазините. Ясно ми е, че размерът има значение, но ще трябва да се направи компромис.

Благодаря предварително на всички отзовали се, надявам се да съм ви предоставил необходимата изходна информация, за да може и вие да ми помогнете!

Поздрави

Андрей

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#2 Мнение от velinski »

При този бюджет моето предложение е да се оглеждаш за:

1. Купешки буукшелф колонки - B&W DM602, DM601, KEF Coda 7, Sony SS-X3
2. Синьо хапче оживено втора употреба или нов кит + доброволец да ти помага със сглобката
3.1. Китайски DAC, като стоиш далече от PCM270x - примерно SMSL M8 (XMOS > Sabre ES9018)

http://www.ebay.co.uk/itm/SMSL-M8-DAC-E ... 339aab8570

После ще можеш да направиш DIY твое външно захранване за DAC-a, което ще е голямо подобрение

3.2. Българския DAC на Жоро Моллов, който е по-добър, но е модулна система за вграждане и изисква познания и довършване:

http://jlsounds.com/products.html

Но основното ми предложение е при този бюджет да помислиш за слушалкова система, ще можеш да си позволиш доста по-сериозна техника
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

maniak
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 12:00 am
Местоположение: Duisburg
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#3 Мнение от maniak »

Какво ви е мнението за тези Дакове?
http://audioplatinum.com/bg/%D0%BF%D1%8 ... c-varna-ii
По-конкретно този модел
http://audioplatinum.com/news/48-%D0%B8 ... -black-sea

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#4 Мнение от dancoo »

Дака го остави последен, винаги може да си купиш готов, а и 2704 не блести с нищо, както и намекна Велински.
Според мен започни с говорителите, от тях зависи цялата концепция.
И още нещо, широколентов в малка кутия трудно вади бас.
Най- добре звънни на Аспарух и избистрете концепцията, може да останеш приятно изненадан.
One speaker to rule them all.

maniak
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 12:00 am
Местоположение: Duisburg
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#5 Мнение от maniak »

След като завърших и финиша, ето какво се получи в краен резултат:
Източник: лаптоп, FLAC формат
DAC: FIIO e10
Усилвател: Mission Cyrus I
ОТ: бас рефлекс, 41л, 22мм МДФ и 44мм чело
Драйвъри: TB W8-1772
Финиш- фурнир орех и прозрачно масло за дърво (не лак)
Прикачени файлове
20170902_123521.png
20170913_174642.png
20170913_175332.png

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Много добре!
Стягаш ли хорните?

maniak
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 12:00 am
Местоположение: Duisburg
Обратна връзка:

Re: Съвети за изграждане на скромна DIY система за музика

#7 Мнение от maniak »

Разкроя е готов, финните доизпилвания и заобляния също. Челото също е фрезовано, долната част на устата е скосена под 12 градуса. Т.к. ми предстои пренасяне другото лято, прецених, че ще е по удачно да ги лепя на новото място, за да не мъкна готовите тучове и да рискувам да ги ожуля. Сега събирам идеи за финиш- ако намеря фурнир, който ми допада, ще рискувам пак, ако не ще експериментирам с лакове...
Прикачени файлове
20170513_125346.jpg

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта