устройство като заместител на купешкият кучегон

Съобщение
Автор
Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

устройство като заместител на купешкият кучегон

#1 Мнение от Lamer26 »

здравейте - понеже днеска исках да видя едни други хора от друг форум за инфо - се оказа че не се държат нормално - полюят идеята ми а и не са питали какви елементи има на платката на устройството - и веднага викат че били кварцове .

здравейте отново :) днеска попаднах на едно много интересно решение и мисля да го променя съвсемммм мъничко. А и цената е приятна около 8 лв.
става дума че съвсем случайно видях една сирена и си я купих
ето как изглежа
Изображение
и
Изображение

интересното е че с помощтта на тримера горе в ляво се изменя звученето и. Когато я захраних с 3 Волта ( за да не се дразнят наште и комшиите ) върху излъчвателя имаше около 40 волта . Тя е предвидена за 12 волта захранване. От интернета видях че неполярното кондензаторче горе в ляво определя честотата на генериране от IC.


говорителя който е сложен е много интересен - тялото му е от медна тръба или месингова тръба ( не мога да обясня точно :) ) 46мм. диаметър и висок 12мм. , мембраната е от същият материал .

според вас дали ще успея да принудя да се генерира звук с честота над 20 Khz ~ 25 Khz ?
ето и самата схема :
http://free.hit.bg/maddoktor/sirena.JPG

търсех в интернет как се смята според елементите ( най-вероятно C2 горе в ляво ) зависи изходната честота - но не успях да намеря инфо .Ако някой може да ми помогне как да сметна честотата която се генерира от LM339N ще съм благодарен.

одеве цъкнах и излъчвателя

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

Re: устройство като заместител на купешкият кучегон

#2 Мнение от Lamer26 »

днеска направих няколко проби и намерих подходящият капацитет . Когато сложих 0,75 nF и малки корекции с потенциометъра успях да генерирам сигнал с честота 24,4 до 25 Khz ( звука като че ли пулсира ) и напрежение върху керамичните ми високочестотни ислъчватели
http://www.farnell.com/datasheets/81153.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; три в паралелно свързване.
отначало имах с уреда около 25 V при 7,5 волта захранване , но след 1 мин, постояно свирене се дигна на 60 V понеже малките транзисторчета загряват леко . Може да ги сменя с по-мощни.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: устройство като заместител на купешкият кучегон

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

А действа ли?

Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

Re: устройство като заместител на купешкият кучегон

#4 Мнение от Lamer26 »

ами в нас нямам куче - ще трябва да купя една 9в батерия и да изляза навън да тествам.
до няколко дни ще мога да кажа какво е станало.
но вариянта за повдигане от 25 Волта на 60 Волта при загряване на двата малки транзистора - вярно ли е ? или промяната в изходното напрежение върху излъчвателите се крие някъде другаде.
забравих да спомена че когато напрежението е 60 волта - от излъчв. се чува едно постоянно пукане - както ако от затворена уста внезапно я отворите и се чува .
ако го насоча към някоя стена и съм зад говорителя - то от там чувам този звук . Накъдето насоча излъчвателите - от там се чува .
Ефекта е същият както от това видео - http://www.youtube.com/watch?v=myWxwNQfo-8" onclick="window.open(this.href);return false;

вижда се от 3:05 мин. нататък. Не знам защо ми пукат излучвателите - дали щото се подава много високо напрежение - дали е опасно за тях след като вече 3-а мин. работят и не са сдали багажа.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта