Q: Училищно радио

Съобщение
Автор
jeom

Q: Училищно радио

#1 Мнение от jeom »

Искам да направя училищно радио и имам няколко въпроса. Училището е малко затова ще се излъчва само в коридорите и онлайн по интернет. За интернет радиото ми е ясно правил съм и знам как става. Обаче за другото имам няколко терзания.

Мисля да направя следното:
Взимам два средно мощни компютъра и една малка стая. Достъпът до интернет е осигурен. Ще ползвам единия компютър за предаване на радиото в интернет а на другия ще се борави с плейлистите и други джаджи т.е. един сървър и един предавател. От предавателя мисля да пусна LINE-in в стереоуретба (най-обикновена училищна) и там по кабелчета да изкарам тонколонките в коридора и да ги закача на високо. Мисля да слагам микрофон в компютъра и оттам да тръгва по интернет и по тонколонките.
Искам да знам дали мога да ползвам уретбата като смесител и усилвател и дали сигнала се губи по кебела на колонките и на колко метра.

И как ще стане излъчването на микрофона дирекно в ефир та даже и на два микрофона?

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#2 Мнение от Cvetomir »

Неможеш ли да включиш входа на усилвателя към изхода на компютъра?
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Смесител

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Вземете си един малък смесителен пулт. Ще ти спести много непредвидени прекъсвания, дори на компютъра :-)
Нещо от този клас (само пример):

http://www.behringer.com/EN/Products/VMX200.aspx
Изображение

Изхода на Звуковата карта сложи в единия канал на миксера, приготви си и един резервен звукоизточник CD/MC/etc. в другия канал, тези миксери имат и средно приличен микрофонен предусилвател, така, че ще можеш да включиш и микрофона в него и ще смесваш, говориш в ефир без да се целиш с мишката в плъзгачите на софтуерния миксер по екрана :-)

Оттам само ще си нагласиш приблизително нивата и цялата "програма" ще я правиш с ръце и уста :-)

Когато нямаш живо предаване можеш дори да комутираш/прескачаш миксера с някакво ключе, което да свързва директно изхода на звуковата карта с входа на училищната уредба, за да можеш да изключваш миксера... само изравняваш нивата преди да "закъсиш" миксера :-)

Давам ти тези съвсети съвсем на база на практически опит, защото така правехме в Дарик-Кюстендил, когато напускахме студиото и оставяхме национален ефир да се ретранслира...

Anonymous

#4 Мнение от Anonymous »

А какво ще рече най-обикновена училищна уредба?

jeom

#5 Мнение от jeom »

Стерео уретба за 200 лева от техномаркет :)
Има само един канал за вход - стерео 2 микрофона и 5.1 изход пак стерео. :)

Anonymous

#6 Мнение от Anonymous »

Tая работа не става със стандартни домашни/авто уредби и колонки... Трябва си такива за профи озвучаване със съответния усилвател - такива които работят на високоволтови линии, примерно на стандартните 100 волта. Усилвателя пуска 100 волта линия на която се закачат колонките. Всяка колонка си има съгласуващ трансформатор, който преобразува 100-те волта в нормални напрежения за 4 или 8 ома говорител. със съответната мощност... И да не питаш за какво са ти 100 волтови линии - при тях загубите са далеч по-малки и на сравнително тънък кабел могат да се навържат доста колони без да си пречат. Тая уредба дето споменаваш за нищо не става в този си вид. Евентуално може да стане ако и на нея й се постави съответния съгласуващ траф, но откъде ще се намери - не е ясно.

Anonymous

#7 Мнение от Anonymous »

Ето едно подходящо решение- стъпало с вграден миксер-200вата-100волта-с подобно озвучих един триетажен техникум в Пловдив.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
miro_me
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 12:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от miro_me »

Във викиват (магазина се намира в пловдив) има такав усилвател цената му е 220лв, ако ти трабват такива трансформотори аз имам

jeom

#9 Мнение от jeom »

Проблема обаче е че училището плаща и нямат парички. За тва гледам да е възможно най евтиното и да се ползва това което имаме.
А и главната идея е да работи онлайн денонощно и от време на време в коридорите през учебно време :)

Просто не си заслужава да трошим пари по теника която ще бъде изхвърлена някаде като завърша тая година.

Аватар
miro_me
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 12:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от miro_me »

за коридорите ти предлагам да вземеш един изходен трансформатор и един усилвател от вкъщи даги свържеш към радиоточките и проблема ти се решава

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#11 Мнение от Tube »

Няма ли да е по лесно с радиопредавател около 1w.

Гарантирано ще покриваш около 150/200 метра, а който иска да слуша ще си носи приемник .

Вече 90% от GSM - мите имат радио.
Мисля че да си спретнеш малък незаконен приемник до 1w няма да е проблем и няма кой да те притеснява освен ако го прави нарочно.

Изображение
TUBE

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#12 Мнение от Cvetomir »

@Tube имаш ли представа къде може да се намери чипът от схемата?
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

jeom

#13 Мнение от jeom »

От къде мога да намера такъв предавате. Продава ли се в българия?

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#14 Мнение от Tube »

Cvetomir написа:@Tube имаш ли представа къде може да се намери чипът от схемата?
Ето тук има и други разновидности.
http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm ... 2323/ln/en
TUBE

Anonymous

#15 Мнение от Anonymous »

Нелицензираното излъчване в FM обхвата е забранено от закона и уж има органи които го следят... Като нищо ще изядете някоя глоба, независимо от мощността с която излъчвате.

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта