Помощ за високочестотен говорител

Съобщение
Автор
DJ_DOGGY
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Апр 15, 2014 10:37 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Помощ за високочестотен говорител

#1 Мнение от DJ_DOGGY »

Здравейте форумци,
Имам едни заводски JVC-та , на които им сменях високочестотните говорители ( оригиналните изгоряха ). Сложих им едни меко казано пиезо боклуци на Semtoni преди години. Въпросът ми е : От къде и с какво мога да заменя тези , които си бяха оригинално ( динамични 6 ома ) но може и да не са 6 ома .
Прилагам снимка и видео на оригиналните говорителчета - диаметър 60 мм с две уши , разстояние между отворите за закрепване - 65 мм .Мястото е направено за такова закрепване. Оригинално означение : 302-050038-01
Ако някой знае къде има такива (дори и заместители) , моля нека каже.
Благодаря

http://www.youtube.com/watch?v=g10qzmYnVW4
Прикачени файлове
60_35.JPG
60_35.JPG (13.62 KiB) Преглеждано 6930 пъти

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Оправих ти хипервръзката за клипа - липсваше началото и.
Това, което показваш не са ли всъщост средночестотните?

DJ_DOGGY
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Апр 15, 2014 10:37 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#3 Мнение от DJ_DOGGY »

Всъщност аз пробвах дори и с youtube бутона да сложа видеото , но ми даваше че било спам. Затова го оставих така.
Относно говорителя - да, той се явява средния , има и едно много малко най-горе но доколкото съм го пробвал от него нищо не се чува ( а уж е закачен към този) . Затова казвам че този на снимката си е направо високочестотния , понеже според кондензатора вътре в кутията и импеданса на оригиналния говорител честотата от която започва той е около 7000 херца нагоре...
Но и поради факта че го дават Tweeter си е точно високочестотен.
Според мен би ми свършил работа и говорител , който е кръгъл и има диаметър около 60-62 мм . Но дори и 70 да е и пластмасова обвивка , аз мога да го взема до 62 примерно , за да влезе там като кръгъл ( както сега съм направил със Семтонките ). Видях едни такива но не знам колко са качествени. Става дума за BMH1301 ( Биема ). Но държа да са динамични с намотка , тези пиезо не ми харесват.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Точно така!
Избери си сам говорител, най-добре на слух. Монтирането ще го направиш лесно, само трябва да е изолиран от баса - може и с допълнителен (полусферичен например) капак.
След това си настрой филтъра сам, така, че да се чува най-добре според теб, а не според препоръки на производител. Запаси се с повче кондензатори с различни стойности за начало. Ако не се получи с филтър от първи ред, например много крещи или се модулира от ниските, когато е пуснат от ниско, а пък чуваш дупка, ако намалиш стойността на кондензатора много (пснат твърде нависоко)- чак тогава мисли за втори ред (да добавяш бобина).

DJ_DOGGY
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Апр 15, 2014 10:37 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#5 Мнение от DJ_DOGGY »

Само не можах да си обясня защо препоръчват електролитни неполярни кондезатори (bipolar) , а не примерно полипропиленови ?! Някой да има представа?

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#6 Мнение от npn »

Имат повече хармоници, които човек възприема, като красив звук. Красив, но неверен, т.е. говорителя пищи дори там, където не трябва да пищи. Това се разбира от човек, когато прежали ХХ или ХХХлв. за кондензатор и направи сравнителен тест. Всъщност за твоя случай, такъв кондензатор е безсмислено да се слага.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

DJ_DOGGY
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Апр 15, 2014 10:37 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#7 Мнение от DJ_DOGGY »

Той си беше сложен такъв впрочем. 3.3 микрофарада на 50 волта биполар.Аз си направих по-голям чрез свързване минусите на два електролита по 10 микрофарада за да стане по-голям , но не намерих разлика . Явно тия пиезо свирят където си искат .

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Помощ за високочестотен говорител

#8 Мнение от npn »

Говорих за динамичния говорител. Това пиезо, за нищо не става.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта